Plasty sú všade okolo nás a stali sa samozrejmou súčasťou našich životov. Postupne sme však zistili, že ich prítomnosť nie je bezproblémová, práve naopak. Príroda i ľudský organizmus nám ukazujú, čo všetko ich výroba a používanie so sebou prináša.
Preto najmä v poslednom období narastá snaha nájsť alternatívne materiály a spôsoby ich výroby, ktoré oveľa viac šetria životné prostredie. K tejto zatiaľ relatívne malej skupine vynálezcov sa pridáva aj tím spoza Atlantického oceána, konkrétne z Kanady.
Kanadská technológia
Na výrobu plastu využívajú odpad zo spracovania rýb, ktorý by inak vyhodili. Jeho veľkou výhodou je, že sa rozloží v prírode. Kanadskí vedci uviedli, že rybie hlavy, kosti, koža a vnútornosti sa dajú zmeniť na využiteľný materiál, ktorý by mohol nahradiť polyuretány vyrobené z ropy.
Bežná metóda výroby polyuretánu predstavuje niekoľko problémov týkajúcich sa životného prostredia a bezpečnosti, pričom zanechávajú obrovskú uhlíkovú stopu. Okrem iného si vyžaduje ropu či vysoko toxický plyn fosgén. Výsledný produkt sa v prírode rozkladá veľmi ťažko.
Aj plasty môžu byť "bio". Objavili prelomovú technológiu výroby udržateľnejších a odolnejších bioplastov
Tím z kanadskej Memorial University of Newfoundland viedla Francesca Kerton. Tvrdia, že plasty na báze rybieho oleja by poskytli ekologické riešenie a zároveň by pomohli efektívne využívať potravinový odpad z tovární.
V štúdii sa zamerali na to, ako sa materiál bude správať počas svojho životného cyklu a čo sa s ním stane na konci životnosti.
Ukončenie životnosti plastov
Na výrobu materiálu využili olej extrahovaný zo zvyškov lososa po jeho spracovaní na konzumáciu pre ľudí. Vyvinuli spôsob, ako premeniť rybí olej na polymér podobný polyuretánu, a to za pomoci pridania kyslíka do oleja. Vytvorili tak epoxidy, molekuly podobné tým v epoxidovej živici.
Potom k nim pridali oxid uhličitý a vzniknuté molekuly skombinovali s amínmi s obsahom dusíka a vytvorili tak nový materiál.
Slováci recyklujú viac komunálneho odpadu, ale najväčší pokrok dosiahli pri bioodpade
„Je dôležité, aby sme začali navrhovať plasty a plánovali koniec ich životnosti. Či už je to chemická degradácia, ktorá premení materiál na oxid uhličitý a vodu alebo recyklovanie a opätovné použitie,“ povedala Kerton.
Šetrí prírodu
Tím od minulého leta dolaďuje proces, aby zjednodušil a urýchlil rozpad plastu vyrobeného z rybieho oleja. Experimenty ukázali, že v prípade potreby je ho možné jednoducho biologicky odbúrať.
Vyskúšali ponoriť kúsky plastu do vody. K niektorým pridali lipázu, čo je enzým, ktorý rozkladá tuky v rybom oleji.
Britská firma prišla na nový spôsob výroby krmiva pre zvieratá. Otestujú ho na kurčatách
Vedci pod mikroskopom videli na vzorkách mikrobiálny rast. Dokonca aj na tých, ktoré boli ponorené len do čistej vody. Podľa nich tieto pozorovania dokázali, že nový materiál je možné biologicky rozložiť.
Topánky aj chladničky
Tím sa chce v nasledujúcom období venovať výskumu fyzikálnych vlastností materiálu. Chcú sa zamerať na to, ako je ho možné využiť v reálnom svete. Tvrdia, že môže predstavovať vhodnú náhradu pri výrobe oblečenia, topánok, chladničiek, rôznych balení alebo stavebných materiálov.
V Maďarsku začnú testovať novinku. Obľúbené nápoje budú predávať v papierových fľašiach
„Považujem za úžasné, že dokážeme z odpadu, ktorý by ľudia vyhodili, vyrobiť niečo užitočné. Dokonca niečo, čo môže zmeniť výrobu plastov,“ povedala spoluautorka projektu Mikhailey Wheeler.
Kerton dodala, že ľudia sa nemusia báť, že by ich nové tričko vyrobené z takéhoto materiálu nepríjemne zapáchalo. „Keď začínate spracovávať rybí olej, je cítiť ten typický rybací zápach. V ďalšom procese však zápach úplne zmizne,“ vysvetlila.