Ministerstvo životného prostredia objavilo pri obstarávaniach na odstránenie environmentálnych záťaží podozrivé schémy. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedli minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Daša Turbová a štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.
Umelo navyšované podmienky
V minulosti podľa nich ministerstvo nastavovalo diskriminačné podmienky verejného obstarávania, vďaka ktorému v obstarávaniach väčšinou uspelo pár firiem.
MŽP SR zistilo, že päť z 18 firiem, ktoré sa zúčastňovali na súťažiach, získalo celkovo 60 percent všetkých zákaziek na sanácie, ktoré by však dokázali vykonať aj ostatné firmy.
Zníženie emisií o vyše polovicu si vyžiada veľké investície, systém povoleniek bude zrejme platiť pre viacerých
Požiadavky na súťaž boli podľa Kiču umelo navyšované, čo nakoniec viedlo aj k predražovaniu sanácií a predlžovaniu časového obdobia, počas ktorého boli vykonávané. MŽP SR chce pripraviť podklady, ktoré podstúpi policajným vyšetrovateľom.
MŽP SR oznámilo, že odštartuje nové verejné obstarávanie na odstránenie gudrónových jám, ktoré sa nachádzajú medzi obcami Lopej a Predajná v okrese Brezno. V gudrónových jamách momentálne v prípade extrémnych zrážok hrozí preliatie koruny hrádze, ktorá v nich zadržiava vodu.
Odpad z Petrochemy Dubová
Budaj uviedol, že v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Vodohospodárskou výstavbou má MŽP SR kapacity na to, aby odčerpali z gudrónových jám také množstvo vody, ktoré odvráti riziko preliatia hrádze.
Šéf envirorezortu chce zároveň preskúmať možnosť, že by obe príspevkové organizácie MŽP SR odstránili gudrónové jamy vlastnými silami.
Predstavili textíliu budúcnosti. Nešpiní sa, perie sa v studenej vode, šetrí prírodu i peňaženky
„Ak k tomu siahneme, bol by to pilotný projekt, ako by postupne ministerstvo vybudovalo kapacity na to, aby environmentálne záťaže odstraňovali priamo organizácie štátu, najmä tie, ktoré tiež môžu čerpať eurofondy a ktoré tým môžeme poveriť bez zdĺhavého procesu,“ povedal Budaj.
Gudrónové jamy vznikli v 70. rokoch, keď do nich vyvážali odpad z neďalekej bývalej fabriky Petrochema Dubová. Odpad vznikol ako produkt čistenia a odstraňovania nežiadúcich prímesí a nečistôt z ropy. Nachádzajú sa v nich toxické a karcinogénne látky.