Ochranári vyzývajú verejnosť, aby sa postavila proti odlesňovaniu. Podľa nich sa kvalitné drevo z našich lesov používa ako palivo. Dokonca sú na to aj dotácie.
Lesoochranárske zoskupenie VLK vyzvalo slovenskú verejnosť, aby napísali poslancom a požiadali ich, aby podporili poslanecký návrh zákona na zrušenie dotácií na spaľovanie kvalitného dreva v biomasových zariadeniach. Na výrobu energie sa podľa VLK-a používa aj kvalitné drevo zo slovenských lesov.
Petíciu v rámci kampane Biomasaker už podpísalo vyše 38-tisíc ľudí. O návrhu zákona bude na nadchádzajúcej schôdzi rokovať parlament v druhom čítaní, návrh predložila skupina dvadsiatich opozičných poslancov za strany SaS a OľaNO.
Drevo ako palivo
Poslanci v návrhu upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií. Na Slovensku podľa satelitného snímkovania Global Forest Watch od roku 2000 ubudlo 760 štvorcových kilometrov lesov a v súčasnosti sa ťaží takmer štyri milióny kubických metrov dreva len na energetické účely.
Štedré dotácie vyhnali cenu lesnej štiepky na výšku okolo 58 eur za tonu, čo urobilo spracovanie akýchkoľvek foriem dreva ekonomicky nezaujímavým. To vedie k výrubu zdravých stromov a k ich spaľovaniu na energiu.
„Dotácie vytvárajú podmienky, ktoré vedú k deformáciám trhu s energiami a zároveň zvyšujú cenu elektrickej energie pre spotrebiteľov,“ píšu poslanci v návrhu. Ročne sa podľa nich zaplatí na dotáciách na výrobu elektrickej energie z drevnej masy len v Prešovskom a Košickom kraji okolo 11 miliónov eur, pričom tieto náklady nesú koncoví spotrebitelia.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát prešetroval kvalitu dreva spaľovaného v biomasových elektrárňach a potvrdil, že vo viacerých prípadoch došlo k spaľovaniu kvalitnejšieho dreva.
Dotácie deformujú trh
Lesoochranárske zoskupenie VLK tvrdí, že výroba energie z drevnej štiepky je z environmentálneho pohľadu nezmyselná, škodí prírode, zvyšuje cenu energií pre koncového spotrebiteľa, dotácie deformujú trh s energiami a jedinými profitujúcimi sú majitelia spaľovní a drevorubači.
Takto vyrobená elektrická energia sa dostáva do siete prednostne, čo znamená, že výrobcovia majú zabezpečený odber. Finančná dotácia výrobcom pokrýva všetky náklady na nákup suroviny. Takto nastavený systém vedie k tomu, že štát podporuje budovanie nových spaľovní, ktoré svojou spotrebou značne prekročili kapacity slovenských lesov.
„Je nemysliteľné, aby sme si my, občania Slovenska, pod pláštikom mýtu o zelenej energii, platili sami ničenie našich lesov a zároveň sme ročne darovali na dotáciách úzkej skupine podnikateľov viac než 40 miliónov eur. Tieto peniaze by podľa nás mali byť investované do problémov, ktoré skutočne trápia občanov SR, napríklad zdravotníctvo a školstvo,“ uvádza vo vyhlásení VLK.