Ježkovia sú chránené živočíchy a na jeseň majú ešte mladé. Preto sa často stáva, že si ich ľudia berú domov vo viere, že im pomôžu. To je však chyba. Ježko je voľne žijúce zviera a pobyt doma mu skôr uškodí, ako prospeje. Sú však prípady, kedy ježko naozaj potrebuje pomoc. Ako tieto prípady rozoznať a čo vtedy robiť?
Mláďatá bez mamy
Ak v záhrade či v prírode nájdeme malých, asi päťcentimetrových a slepých ježkov, ešte to neznamená, že potrebujú našu pomoc. „Niekedy ich matka sťahuje z hniezda, lebo sa v ňom napríklad necíti bezpečne. Mláďatá však môže po ceste stratiť, niečo ju vyruší a podobne,“ vysvetľuje Adriana Hološková, ošetrovateľka v záchrannej stanici pre voľne žijúce živočíchy v Brezovej pod Bradlom.
Ak teda nájdeme takéto mláďatko, nemusí to ešte znamenať, že si preň mama už nepríde. „Treba odísť a počkať tak hodinu či dve, či sa náhodou nevráti. Stáva sa však, že ak sa mame niečo stane, mláďatá opúšťajú hniezdo. V každom prípade treba zavolať Štátnu ochranu prírody a vždy sa s nimi poradiť. Častá chyba, s ktorou sa stretávame, je tá, že sa ľudia o takéto malé chcú postarať sami,“ hovorí Hološková.
Ak ježkovi hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, môžete ho aj vziať, ale ako chráneného živočícha ho musíte odovzdať štátnym ochranárom, alebo záchrannej stanici pre divé zvieratá.
Prikrmovať áno, ošetrovať nie
Aby ježko prežil zimu, potrebuje v novembri vážiť asi 500- 600 gramov. Menší ježko neprezimuje. Ak teda nájdete ježka na svojej záhrade, môžete ho pred zimou prikŕmiť. V lete, keď má jež dosť potravy, sa prikrmovanie neodporúča. „Môžeme mu dať nejaké kvalitné mačacie granule s vysokým obsahom mäsa, alebo mačacie konzervy a čistú vodu, ktorú každý deň treba meniť. Ježkovi veľmi pomôže, keď má na zimu úkryt- kopu orezaných vetvičiek, kopu lístia či sena,“ uvádza ošetrovateľka zo záchrannej stanice.
Ježa by ste však mali nechať žiť si svoj život a nijako zásadne doňho nezasahovať. V lete môžete ježkovi na záhrade pomôcť napríklad tak, že nebudete kosiť časť pozemku a zvieratko tak nájde dosť potravy. Na jeseň môžete ježkom nasypať kvalitné mačacie granule.
Hlavne žiadne zachraňovanie
Ježkovia sa občas chodia pohostiť aj k miskám vonkajších mačiek. Ich majitelia sa potom často boja, že mačky dostanú od ježka blchy.
„Často sa stretávam s otázkou, či môže byť ježko odblšený a odčervený. Vždy hovorím, že nie, lebo im to skôr uškodí. Ježkovia majú pľúcne červy. Prenášajú ich slimáky, ktoré ježkovia jedia. Ak podáme ježkovi pipetu na odblšenie, zbavíme ho síce všetkých parazitov, ale zároveň ho to môže zabiť. Keď v stanici ošetrujeme ježkov proti parazitom, podávame vždy aj antibiotiká práve kvôli týmto pľúcnym červom,“ varuje Adriana Hološková.
Prípravky, ktoré sa používajú proti parazitom u domácich zvierat, nie sú vhodné pre voľne žijúce živočíchy. Preto ježkom rozhodne nepodávajte žiadne tabletky ani pipety. Ak máte obavy, že je ježko chorý, kontaktujte štátnych ochranárov alebo záchrannú stanicu. Voľne žijúce zvieratá si najlepšie poradia sami, ale ak sú v núdzi, je lepšie obrátiť sa na odborníkov.