- aktualizované 22. februára 17:18
Slovensko zažilo najväčší protest vo svojej histórii, poľnohospodári sa vo štvrtok zapojili do celoeurópskeho protestu farmárov a potravinárov Európskej únie (EÚ).
Paralyzovaná bola postupne doprava na celom území Slovenska. Jeden z hlavných prúdov smeroval v Bratislave k zastúpeniu Európskej komisie a slovenskému parlamentu a tvorilo ho viac ako 100 kusov techniky. Farmári požadujú urýchlené vyplatenie priamych platieb, zníženie byrokracie a prehodnotenie zelenej politiky Európskej únie a prehodnotenie obchodu s tretími krajinami.
Ústupky zo strany Bruselu
Poľnohospodári prišli do Bratislavy na traktoroch odovzdať požiadavky zastúpeniu EK a pred parlamentom si pýtali robotu. Protest koordinovali spoločne s kolegami z krajín V4, Litvy a Lotyšska. K vyhláseniu a požiadavkám poľnohospodárov sa pripojili zároveň aj kolegovia z Rumunska a Bulharska.
„Pokiaľ ústupky zo strany EK a zo strany európskej administratívy a aj zo strany jednotlivých vlád, vrátane tej našej, neprídu, v tých protestoch sme ochotní pokračovať a pridať sa aj k celoeurópskemu generálnemu štrajku,“ uviedol Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá spolu s Agrárnou komorou Slovenska (AKS) zorganizovala štvrtkový protest.
Už bolo dosť nezmyslov
Macho zároveň doplnil, že už má informácie, že vo štvrtok by mala šéfka EK predstaviť zmiernenie niektorých administratívnych opatrení. Tiež doplnil, že 26. februára má zasadať mimoriadna rada ministrov poľnohospodárstva, aby sa vyhovelo nie len našim požiadavkám, ale aj požiadavkám v rámci celej EÚ.
„Už dosť bolo nezmyslov, pokiaľ sa nebude používať zdravý rozum a príklady z praxe na základe racionálnych vecí, budeme viac v uliciach, aby sme sa pohli dopredu. Zároveň pokiaľ nepríde k úprave na Slovensku v druhej modifikácii, aby ministerstvo pôdohospodárstva prijalo naše námietky, o ktorých hovoríme ako sú ekoschémy, úhory, striedania plodín, sledovania pozemkov, zmenšenie byrokracie a zapracovali ich do modifikácie, tak tie protesty budú pokračovať,“ uviedol Macho a zároveň doplnil, že ich hlavným cieľom je oživiť vidiek a zvyšovať podiel slovenského poľnohospodárstva k celkovému HDP krajiny.
„Najväčší paradox je v vlastne to, že v podstate tu stojíme a my si pýtame robotu. My máme ľahšiu cestu ako napríklad prepustiť kolegov, zrušiť zvieratá, nechať pôdu ladom. My si v podstate pýtame prácu, lebo chceme vyrábať. Je nám ľúto, že neinovujeme a neinvestujeme do reklamy. Máme len 40 % produktov slovenskej produkcie v našej krajine. My chceme jednoducho pracovať, robiť si svoju prácu v modernom duchu pre ľudí, pre mladých ľudí, pre budúce generácie,“ dodal Macho na záver protestu pred parlamentom.
Päťpercentné úhorovanie aj biopásy
Poľnohospodári z okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany so svojimi traktormi a ďalšou technikou zablokovali dopoludnia v Trnave križovatku ulíc Rybníkova – Hlboká – Špačinská – Bučianska.
Farmári počas protestov predostreli štyri požiadavky, podľa Hlinu minister Takáč odmieta diskutovať (video)
Križovatka bola neprejazdná približne 1,5 hodiny, pred 12:00 ju traktory uvoľnili. Poľnohospodárov na frekventovanú križovatku podľa predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Olivera Šiatkovského dohnala politika Európskej únie.
