Environmentálne organizácie naliehajú na Európsku úniu (EÚ), aby podnikla drastické kroky na ochranu hmyzu. Vyjadrili sa tak v utorok zverejnenej správe, v ktorej uvádzajú, že v dôsledku používania pesticídov a priemyselného poľnohospodárstva ubúda viac ako 40 % druhov hmyzu.
Podľa mimovládnej organizácie Friends of the Earth Europe a nadácie Heinrich-Böll-Stiftung, prepojenej na nemeckú Stranu zelených, európska stratégia na ochranu biodiverzity a rozvoj organického poľnohospodárstva nestačí, pretože až tretine všetkých druhov hmyzu hrozí vyhynutie.
Pesticídy ničia hmyz a ekosystémy
„Dôkazy sú jasné – pesticídy ničia hmyzie populácie a ekosystémy na celom svete, čím ohrozujú produkciu potravín,“ upozornila Mute Schimpf z Friends of the Earth Europe, podľa ktorej hrozí vyhynutie najmenej jednému z desiatich druhov včiel a motýľov v Európe, čo zvyšuje obavy z dopadu na produkciu plodín.
Podľa údajov zverejnených Európskym parlamentom (EP) závisí do určitej miery od zvieracích opeľovačov asi 84 % druhov plodín a 78 % divých kvitnúcich rastlín v únii.
Pestovatelia aj na Slovensku by nemali používať pesticídy ohrozujúce včely
Európska komisia (EK) minulý mesiac oznámila, že v snahe znížiť do polovice storočia emisie skleníkových plynov na nulu, chce do roku 2030 o polovicu znížiť používanie chemických pesticídov.
Plány Bruselu sú nedostatočné
Chce tiež zabezpečiť, aby bolo najmenej 25 % poľnohospodárskej pôdy na území európskej dvadsaťsedmičky vyčlenených na organické poľnohospodárstvo, v porovnaní s ôsmimi percentami v súčasnosti. EK chce tiež počas najbližších desiatich rokov vysadiť najmenej tri miliardy stromov.
Mestské lesy Bratislava zostávajú zónou bez pesticídov, sú prvými na Slovensku
Podľa prezidentky Heinrich-Böll-Stiftung Barbary Unmüssig je strata hmyzu taká dôležitá, že súčasné plány EÚ sú nedostatočné. Na podporu „poľnohospodárstva priateľského ku klíme a hmyzu“ sú podľa nej potrebné zmeny v spoločnej poľnohospodárskej politike.
Uvedené organizácie spoločne vedú kampaň za zníženie používania pesticídov o 80 % do roku 2030.