Senát amerického Kongresu schválil Amy Coney Barrett ako sudkyňu najvyššieho súdu. Jej schválenie, ktoré sa odohralo len týždeň pred voľbami, znamená víťazstvo pre prezidenta Donalda Trumpa a jeho Republikánsku stranu a zabezpečuje v najvyššom súdnom orgáne USA bezpečnú konzervatívnu väčšinu 6:3.
Štyridsaťosemročná sudkyňa, ktorá na najvyššom súde nahrádza zosnulú liberálnu ikonu Ruth Bader Ginsburg, už v Bielom dome zložila aj prísahu, informuje spravodajský portál BBC.
Mohla by zrušiť Obamacare
Republikánski senátori schválili Barrett v pomere hlasov 52:48, pričom prekonali zjednotenú opozíciu demokratov. Proti sudkyni hlasovala jediná republikánka, senátorka Susan Collins.
Trump s Bidenom sa stretli v poslednej spoločnej debate, nechýbali potýčky ani obviňovania
„Toto je významný deň pre Ameriku, pre ústavu Spojených štátov a pre spravodlivý a nestranný právny štát,“ vyhlásil pri príležitosti skladania prísahy prezident Donald Trump, ktorý ceremóniu viedol. Barrett sa neskôr vyjadrila, že sudca najvyššieho súdu vyhlasuje „nezávislosť nielen od Kongresu a prezidenta, ale aj od súkromného presvedčenia“.
Barrett je tretia sudkyňa najvyššieho súdu navrhnutá Trumpom, v roku 2017 to bol Neil Gorsuch a o rok neskôr Brett Kavanaugh. Sudkyňa by mohla zohrať rozhodujúcu rolu pri hlasovaní vo viacerých významných prípadoch, vrátane zrušenia Zákona o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti známeho ako Obamacare, ktorým sa súd bude zaoberať 10. novembra.
Liberáli sa obávajú jej postoja k interrupciám
Jej postoje k interrupciám vyvolali varovania zo strany liberálov, že by mohla zvrátiť rozhodnutie najvyššieho súdu z roku 1973 legalizujúce tieto zákroky na celonárodnej úrovni. Otázna je aj budúcnosť termínov na prijatie poštového hlasovania v dôležitých štátoch v prezidentských voľbách – Severnej Karolíne a Pennsylvánii. Najvyšší súd v pondelok napríklad odmietol povoliť zmeny týkajúce sa takéhoto hlasovania vo Wisconsine.
Trump vs. Biden, reality show vs. nuda. Ako bude vyzerať Amerika po voľbách
Proti nominácii novej sudkyne niekoľko týždňov namietali demokrati s tým, že by to mal urobiť až víťaz prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 3. novembra. Pohrozili pritom rozšírením počtu sudcov najvyššieho súdu, ktorý má v súčasnosti deväť kresiel, ak sa im podarí vo voľbách získať Biely dom aj Senát.
Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden zatiaľ odmietal jasne odpovedať, či s takýmto krokom súhlasí. Minulý týždeň sa však vyjadril, že by nechal zriadiť komisiu predstaviteľov z oboch strán, ktorá by preštudovala, či je takáto zmena v súdnictve nevyhnutná.