V Amerike deti cestou do školy vyzdvihuje pred domom žltý autobus, v Holandsku je verným spoločníkom aj tých najmenších školákov bicykel a v niektorých oblastiach Číny sa návšteva školy rovná adrenalínovému zážitku pre odvážlivcov. Na to, aby sa deti z dediny Pili v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny dostali do školy, musia prekonať 200 km pešej cesty – takmer polovicu z toho cez horské masívy, nebezpečné útesy a divoké rieky.
Na začiatku každého semestra sa v dedine zídu učitelia a miestny úradníci, aby si vyzdvihli 80 žiakov rôznych vekových skupín a previedli ich do školy. Vyše dva dni trvajúcu cestu takto absolvujú štyrikrát ročne – na začiatku každého semestra. Na to, aby sa dostali do školy, sa musia prebrodiť cez štyri rieky s ľadovou vodou, prejsť cez 200-metrový reťazový most, vyliezť na 300 metrov vysoký strmý útes bez istenia a prejsť cez nebezpečné mosty vytvorené len z úzkej latky. Silný prúd rieky Yarkand deťom často nedovoľuje prebrodiť sa cez tieto vody, a tak si žiaci volia dlhšiu obchádzku popri vysokých útesoch.
Najmenších žiakov niekedy nosia učitelia na chrbte, no keďže na cestu potrebujú aj zásoby vody a jedla, väčšinu cesty musia aj 5-ročné deti prejsť po svojich. Aj napriek nebezpečenstvu číhajúcemu z každej strany deti údajne tento výlet za vzdelaním zbožňujú.
Čínska vláda momentálne pracuje na vybudovaní bezpečnej cesty medzi Pili a školou, aby dedinčania na púti za vedomosťami nemuseli riskovať aj svoje životy.
www.gawker.com