„Dotiahli nás sem nezmyselné príkazy, ako je päťpercentné úhorovanie, biopásy, v ktorých máme pestovať doslova burinu. Ďalej nezmyselné kontroly, a to, že agronóm je zahrnutý papiermi namiesto toho, aby si robil svoju prácu na poli,“ povedal Oliver Šiatkovský.
Polícia v súvislosti s ohlásenými zhromaždeniami poľnohospodárov a farmárov situáciu na cestách monitorovala, aby zabezpečila čo možno najplynulejší priebeh protestu. Nakoľko motoristov čakali rozsiahle dopravné obmedzenie pri proteste, polícia odporučila používať alternatívne trasy.
Polícia prijala opatrenia pri dohľade nad cestnou premávkou a zabezpečení verejného poriadku v rámci celého územia Slovenska.
„Všetkých účastníkov cestnej premávky upozorňujeme, že je potrebné obrniť sa trpezlivosťou a ohľaduplnosťou. Aby nedošlo k ďalším dopravným komplikáciám, rešpektujte pokyny policajtov, ktorí budú v teréne motoristom pomáhať zvládnuť dopravné situácie,“ dodala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.
Polícia tiež odporučila sledovať krajských riaditeľstiev Policajného zboru (PZ) na sociálnej sieti, kde budú priebežne aktualizovať informácie o trasách a časoch presunov poľnohospodárov.
Pripomenul tiež, že v protest poľnohospodárov sa odohráva v blízkosti bývalého cukrovaru, ktorý už dávno nefunguje, neďaleko bola mliekareň, ktorá bola zbúraná a nahradená supermarketom, ale aj výskumný ústav kukurice, na mieste ktorého stojí ďalší supermarket. Šiatkovský poďakoval občanom za pochopenie, zároveň poznamenal, že traktoristi sa pri ceste do Trnavy stretávali s pochopením a nezaznamenali žiadne konfliktné situácie.
Do Trnavy prišlo asi 150 kusov traktorov a ďalšej farmárskej techniky. Aj keď bola inak frekventovaná križovatka zablokovaná, ponechali prejazdné pruhy pre záchranné zložky, cez ktoré prešlo aj pár autobusov. Pri proteste asistovala polícia, ktorá včas odkláňala dopravu, aby autá neuviazli pred križovatkou.
Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave združuje podľa Šiatkovského 90 percent všetkých poľnohospodárov z okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany.
Stovky strojov v Košiciach
Aj košickí poľnohospodári sa pripojili k celoslovenským protestom. Organizátormi protestu sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Agrárna komora Slovenska a regionálna zložka, RPPK Košice.
Na proteste v metropole východu sa zúčastnili najmä členovia RPPK, no i viacero nečlenov, poľnohospodárov, ktorí nie sú spokojní so súčasnou situáciou. Uviedol to pre médiá podpredseda RPPK Košice Ladislav Bajo.
Skonštatoval, že z hľadiska rozsahu ide o najväčší protest slovenských poľnohospodárov v histórii Slovenska, odohrával sa na celom území, v krajských i okresných mestách. Avizovaná bola účasť približne dvoch tisícok poľnohospodárskych strojov, v rámci Košíc a okresu Košice-okolie ich bolo avizovaných 70.
Košickí poľnohospodári sa pripojili k všeobecným cieľom protestu, ktorý bol zameraný proti komplikovanej byrokratickej politike Európskej únie, nekomunikovaných podmienkach takzvanej Green Deal, teda Zelenej dohody, ktorú označujú za príliš ambicióznu a prakticky nenaplniteľnú.
Košickí farmári sa pripojili i ku kritike uvoľňovania obchodnej politiky EÚ voči tretím štátom, a to nielen Ukrajine, ale i juhoamerickým štátom. Požadujú zrušenie opatrení EÚ, ktoré znevýhodňujú európskych, a teda i slovenských poľnohospodárov voči ich kolegom z tretích štátov.
Chcú zastaviť úpadok slovenskej potravinovej sebestačnosti, ktorá podľa nich výrazne upadá, zdôraznil i absenciu spracovateľského priemyslu. Požadujú i analýzu novej poľnohospodárskej politiky EÚ.
