Taraba ohlásil investície v parku TANAP, na Štrbskom Plese chce ministerstvo postaviť parkovací dom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Na území Tatranského národného parku (TANAP) by mohli v budúcnosti pribudnúť parkovacie domy, ktorých vlastníkom bude práve správa národného parku. Ministerstvo životného prostredia už má na tento účel vytypované pozemky. Avizoval to v utorok minister životného prostredia Tomáš Taraba počas tlačového brífingu v Tatranskej Lomnici na tému obnovy Tatier.

    Viac ako 7-tisíc metrov štvorcových k dispozícii

    Prvý chce rezort postaviť pri lokalite Nové Štrbské Pleso, kde je naplánovaná aj výstavba kruhového objazdu. TANAP má podľa ministra v spomínanej lokalite k dispozícii viac ako 7-tisíc metrov štvorcových.

    „Bude to dosť silný, dominantný parkovací dom,“ komentoval. Predpokladá, že s jeho dizajnom a konkrétnou časovou realizáciou bude vedieť rezort predstúpiť po lete. Zámerom je podľa neho urobiť poriadok s parkovacou politikou v národnom parku, aby čo najväčšie príjmy z parkovania mal práve TANAP, a nie podnikatelia, a zároveň eliminovať parkovanie načierno.

    Podobné projekty pre TANAP

    Takto získané financie majú podľa Tarabu poslúžiť pre rozvoj národného parku, ale aj vymanenie sa zo súčasného deficitu. Dodal, že rezort má vymyslené aj ďalšie podobné projekty pre TANAP.

    Vybudovanie základnej infraštruktúry označil Taraba za prioritu rozvoja TANAP-u, spomenul aj sociálne zariadenia i znovuvybudovanie zosunutých turistických trás. Poukázal na to, že v spolupráci s mestom Štrba už dnes budujú sociálne zariadenia na Štrbskom Plese.

    Znižujúca sa kvalita lesov

    V najstaršom národnom parku má pribudnúť aj nové turistické značenia. Envivorezort v súčasnosti aktívne rokuje s hlavnými prevádzkovateľmi turizmu v národnom parku s cieľom zosúladiť marketingovú stratégiu propagácie najstaršieho národného parku.

    Obrovským problémom nielen TANAPu, ale aj ostatných národných parkov, je však podľa Tarabu znižujúca sa kvalita lesov, ktoré podliehajú škodcom, vysychajú a nekonanie v tejto oblasti ničí kvalitu životného prostredia.

    „Správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ale aj naše vlastné poznatky, hovoria jasnou rečou. Slovenské monokultúrne smrekové lesy trpia, vysychajú a miznú nám pred očami,“ komentoval minister. Avizoval tak spustenie projektov výsadby zmiešaných rezistentných lesov.

    Video Player is loading.
    Current Time 0:00
    Duration -:-
    Loaded: 0%
    Stream Type LIVE
    Remaining Time -:-
     
    1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Reklama
      Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
      Viac k osobe Tomáš Taraba
      Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSpráva TANAPuTANAP Tatranský národný park