- aktualizované 23. novembra 15:35
Štát musí naštartovať intenzívnu pomoc mestám a obciam, ktorým chýbajú vodovody, kanalizácie, zlepšia energetickú efektívnosť či podporia triedenie a recykláciu odpadov.
Rozvoj obcí a miest
Uviedol to podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) v štvrtok na medzinárodnej konferencii Jesenná ITAPA 2023 v Bratislave, venovanej digitalizácii, inováciám a moderným technológiám. Šéf envirorezortu predstavil najdôležitejšie výzvy, ktoré pomôžu samosprávam pri praktickej ochrane životného prostredia a rozvoji slovenského vidieka.
„K dispozícii máme stovky miliónov eur z európskych zdrojov, ale aj Environmentálneho fondu. Na stretnutiach s predstaviteľmi samospráv zdôrazňujem, že chceme, aby sa každé jedno euro dostalo do regiónov a pomohlo rozvoju obcí a miest,“ podčiarkol Taraba a dodal, že efektivitu zvýši spájanie sa do veľkých infraštruktúrnych projektov, aby bola pomoc ešte intenzívnejšia a rýchlejšia.
Fungujúce a moderné odpadové hospodárstvo
Ďalšou výzvou bude podľa ministra fungujúce a moderné odpadové hospodárstvo. Zdôraznil, že Slovensko potrebuje efektívny systém nakladania s priemyselným odpadom, čo ušetrí milióny eur v porovnaní s jeho spracovaním v zahraničí.
Novým generálnym riaditeľom Štátnej ochrany prírody SR je Kysel, jeho predchodcu odvolal Taraba
„V tejto oblasti patríme medzi najzaostalejšie štáty EÚ. Dobre smerovanými investíciami v oblasti spracovania odpadu to ale môžeme zmeniť,“ povedal Taraba.
Jedným z riešení, ako výrazne obmedziť skládkovanie, sú investície do moderných zariadení, ktoré dokážu odpad energeticky zhodnotiť za dodržania prísnej environmentálnej legislatívy. Výstavbe takýchto zariadení musí predchádzať intenzívna komunikácia s odbornou, ale aj laickou verejnosťou či samosprávami, ktoré sú dôležitými partnermi rezortu, dodal envirorezort.