„Vznikla tu situácia, ktorá nás dotlačila k tomu, aby sme vyšli do ulíc, a tá situácia sa skladá z niekoľkých faktorov,“ uviedol člen RPPK Košice Alexander Palády. Ide podľa neho o nereálnu ekologizáciu poľnohospodárskej výroby, ktorá „vzniká v hlavách ľudí, ktorí ani šajnu nemajú o tom, ako funguje poľnohospodárstvo“.
Na to nadviazala i byrokracia a ďalšie podmienky, ktoré sa podľa neho nedajú splniť. Spomenul napríklad pokryvnosť pôdy na celú zimu, či striedanie plodín.
Zdôraznil, že v súčasnosti sú stratoví prakticky pri každej plodine a nevedia ako ďalej, čím sa dostávajú do „absolútne smrtiacej špirály“, ktorá zahŕňa kombináciu podmienok, dovozu a obchodných cien. „Odrazu sme na dne, preto tu stoja aj títo ľudia. Žiadame, aby bolo všetko napravené tak, aby sme mohli v kľude pestovať, chovať a produkovať a zabezpečovať pre národ potraviny,“ zdôraznil.
Člen komory Imrich Kováč konštatoval, že všetky slovenské vlády deklarovali podporu živočíšnej výroby, no prax je podľa neho iná. Živočíšnej výrobe chýbajú vhodné podmienky, ktoré by mal vytvárať štát.
„Kedysi boli Košice baštou potravinárskeho priemyslu. Mali sme tu bitúnok, mliekareň, mlyn, Fruconu, spracovanie zeleniny, sladovňu, pivovar. Čo máme momentálne? Okrem pekárne a Frucony, ktorá vyrába už len liehoviny, žiadny spracovateľský priemysel v Košiciach neexistuje,“ myslí si.
Absencia spracovateľského priemyslu podľa neho vedie k vývozu do zahraničia na spracovanie. Podmienky na živočíšnu výrobu podľa neho nie sú zaistené. Od vlády očakávajú, že poľnohospodárom, ktorí spĺňajú podmienky, promptne vyplatia dotácie, keďže im chýbajú prostriedky.
Klub 500 bude vždy podporovať poľnohospodárov
Protest poľnohospodárov podporili aj združenia Klub 500, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR či cestovinári.
„Klub 500 plne podporuje protest slovenských poľnohospodárov organizovaný SPPK vzhľadom na to, že sme si vedomí, že otázka zabezpečenia sebestačnosti v oblasti potravín bude do budúcna strategickou úlohou. EÚ a jej členské štáty sa totiž za posledné roky od tejto úlohy odklonili. Do budúcna totiž bude strategický boj medzi Amerikou, Európou, Čínou a Áziou aj v oblasti potravín. Potravinová bezpečnosť sa preto musí pre Európu stať absolútnou prioritou,“ uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
Klub nie je proti dovozu potravín, ktoré si EÚ nevie dopestovať a vyrobiť sama. Klub 500 však poukazuje na to, že podmienky pre slovenských farmárov sú vo vzťahu k ich konkurentom dlhodobo neférovo nastavené a príspevky pre slovenských farmárov sú nižšie, ako v západných krajinách. „Klub 500 bude vždy podporovať slovenských poľnohospodárov,“ doplnil Soták.
Politika proti zdravému rozumu
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) vyjadrila podporu protestujúcim poľnohospodárom združeným v SPPK. Asociácia uviedla, že požiadavky našich pestovateľov a chovateľov sú opodstatnené a zaslúžia si, aby boli aj vypočuté.
„Sektor poľnohospodárstva trpí dlhodobým nezáujmom zo strany politikov, a preto je dnes tam, kde je. Keď však ide o ambiciózne zelené ciele, ktoré si stanovila Európska komisia, sú to práve poľnohospodári, ktorí ich majú napĺňať. Nie je však v poriadku, že to s nimi nie je konzultované,“ povedal prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský.
