Ministerstvo bude presadzovať systémové riešenia a udržateľný rozvoj, Taraba reaguje na plačlivé odkazy mimovládok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VD GABČÍKOVO: Odovzdanie ľavej plavebnej komory
Zľava: Predseda vlády Robert Fico a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia bude presadzovať systémové riešenia, ktoré prinesú udržateľný rozvoj, zachovajú život na vidieku a podporia investície. Takto reagoval podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) na opakujúce sa plačlivé odkazy mimovládnych organizácií.

Prístup verejnosti do procesu

Vicepremiér zopakoval, že novela zákona posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorú pripravilo ministerstvo, vytvorí predvídateľné a udržateľné prostredie. Zároveň doplnil, že právna úprava bude garantovať prístup verejnosti v tej časti procesu, kde dochádza k posudzovaniu vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie.

Jediné, čo sa mení, že konečne na Slovensku nebude EIA trvať 450 dní alebo 500 dní, odstránia sa svojvoľné konania alebo nekonania úradníkov,“ vysvetlil Taraba a dodal, že rovnako podporuje aj modernú a efektívnu vodohospodársku politiku štátu. „Politici by od stola nemali tvrdiť, čo sa bude alebo nebude stavať. Preto otvárame odborné diskusie, či už s dodávkami kvalitnej pitnej vody, alebo odkanalizovania obcí a miest,“ zdôraznil minister.

Miliónové škody

Minister doplnil, že chce diskutovať a riešiť problémy aj rybárov. Podľa údajov z ministerstva januárové sčítanie vodného vtáctva potvrdilo historicky najväčší počet zimujúcich kormoránov na Slovensku, a to 12-tisíc jedincov. Miliónové škody, ktoré tento živočích spôsobuje má podľa rezortu dopad na ekosystém.

Enirorezort pripravuje stretnutie na úrovni užívateľov revírov a chovateľov rýb, a to aj v súvislosti s ďalšími chránenými živočíchmi, ako je bobor, vydra či volavka,“ uviedol Taraba.

Klamstvá mimovládok

V reakcii na ťažbu dreva v Kôprovej doline a účelové šírenie klamstiev mimovládok minister Taraba zdôraznil, že spracovávanie kalamít v lesných porastoch sa vykonáva odborne a v súlade s platnou legislatívou, ktorá bola schválená ešte počas predchodcu Budaja.

My sa odmietame nečinne prizerať na to, ako vymierajú lesy v národných parkoch. Preto aj naďalej budeme postupovať v súlade s platnými právnymi normami a s cieľom ochrániť naše národné parky pred ich vymieraním,“ zdôraznil Taraba a dodal, že účelové sú tiež tvrdenia o znížení početnosti hlucháňa v tejto lokalite.

Problémy slovenského vidieka

Ako uviedol, na území najstaršieho národného parku na Slovensku je populácia hlucháňa minimálne stabilizovaná, vo viacerých lokalitách dokonca rastie, čo vyplýva aj z viacerých odborných štúdií a dokumentov ochrany prírody a krajiny.

Pobytové znaky hlucháňa je možné nájsť aj v aktívne obhospodarovanom lese či mladých lesných porastoch, ktoré sú dielom človeka,“ doplnil minister. Taraba ešte uviedol, že chce riešiť a aktívne diskutovať o problémoch slovenského vidieka. „Rozvoj slovenského vidieka bude založený na súžití človeka s prírodou, nie však na vyplácaní miliónových dotácií za ničnerobenie,“ dodal šéf rezortu na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná strana