KÁHIRA 22. apríla (WEBNOVINY) – Koalícia arabských štátov vedená Saudskou Arábiou uskutočnila v stredu nálety na mestá v držbe šiitských povstalcov v Jemene, a to napriek utorňajšiemu oznámeniu o skončení vojenskej operácie.
O leteckých útokoch informovali svetové agentúry aj saudskoarabská televízna stanica Al-Ichbárija. Nálety koalície zasiahli tretie najväčšie jemenské mesto Taiz, kde sa povstalci, známi ako Húsíovci, zhromažďovali vo vojenskej centrále v blízkosti starého letiska.
Povstalci chceli oslavovať
Letecké útoky zasiahli tiež prístav Aden na juhu krajiny. V oboch mestách podľa informácií agentúry AP zároveň pokračujú intenzívne pozemné boje medzi šiitskými povstalcami a podporovateľmi medzinárodne uznávaného prezidenta Abd Rabbua Mansúra Hádího.
Jemenskí šiitskí povstalci známi ako Húsíovci plánovali uskutočniť masové zhromaždenie ich prívržencov v hlavnom meste Saná, ktoré malo byť oslavou ukončenia mesiac trvajúcej leteckej operácie.
Prostredníctvom televíznej stanice al-Masíra povstalci vyzývali občanov, aby v stredu vyšli do ulíc hlavného mesta deň potom, čo koalícia arabských štátov vedená Saudskou Arábiou oznámila, že s leteckými útokmi končí.
Ceny ropy klesli, Saudská Arábia ukončila vojenské operácie
Video: Nálet netrafil základňu v Jemene, zabil celú rodinu
Jemenom otriasol silný výbuch, útočili na raketovú základňu
Koalícia chystá novú operáciu
Koalícia arabských štátov vedená Saudskou Arábiou v utorok oznámila ukončenie leteckých útokov. Operácia nazvaná Rozhodujúca búrka bola namierená proti Húsíovcom a ich spojencom, pričom nálety si podľa OSN vyžiadali vyše 750 životov, 150 000 ľudí vyhnali z domovov a Jemen uvrhli ešte do väčšieho chaosu.
Koalícia v utorok tiež vyhlásila, že chystá v krajine spustiť novú operáciu s názvom Obnovenie nádeje, ktorá sa zameria najmä na ochranu civilistov, boj proti terorizmu, či zdravotnícku pomoc. Krok naznačil, že ďalšia fáza kampane arabských štátov v Jemene bude mať už skôr politický než vojenský charakter.
Nasledovať by mal politický dialóg
Ohlásené ukončenie arabských náletov privítal iránsky minister zahraničia Muhammad Džavád Zaríf a vyzval na začatie politických rokovaní o riešení tamojšej situácie a vytvorení novej vlády. Medzinárodné spoločenstvo tiež vyzval na urýchlené poskytnutie humanitárnej pomoci.
„Pozitívny vývoj v Jemene by mal byť nasledovaný humanitárnou pomocou, vnútorným dialógom a vytvorením širokej vlády. Sme pripravení pomôcť,“ vyhlásil Zaríf, ktorého krajina podporuje šiitských povstalcov známych ako Húsíovci. Aj bývalý jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih, ktorý je spojencom Húsíovcov, privítal zastavenie náletov a vyzval na politický dialóg.
Jemen v posledných mesiacoch čelí povstaniu Húsíovcov, ktorých ťaženie donútilo k úteku medzinárodne uznávaného prezidenta Hádího. Húsíovcom a ich spojencom sa už podarilo prebojovať až k prístavu Aden na juhu krajiny, ktorý bol poslednou významnou základňou síl spriaznených s Hádího vedením. Chaotická situácia v krajine značne posilňuje vplyv tamojšej al-Kájdy, ktorá konflikt využíva na rozširovanie svojho územia.