Organizácie na ochranu zvierat vo štvrtok 12. októbra predstavili v Európskom parlamente európsku iniciatívu občanov (ECI) Fur Free Europe/Európa bez kožušín.
Krutý priemysel
Organizácie, odborníci a bývalí zástupcovia kožušinového priemyslu tak opätovne pripomenuli kritickú potrebu zakázať krutý kožušinový priemysel.
Zdôraznili aj nutnosť predstaviť návrhy legislatívy o dobrých životných podmienkach zvierat zo strany Európskej komisie. Informovali o tom neziskové organizácie Sloboda zvierat a Humánny pokrok s tým, že ECI splnila všetky zákonné podmienky.
Vo Veľkej Lomnici sa opakovane pohybovala medvedica s mladými, o situácii už vie aj zásahový tím (video)
Získala v rozmedzí jedného roka viac ako milión platných podpisov občanov reprezentatívneho počtu členských štátov Únie a v júli tohto roku ju organizátori oficiálne odovzdali a predstavili Európskej komisii.
„Parlamentné vypočutie je ďalším krokom formálneho procesu ECI a Európska komisia by mala poskytnúť oficiálnu odpoveď do polovice decembra,“ informovali organizácie.
Výlučne pre kožušinu
„Za Európu bez kožušín sa postavilo viac ako 1,5 milióna občanov EÚ, z toho 40-tisíc zo Slovenska. Priemyselný chov zvierat na kožušiny na kožušinových farmách už úplne alebo čiastočne zakázalo 20 členských štátov vrátane Slovenska, pričom dôvodmi sú obavy o životné podmienky zvierat a verejné zdravie,“ spresnili organizácie.
Doplnili, že vedecké dôkazy hovoria o tom, že kožušinové farmy nie sú schopné zabezpečiť dobré životné podmienky voľne žijúcich zvierat a chrániť ich zdravie a pohodu.
Ochranári vyzývajú novozvolených poslancov k ochrane prírody, Huliak a Kuffa sú podľa nich ako ministri neprijateľní
Ako organizácie priblížili, na kožušinových farmách žijú divo žijúce zvieratá ako líšky, norky, medvedíky čistotné, činčily či králiky.
Držané sú v tesných klietkach, ktoré znemožňujú prirodzené správanie zvierat a napĺňanie ich potrieb. Tieto zvieratá sú zabíjané výlučne pre kožušinu.
Riziko pre zdravie zvierat a verejnosti
„Okrem toho farmy predstavujú veľké riziko pre zdravie zvierat a verejnosti. V čase pandémie sa farmy ukázali ako významné ohniská nových nebezpečných mutácií ochorenia COVID-19 a ohrozujú tiež biodiverzitu európskej divočiny,“ vysvetlili organizácie.
Informovali, že výzvu podporilo aj množstvo europoslancov a viacerých členských štátov na úrovni Rady ministrov EÚ vrátane Slovenska.
Zamestnávatelia podporujú predĺženie šikanóznej lehoty pre chovateľov, ušetrí im to cez 20 miliónov eur
Bývalý generálny riaditeľ v kožušinovom priemysle Mike Moser, ktorý v súčasnosti obhajuje zákaz kožušinových fariem, sa vyjadril, že napriek tvrdeniam kožušinového priemyslu nemôžu žiadne predpisy o dobrých podmienkach zvierat ani žiadna priemyselná certifikačná schéma nikdy zmeniť realitu vnímajúcich zvierat odsúdených na to, aby žili celý svoj mizerný život v malých drôtených klietkach.
„Tieto voľne žijúce zvieratá sú zbavené svojich základných slobôd pre produkt, ktorý nemá žiadnu nevyhnutnú hodnotu. Kožušina sa vyrába len na uspokojenie ješitnosti veľmi malého a rýchlo sa zmenšujúceho počtu ľudí. To je neprijateľné a musíme to zastaviť,“ uzavrel Moser.