Najviac ľudí má problémy s hazardným hraním na automatoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výherné automaty
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Najviac ľudí, ktorí volajú na bezplatnú anonymnú linku pre hráčov, má problém s hazardným hraním na automatoch. Problémom je však i hazardné stávkovanie či tipovanie športových zápasov, hranie v kasínach či hranie kena, binga, pokru či kariet za peniaze. Povedala to na tlačovej konferencii v Bratislave Zuzana Alexanderčíková z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ).

„Počet ľudí, ktorí majú problémy s hraním, stúpa,“ povedal riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica. Hranie na automatoch je podľa jeho slov najjednoduchšie, môže ich hrať aj analfabet, pričom stávkovanie či iné typy sú oveľa náročnejšie. Preto rôzne politicko-preventívne opatrenia sú zamerané práve na hracie automaty.

Počet liečených po zriadení linky pribudol

Bezplatnú anonymnú linku zriadili v roku 2013, odvtedy sa počet liečených ľudí v centre zvýšil. Ako Alexanderčíková priblížila, počet stúpol z pôvodných 60 za rok na 90 a viac. Celoslovensky sa to pohybuje okolo 300 ľudí ročne. Priemerný vek volajúcich je 32 rokov, pričom aj hráči, ktorí sa začínajú liečiť, sú v rovnakom veku.

S hraním začali najmä pre finančné, pracovné, vzťahové, ale aj zdravotné problémy. Najviac ľudí, ktorí prichádzajú po prvýkrát do centra a majú záujem o liečbu, majú najčastejšie problém s automatmi. Skladba je podľa Alexanderčíkovej podobná ako v prípade volajúcich na linku pomoci.

V tomto roku prišli záujemcovia o liečbu najmä pre problémy s automatmi, ale aj pre ťažkosti so stávkovaním, tipovaním, hraním v kasíne či hraním hazardných počítačových on-line hier.

Na linke nájdu závislí pomoc a poradenstvo

Práve linka 0800 800 900, ktorej číslo by malo byť na každom automate zo zákona uvedené, má hráčom s hraním pomôcť. Problémom je však podľa Ľubomíra Okruhlicu to, že nie všade je štítok s číslom viditeľný či uvedený.

„Linka slúži ako miesto prvého kontaktu pre anonymných volajúcich. Poskytujeme informácie rodine, známym, ale aj samotným hráčom o charakteristike problému s hraním, ale aj kde nájdu pomoc,“ vysvetlila Zuzana Alexanderčíková.

Linka funguje od 9:00 do 17:00, mimo tohto času a cez víkendy funguje záznamník. Na číslo volávajú i takí, ktorí vedia, že majú problém, pričom volajú pravidelne a pracovníci linky im poskytujú psychosociálne poradenstvo, čo im podľa jej slov často pomáha. „Sú to ľudia, ktorí nechcú vystúpiť z anonymity či sa zaregistrovať ako pacienti,“ doplnila.

Závislosť od hazardu je liečiteľná

Závislosť od hazardných hier je podľa psychoterapeuta Hroznatu Živného liečiteľná choroba, ktorá má svoje presné symptómy a možno ju diagnostikovať. „Problémy hráča, ktorý žiadne problémy nemal, začínajú postupne narastať. Prestáva mať kontrolu nad svojím správaním, hrá častejšie, zvyšuje čiastky, hrá, aby mal silné pocity slasti, pričom nakoniec je nútený hrať bez ohľadu na to, či vyhráva alebo prehráva,“ vysvetlil.

Tiež sa však podľa neho začína meniť jeho myslenie. „Myslí si, že ak má dlhy, vyhrá, vyrovná ich a bude ešte aj v pluse, no nie je to tak,“ doplnil. Hráč nevie prestať, ak nehrá, má abstinenčné príznaky, jeho závislosť sa odráža v sociálnych či vzťahových veciach.

„V hraní pokračuje aj napriek tomu, že si je vedomý katastrofálnych dôsledkov. Ak si uvedomí, že sám ich riešiť nevie, rozhodne sa, že vyhľadá pomoc. A presne to sú naši pacienti,“ vysvetlil Živný. Liečba má následne jasné princípy a pravidlá, povedal na záver psychoterapeut.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať