Za prvý rok pod novým vedením podalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) desiatky rôznych podnetov vrátane podozrení z korupcie. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Štát zmenil svoj prístup
Podľa šéfa envirorezortu sa za prvý rok novej vlády zmenil prístup štátu k otázkam ochrany životného prostredia, čo sa prejavuje napríklad na podaniach, ktoré MŽP SR odovzdalo na polícii či Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Budaj vidí posun aj v Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).
Vodný kapitál treba chrániť a zveľaďovať, Budajovo ministerstvo pracuje na strategických plánoch
Tá sa podľa neho z bezzubej formálnej inštitúcie zmenila na inštitúciu, ktorá slúži svojmu účelu a miesto symbolických pokút rozdáva znečisťovateľom pokuty, ktoré ich nútia dodržiavať pravidlá.
Biodiverzita je kľúčová
Budaj pripomenul plánovanú reformu Štátnej ochrany prírody, ktorej cieľom bude udeliť štátnym ochranárom väčšie rozhodovacie právomoci a zabrániť tak developerom meniť národné parky na „lunaparky“. Okrem nej sa envirorezort venuje aj zmenám v systéme odpadového hospodárstva či hospodárenia s vodou.
Štátny tajomník Michal Kiča uviedol, že envirorezort aktuálne spolupracuje s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) na príprave poľnohospodárskej politiky Slovenska do roku 2027. Podľa Kiču má práve poľnohospodárstvo výrazný vplyv na ochranu biodiverzity, ktorá je pre životné prostredie kľúčová.