Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s potvrdením výskytu nebezpečného invázneho ázijského komára tigrovaného (Aedes albopictus) na území Slovenska uviedol, že komár prenáša ochorenia, ktoré u nás zatiaľ nie sú bežné.
Komár zatiaľ nemá čo prenášať
ÚVZ SR však zároveň informoval, že nie každý komár tigrovaný musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný.
Na Slovensku sa usídlil nebezpečný tigrovaný komár, prenáša až 22 rôznych vírusov
„Ochorenia ako západonílska horúčka, dengue, chikungunya či Zika sa na Slovensku či v okolitých krajinách zatiaľ bežne nevyskytujú. V súčasnosti je preto málo pravdepodobné, že by tigrované komáre vo veľkom šírili tieto choroby aj medzi populáciou na Slovensku,“ dodal úrad.
ÚVZ SR informoval, že tigrovaný komár začne na Slovensku predstavovať vážnejšie riziko pre verejné zdravie vtedy, keď stúpne počet ľudí, ktorí sú infikovaní vírusmi, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika alebo pôvodca žltej zimnice. Komár sa tak stane významným vektorom prenosu a ochorenie bude ďalej prenášať.
„Zjednodušene povedané, komár sa nakazí vtedy, ak sa nacicia krvou infikovaného človeka, prípadne zvieraťa. Až takto infikovaný komár môže ochorenie šíriť aj na svoje ďalšie obete. Platí, že čím viac ľudí je infikovaných, tým je pravdepodobnejšie, že sa choroba bude ďalej šíriť prostredníctvom komárov,“ uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.
Nevytvárať podmienky pre ich liahnutie
Úrad uviedol, že základom prevencie pred komárom tigrovaným na Slovensku je nevytvárať vo svojom okolí podmienky pre liahnutie komárov.
„Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácia, odpad naplnený vodou a z vrchnáčiku od plastovej fľaše sa môže vyliahnuť až 200 lariev tohto druhu,“ Viktória Čabanová, samostatná vedecká pracovníčka BMC SAV a odborníčka na komáre.
Ministerstvo bude presadzovať systémové riešenia a udržateľný rozvoj, Taraba reaguje na plačlivé odkazy mimovládok
ÚVZ SR taktiež upozornilo, že zo spomenutých ochorení na Slovensku prichádza do úvahy západonílska horúčka, keďže v minulosti už boli zaznamenané dva prípady ochorenia (v roku 2019 a 2022). Inkubačný čas západonílskej horúčky je 2 – 15 dní.
Riziko návštevy exotických krajín
Približne 80 percent infekcií u človeka prebieha bez príznakov a nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. U chorých sa západonílska horúčka v prevažnej väčšine prejaví ako chrípkové ochorenie s miernym priebehom.
V tejto súvislosti úrad zároveň pripomenul, aby občania nepodceňovali riziko pri návšteve krajín, kde sú ochorenia rozšírené.
„Pri návšteve exotických destinácií je dobré poznať, aké sú príznaky ochorení, ktoré môžu prenášať lokálne sa vyskytujúce komáre. Proti niektorým je možné dať sa zaočkovať už pred cestou (žltá zimnica, japonská encefalitída, dengue). Po uštipnutí komárom je vhodné sledovať svoj zdravotný stav, v prípade jeho zhoršenia odporúčame kontaktovať svojho všeobecného lekára,“ doplnil na záver Eliáš.