„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov, pre ktoré sa dnes rozhodli uskutočniť najväčšie protesty sektora v histórii samostatného Slovenska proti politike Bruselu. Tá je aj podľa nášho názoru často robená od stola a proti zdravému rozumu. Na jednej strane v záujme ochrany životného prostredia doslova likviduje výrobu základných komodít na výrobu potravín v Európe a na druhej strane v záujme podpory exportu automobilov chce podpisovať medzinárodné obchodné zmluvy na dovoz potravín a poľnohospodárskych komodít z krajín, kde sa preukázateľne vo veľkom vypaľujú pralesy, využíva detská práca a nedodržiavajú sa žiadne ekologické normy. Už ani nehovoríme o úrovni zdravotnej bezpečnosti tamojšej výroby,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.
Blokáda hraničných prechodov
Hraničný prechod Holíč (SK) – Hodonín (CZ) a jeho blokáda je naplánovaná v čase od okolo 10:30 hod a trasa k hranici viedl od Senice cez Radošovce a Holíč. Na hranici sa stretli spoločne s českou a maďarskou delegáciou a vystúpia s prejavmi.
Na hraničnom prechode Trstená (SK) – Chyžné (PL) bola blokáda naplánovaná so začiatkom v čase medzi 10:00 až 10:30 hod. Trasa viedla z Dolného Kubína, s prejazdmi cez Tvrdošín, Námestovo a Trstenú. Na hranici vystúpili pred média zástupca SPPK, zástupcovia poľskej komory a zástupcovia Oravskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Protesty farmárov – mestá a trasy
Trnava – Poľnohospodári so svojou technikou zablokovali od 10:00 do 12:30 v Trnave križovatku ulíc Rybníkova – Hlboká – Špačinská – Bučianska. Polícia zároveň upozornila, že Rybníkova ulica, kde sa protestujúci poľnohospodári zhromaždili, bude úplne uzavretá. Do Trnavy malo prísť približne 110 kusov poľnohospodárskej techniky z okresov Piešťany, Hlohovec a Trnava. Do Trnavy prichádzali zo všetkých smerov, kolóny tak mohli spôsobiť spomalenie dopravy aj na cestách mimo krajského mesta.
Galanta – Od 8:45 do 14:15 bolo uzatvorené centrum mesta v úseku medzi dvoma kruhovými križovatkami, približne od 11:00 išla poľnohospodárska technika na obchvat Galanty a vráti,a sa naspäť do centra.
Levice – Ul. Mochovská, Jurská cesta, Kalnická cesta, Dopravná, ul. Ľudovíta Štúra, ul. Andreja Sládkoviča, Tyršova, Mlynská, Československej armády, Námestie hrdinov, SNP, cesta č. 51, Turecký rad, P.O. Hviezdoslava, M.R. Štefánika.
Nitra – Prvá skupina bola na trasách Branč – Nitra, Topoľčany – Nitra, Neverice – Nitra, Vráble – Nitra. Druhá skupina mala zraz pred parkoviskom P10 Agrokomplex a následne bola protestná jazda mestom Nitra.
Nové Zámky – Zraz na parkovisku kúpalisko Štrand NZ, pokračujú po ceste smer Bánov, Šurany, na kruhovom pri Tescu smer na Nitru, križovatka SPOŠ smer Nové Zámky, cez mesto smer Komárno po Kaufland, kruhový objazd naspäť po SPOŠ a dokola to isté.
Komárno – Zhromaždovací bod č. 1: Parkovisko Pavel – Komárno Nová Stráž, zhromažďovací bod č. 2 : Miestna komunikácia Ďulov Dvor – Komárno. Miestom konania protestného zhromaždenia bolo parkovisko pri pevnosti.
Holice – Šamorín cesta 63 – Holice
Dunajská Streda – V čase približne od 09:00 asi do 13:00 bola obmedzená premávka na ceste č. I/63, úsek Veľký Meder – Šamorín. Okolo 09:00 plánovali organizátori zablokovať výjazd na R7 pri Holiciach.
