BRATISLAVA 7. februára (WBN/PR) – Na podujatie sme sa pripravovali už skôr, zbierali sme nielen informácie, ale i skúsenosti z rôznych podujatí, ktoré organizovala kancelária Európskeho parlamentu v Bratislave. K našej účasti nám pomohli aj úspechy na súťažiach . V rámci prípravy sme na našej škole organizovali tri workshopy, na ktorých sme si osvojovali všeobecné informácie o Európskom parlamente. Informácie zhrnuli v projekte Miška Zajacová a Peťa Kovárová. Ostatní študenti sa rozdelili na skupiny a pripravovali sa na 6 odborných tematických okruhov, ktoré boli vopred vyhlásené. Teamlídrami prípravy boli Jakub Kuchár a Samo Potisk.
Prehľad tém a prehľad pracovných skupín:
1. Budúcnosť Európy / Future of Europe /:
Jakub Kuchár, Samuel Spišiak, Romana Rojíková, Vladislav Kačij, Paulína Krajíčková
2. Životné prostredie a obnoviteľné zdroje / Environment of renewable energies / :
Samuel Potisk, Natália Venglošová, Michaela Olšová, Petra Ábelová, Samuel Kmec, Nikola Kučerová
3. Sloboda informácií / Freedom of information /:
Dominika Susková, Romana Reiprichová, Annabella Neumannová
4. Migrácia a integrácia / Migration and integration /:
Lenka Malá, Monika Fehérová, Lucia Fajtová, Soňa Konigsteinová, Monika Čeriová
5.Poľnohospodárska politika / Agricultural policy / :
Michaela Zajacová, Vanesa Viteková, David Tomšú, Kristián Petrík, Petra Kovárová
Na poslednom spoločnom stretnutí pred odchodom sa študenti navzájom oboznamovali s hlavnými tézami jednotlivých tém, vymieňali si skúsenosti a cvičili sa v prezentáciách, diskusii a tvorbe otázok. Svoju prácu a získané vedomosti študenti spracovali do samostatného materiálu.
Štvrtok ráno 17.1.2013 nás prekvapil pohľad z okna a už sme vedeli, že cesta bude ešte dlhšia: vonku husto snežilo. Skúsení vodiči z Brna počítali i s nepriazňou počasia, prišli včas a náš odchod sa omeškal len kvôli kalamite v meste o pár minút. Počas cesty sme absolvovali niektoré úseky cesty tak, že pred nami išli snehové zberače a priemerná rýchlosť sa výrazne znížila. Čas sme si krátili pozeraním filmov, štúdiom materiálov, rozhovormi, v autobuse sa ozývali i vydarené scénky a dialógy z tohtoročnej stužkovej…
Naše prvé večerné zoznámenie s mestom Štrasburg v prvý deň bolo ohrozené. Nakoniec sme boli šťastní, že sme pred polnocou dorazili do hotela, kde nás už netrpezlivo čakali. Mesto bolo už vyľudnené, sem tam sa objavil na naše prekvapenie cyklista, čo sme si všimli aj neskôr, že noc a sneh cyklistom neprekážajú.
Do parlamentu sme išli nasledujúci deň zrýchlenou električkou / podobný spôsob dopravy by sme uvítali i v Bratislave /. Budova parlamentu nás ohromila a i napriek zime sme sa chceli fotografovať pred veľkou zemeguľou na nádvorí, ale príchod davu študentov nám v tom zabránil, tak foto sme realizovali až v závere s veľkou radosťou, lebo sme boli úspešní. Pár krokov, obligátne kontroly a už sme sa ocitli na farebnom koberci s pestrými stoličkami na veľkom priestranstve : spoločné pokyny, kooperácie a skupina študentov sa oddelila od skupiny pedagógov. Obe skupiny mali rozdielny program. Po parlamentných raňajkách a prvých zoznamovaniach so skupinami iných krajín sa študenti usadili v parlamente a nastalo predstavovanie škôl. Študentov z 27 krajín Európy bolo cca 600 a pedagógov cca 60. Miest v parlamente je cca 900 a v tomto veľkom “koloseu“ sme sa cítili príjemne a netrpezlivo sme čakali na príspevok nášho študenta Sama Potiska. Keď ho prednášal, na dvoch veľkých obrazovkách sa zobrazilo foto našej školy a našich žiakov a neskôr panoráma hlavného mesta s jej dominantami. Jeho príspevok o našej škole poskytol študentom Európy v parlamente zaujímavé informatívne fakty.
Po príhovore poslancov dostali študenti priestor položiť poslancom pár otázok. Z našich študentov sa pýtala Dominika Susková. Zaujala nielen plynulou angličtinou s dobrým prízvukom ale aj kultivovaným a presvedčivým vystupovaním, čo potvrdila i ďaľšej úlohe popoludní.
V ďalšom programe bol plánovaný obed. Veľké prestreté stoly samostatne pre učiteľov i samostatne pre žiakov umožnili nadviazať kontakty študentom s rovesníkmi iných krajín a učitelia vzájomne diskutovali o témach – ako inak – prevažne školských.
