Dopriať si tanier čerstvej zeleniny bude čoskoro možné aj vo vesmíre. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) k vyše 200 kilogramov nových zásob, ktoré mieria na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, zaradil aj vôbec prvú experimentálnu komoru na pestovanie zeleniny.
Špeciálna komora, ktorá dostala názov Veggie, je vybavená LED svetlami a sadenicami vo vrecúškach s pôdou. Vzhľadom pripomína skleník, je však vyrobená z plastových materiálov, takže sa dá počas prepravy ľahko zložiť. V nízkonákladovej komore budú astronauti najprv pestovať hlávkový šalát, ak všetko prebehne úspešne, postupne sa pridajú aj ďalšie druhy zeleniny.
„Dúfame, že aj keď Veggie nie je komplexný nástroj na pestovanie rastlín, umožní posádke rýchly rast zeleniny za použitia jednoduchého konceptu prívodu vody a živín,“ uviedol Howard Levine, vedúci výskumník z Kennedyho vesmírneho strediska.
„Veggie by sa dal použiť na pestovanie rýchlejšie rastúcich rastlín akými je šalát, reďkovka, pekingská alebo čínska kapusta, či horkastá listová zelenina. Potraviny ako paradajky, hrášok či fazuľa, ktoré kvitnú a tvoria plody so semenami, by potrebovali dlhší ako 28-denný cyklus,“ uviedol vedec Gioia Massa, ktorý sa testovaním komory zaoberal vyše dva roky.
Keďže NASA postupne smeruje k dlhším misiám, Veggie by mohla byť výnimočným zdrojom čerstvých potravín. Massa si myslí, že by mohla astronautom slúžiť aj na rekreačné záhradníčenie počas dlhých misií. Systém by zároveň mohol pomôcť pri zlepšovaní pestovania a produkcie biomasy na Zemi, z čoho by profitovali aj bežní pestovatelia.
„Posádky nám viackrát hlásili, že prítomnosť rastlín mala veľmi upokojujúci efekt a pomohla im cítiť sa viac v kontakte so Zemou. O rastlinách môžeme uvažovať ako o domácich zvieratkách – posádky sa o ne veľmi radi starajú,“ vymenoval Massa ďalší z benefitov.
Špeciálny skleník mal spolu s ďalšími zásobami odletieť v rakete Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá spolupracuje s NASA, už v pondelok. Krátko pred štartom však astronauti zaznamenali únik hélia, a tak bol štart rakety odložený. Ak sa chybu podarí včas odstrániť, ďalší pokus o štart sa uskutoční už na Veľký piatok.
www.nasa.gov, www.upi.com