Senica – Presun poľnohospodárskej techniky bol naplánovaný od 09:00 do 10:30 smerom na Holíč bez blokácie cestných komunikácií.
Trenčín – Trenčín Zámostie-Bratislavská, Hasičská-G.M.R.Štefánika, Zhromaždenie techniky na výstavisku – výstavisko Expo Center
Považská Bystrica – Obec Pruské, Ilava, Dubnica nad Váhom, Beluša, Púchov, Dohňany , Mestečko
Žilina – Začiatok protestu bol naplánovaný na 10:30 a kolóna sa bude presúvala z Dolného Hričova po ceste I/61 cez žilinské ulice Nemocničná a Košická a ďalej po ceste I/18 až do Strečna a späť.
Martin – Od 9:00 protestovali farmári v Martinskom okrese, pričom kolóna traktorov sa presúvala z obce Žabokreky po ceste I/65 cez Košťany nad Turcom, Martin a Vrútky a následne po ceste I/18 cez Sučany až do mesta Turany a späť.
Bánovce nad Bebravou – Cesta I.triedy pred BN v smere od PD, koniec BN smer TN
Liptovský Mikuláš a Ružomberok – Ochromená bola premávka na ceste I/18 na Liptove. Protestná jazda sa začala okolo 11:00 v Liptovskom Mikuláši a cez Ivachnovú pokračovala až do Ružomberka, kde by farmári prešli aj centrom mesta, konkrétne Dončovou a Bernolákovou ulicou.
Prievidza – Trasa protestu sa začala na starej Košovskej ceste pred obcou Koš v smere od Opatoviec nad Nitrou a kolóna sa potom presunula na cestu E572 smerom na Prievidzu. Kolóna blokovala úsek cesty medzi Košom a Prievidzou. Pomalým presunom prišla do mesta Prievidza. Príjazd bol pri Obchodnom centre MERKURY, kde bola prestávka a potom sa kolóna vrátila do Novák.
Banská Bystrica – Vlkanová, Banská Bystrica, Slovenská Ľupča, Brezno a späť do Banskej Bystrice na Námestie Slobody. Približne od 12.30 do 15.00 bude sa pohyboval druhý sprievod od Zadných Halán po Mýto pod Ďumbierom a odtiaľ pokračoval cez obec Mýto pod Ďumbierom, Bystrú, Podbrezovú časť Piesok, Chvatimech, Valaskú, až do mesta Brezno. Plánovaný príchod do Brezna na cestu medzi Mestským úradom na Nám. M.R.Štefánika a svetelnou križovatkou pred hotelom Ďumbier bol o 15.00 hod.
Zvolen – Dobrá Niva, Zvolen, Vígľaš Pstruša, Kriváň a späť.
Veľký Krtíš – Blokácia cesty č. 527 v obci Balog nad Ipľom.
Lučenec – Zraz je na Haličskej ceste, jazda mestom Lučenec, jazda smer motorest Halier, jazda smer Poltár, ukončenie v meste Poltár. Predpokladané zastavenia boli hlavná križovatka v centre Lučenca, križovatka na ceste I.triedy nad Lučencom, Poltár-pred Tescom a Billou, pomalá jazda na cestách a ešte pomalšia v mestách, krátke blokovanie križovatiek.
Rimavská Sobota – Po komunikáciách sa presúvalo asi 80 traktorov a iných poľnohospodárskych vozidiel. „Protest sa začne o 10:00 pred budovou Mlynov na Košickej ulici, kolóna sa bude presúvať smerom na Košice, následne odbočí do mesta a bude pokračovať cez ulicu Cintorínsku a ulicu Družstevnú, následne cez svetelnú križovatku na ulicu Malohontskú, kde sa kolóna zdrží približne jednu hodinu. Ďalej bude kolóna pokračovať von z mesta cez pripravovanú turbookružnú križovatku po ceste I/16 cez Babin most ku Kolibe Ožďany v smere na Lučenec, odkiaľ sa po ceste I/16 vráti k budove Mlynov v Rimavskej Sobote,“ popisuje pohyb protestujúci samospráva s tým, že ukončenie protestu sa predpokladalo o 15:00.