Čo sa dialo potom ? Začala hra Eurogame. Rozdelili sme sa do skupín po štyroch tak, aby každý bol z inej krajiny a začali sme vypĺňať testy. Zaujímavosťou bolo, že každá otázka v teste bola v inom jazyku, preto vzájomná komunikácia bola nevyhnutná. Túto úlohu mali tak skupiny študentov, ako aj skupiny učiteľov. Vyhodnotenie bolo v závere podujatia. Do rozstrelu sa dostali štyri najúspešnejšie tímy. V jednom z nich boli naši študenti: Vanesa Víteková a Kristián Petrík. Dlho držali prvenstvo, no posledné dve otázky rozhodli : umiestnili sa na treťom mieste. Spomedzi toľkých študentov je to veľký úspech.
Zaujímavé pre študentov bolo vyskúšať si hlasovanie a neskôr i naozaj hlasovali, keď mali hodnotiť prednášané témy a návrhy vybranými študentami. Vybraných študentov bolo dvanásť. Každá téma mala svojho prednášateľa /spokesperson/ a predsedu /chairman/ skupiny. Tieto posty študenti získali tak, že museli presvedčiť ostatných, že úlohy vyplývajúce z postu zvládnu. Naše skupiny boli úspešné, veď zo šesto študenov sa medzi 12 dostali dvaja : Jakub Kuchár /spokesperson/ a Dominika Susková /chairman/. Dominika predstavovala všetkým v parlamente tému skupin Sloboda informácií , Jakub sedel za predsedníckym stolom, prednášal tému: Budúcnosť Európy. Jeho 9 minútový príspevok bez čítania a flexibilné a kreatívne odpovede na otázky z publika ďalšie tri minúty zaujali a tak, keď jeho tvár zmizla z dvoch veľkoplošných obrazoviek, väčšina študentov z parlamentu hlasovaním prijala jeho návrh. Po odznení ďalších príspevkov piatich prenášateľov a následnom hlasovaní bol jasný náš favorit s najvyšším počtom hlasov poslancov z radu študentov. Na brilantné a zásadové odpovede nášho študenta pozitívne reagovala i teamlíderka celého „študentského parlamentu“. Ocenenie komunikačných zručností a odborných schopností Jakuba odmenili účastníci dlhým potleskom. Obe popoludňajšie aktivity pre študentov Eurogame sa študentom veľmi páčila, prínosom bolo, že samotní si museli nájsť do svojej skupiny študentov ďalších z iných krajín. Boli prinútení komunikovať v cudzom jazyku kooperovať, koordinovať sa. Samotní študenti ako inak konštatovali, že to bola dobrá skúška ale aj motivácia učiť sa, veď viacerí z našich študentov chcú ísť študovať na vysoké školy v zahraničí.
Vystúpenie študentov s príspevkami a možnosť klásť otázky len zvýšilo pozornosť a záujem zapojiť sa do diskusie. Otázok v diskusii bolo cca 15. Spomedzi 600 študentov sa do diskusie a tvorby otázok popoludní zapojilo z našej školy : Dominika Susková, Vladimír Kačij , Samo Potisk.
Po odznení Európskej hymny sa študenti ešte odfotili v budove parlamentu, v sále bolo stále príjemne svetlo a sála bola nasvietená tak, že pocitovo budila dojem slnečného dňa i večer.
Podujatie určite splnilo svoje očakávanie študenti využili každú chvíľku na komunikáciu so študentami iných krajín na rôzne témy, vymenili si kontakty a i v autobuse zoznam škôl s adresami cestou späť “ bežal“ z ruky do ruky.
Cieľ podujatia nehľadal víťazov, mal za cieľ zoznamovať, vzdelávať, učiť komunikovať, kooperovať, koordinovať, tolerovať, poznať iné kultúry, rozvíjať kreativitu, jazykové zručnosti apod.
Tento cieľ podujatie splnilo a nepreháňame, že spomedzi 600 študentov z hľadiska naplnenia cieľa sme ako krajina mali najväčší počet aktívnych študentov a boli tak najúspešnejší. Sme na to právom hrdí, šťastní a motivovaní.
Aj naši pedagógovia Mgr. Zlata Halahijová a Mgr. Svetlana Veselová mali popoludní príležitosť zúčastniť sa diskusie s poslancom Európskeho parlamentu a dlhšie komunikovať s pedagógmi.
Študenti dostali diplomy, európsku zástavu a ďalšie materiály.
V parlamente sme boli spoločensky oblečení, autobus nás čakal blízko parlamentu, zaviezol nás do hotela a potom teplo oblečení sme išli do študentskej menzy na večeru a prechádzku centrom. Zasnežený Štrasburg nás prekvapil ešte vianočnou výzdobou, prvý raz sme videli nasvietené typické domy tunajšej architektúry a známy kanál a niekoľko mostov. V malých kaviarničkách bolo príjemne teplo, aj my sme pocítili radosť z úspechu, únavu a príjemný pocit. Večer sme ešte komunikovali so študentami z Fínska, lebo boli ubytovaní tam, kde my. Pohľad z okna hotela : začalo husto snežiť.
Po hotelových raňajách a „nalodení“ sa do autobusu, sme si prepoludním pozreli tunajšiu historickú časť mesta i pamiatky . Najdlhšie sme boli v katedrále, pred ňou sme sa všetci odfotili, pozreli sme si orloj a nakúpili suveníry. Niektorí študenti odbehli na poštu poslať pozdravy. Malé zastavenie v obchodnom centre na osvieženie a jazda celým mestom boli posledným programom pred cestou naspäť. Niektorým študentom z iných krajín napíšeme a možno aj navrhneme spoluprácu.
Ps. Bolo to fajn