Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) podáva riešenia pri problematike s medveďmi. Spočíva vo zvýšenej kontrole území s výskytom medveďa hnedého vrátane Podpoľania, taktiež navýšením finančnej podpory obciam na vybudovanie, alebo dobudovanie kontajnerových stojísk a preventívnych opatrení proti vzniku škôd spôsobených medveďom hnedým.
K riešeniam patrí aj rozšírenie činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR. MŽP SR odmieta tvrdenia, že riešením je regulačný lov, a rovnako aj „štvavú kampaň“ extrémistických skupín pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Envirorezort o tom informoval v tlačovej správe.
Tím má za sebou vyše 100 výjazdov
Zásahový tím bol od apríla tohto roku 129-krát na Podpoľaní. Vykonal 65 výjazdov na základe podnetov občanov a 64 hliadkových činností, tie spočívali v plašení, inštalovaní odchytových zariadení, opakovaných návštev lokalít s nahláseným výskytom medveďa a vyraďovaním z populácie každého problémového jedinca, ktorý stratil plachosť pred ľuďmi, čím ohrozoval obyvateľov. Takto vyradili dvoch problémových medveďov v lokalitách Iviny a Kalinovec, ktoré stratili plachosť pred ľuďmi.
Podpora na pomoc obciam
Samosprávy mohli od 16. augusta v rámci Environmentálneho fondu predkladať žiadosti na realizáciu prevencie proti vzniku škôd spôsobených medveďom hnedým. Envirofond zatiaľ eviduje šesť žiadostí za viac ako 560-tisíc eur z Prešovského, Žilinského a Banskobystrického kraja a vykonal formálnu kontrolu správnosti a úplnosti údajov.
MŽP SR otvára aj podporu na pomoc obciam, ktoré sa nachádzajú na území s výskytom medveďa hnedého. Obce budú môcť získať financie na zabezpečenie stojísk s odpadom.
Zásahový tím musel opäť zabiť problémové medvede, samec a samica chodili do obcí a ohrozovali ľudí
Štátna ochrana prírody SR spolu s odborom riadenia národných parkov MŽP a Správou TANAP-u podali projekt na zabezpečenie stojísk s odpadom v okrese Poprad z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Štátna ochrana prírody SR ponúkla spoluprácu samosprávam a poľovníckym združeniam. Cieľom bolo identifikovať a vyradiť problémových jedincov medveďa hnedého pod dohľadom zásahového tímu.
Pracovná skupina pre problematiku medveďov
Rezort vytvoril pracovnú skupinu pre problematiku medveďa hnedého, súčasťou sú odborníci z ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, zástupcovia samosprávy a delegovaní zástupcovia spomenutého výboru. Prezentovali sa predbežné výsledky DNA analýzy Karlovej univerzity. Zistilo sa, že nedochádza k výrazným zmenám vo veľkosti populácie medveďa hnedého.
Na diaľnici D1 zrazilo auto štvorročnú medvedicu, prípad poukazuje na nedostatok ekoduktov
Odhadovaná početnosť západokarpatskej populácie medveďa hnedého je 1 056 jedincov. Na základe finálnych výsledkov genetického výskumu MŽP pripraví aktualizáciu Programu starostlivosti o medveďa hnedého.