Rožňava – Protestovať sa začalo o 10:30 a farmári sa presúvali po štátnej ceste I/16 po trase z mesta Rožňava, Brzotín, Tornaľa a opäť Rožňava.
Spišská Nová Ves – K protestu sa pripojili aj v okrese Spišská Nová Ves, a to o 9:00 na benzínovom čerpadle na Harichovskej ceste, po ktorej viedla i trasa presunu. Tá pokračovala v smere do centra Spišskej Novej Vsi, konkrétne cez križovatku ulíc Elektrárenská a Zimná, následne protestujúci odbočia na Zimnú ulicu, pokračovali cez Mlynskú ulicu v smere na sídlisko Tarča. Potom sa vybrali po Brezovej ulici a Gorkého ulici do centra mesta, odtiaľ na Zimnú ulicu, Mlynskú ulicu, a cez odbočku na Hanulovu ulicu.
Poprad – Blokovanie dvoch pruhov a obmedzenie cestnej premávky na kruhových objazdoch v Kežmarku a Poprade.
Stará Ľubovňa – Trasa Levočská cesta, Popradská cesta, Námestie Sv. Mikuláša.
Bardejov – Bardejov ul. Kpt. Nálepku, pomalá jazda ulicami mesta. Ukončenie pri Športovej hale na ul. Dlhý rad.
Svidník – Pomalá jazda trasa Stropkov, Svidník a späť.
Prešov – 1.trasa – Petrovianska – Košická – Masarykova – Grešová – Vajanského – Duklianska – Sabinovská – Šarišské Michaľany – smer Sabinov Námestie Slobody. 2.trasa – Petrovianska – Švabská – Arm.gen. Svobodu – Bardejovská – Duklianska – Sabinovská – Šarišské Michaľany – smer Sabinov Námestie Slobody.
Humenné – Protest sa začal v obci Jabloň a Kamenica nad Cirochou, spojenie v Humennom na ul. Ševčenkovej , prejazd ul Kukorelliho a Mierová, ukončenie ul. Družstevná.
Košice – V meste Košice a okrese Košice-okolie sa protest začal o 9:00 v Turni nad Bodvou, účastníci presúvali do Košíc po ceste I/16. Po vjazde do Košíc odbočili vpravo na Červený rak, pokračovali po trase Mosty VSS, Južné nábrežie, Vyšné Opátske, Prešovská cesta a parkovisko na Zelenom dvore. Tam odbočili vpravo na Hlinkovu ulicu a po Watsonovej ulici sa presunuli na Festivalové námestie. Následne sa vybrali po Triede SNP a Trieda KVP na križovatku pri OC Optima (Červený rak). Tam sa kolóna poľnohospodárskych vozidiel rozdelila na dve časti, pričom jedna išla do Turne nad Bodvou a druhá do obce Budimír. Táto išla trasou cez Červený rak, Mosty VSS, Južné nábrežie, Vyšné Opátske a Prešovská cesta.
Vranov nad Topľou – ulica Juh ( pri kotolni ), ukončenie Námestie Slobody 5.
Michalovce – Protest sa začala o 9:00 na Továrenskej ulici. Protestujúci sa presúvali po štátnej ceste I/19 v smere na Hriadky, kde sa na kruhovom objazde otočili späť na Michalovce. V meste sa presúvali po Masarykovej ulici k OC Zemplín, následne cez kruhový objazd, po Masarykovej ulici a Továrenskej ulici, a potom po štátnej ceste I/19 na hospodársky dvor v obci Závadka.
Trebišov – Začiatok bol o 10:00 na družstve „Čerjaky“ za Trebišovom, do ktorého sa účastníci presúvali po štátnej ceste I/79. Prešli cez Trebišov, kruhový objazd Hriadky, následne Sečovce (benzínové čerpadlo), a opäť kruhový objazd Hriadky. Ten aj blokovali, a to približne do 14:00, kedy sa protest skončil.