Najchudobnejšia krajina EÚ čelí návalu utečencov zo Sýrie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rosen Plevneliev
Rosen Plevneliev Foto: SITA/AP

SOFIA 12. novembra (WEBNOVINY) – Dvaja najvyšší predstavitelia Bulharska vydali v utorok po viacerých rasistických incidentoch v krajine spoločnú výzvu proti xenofóbii v čase, keď najchudobnejšia krajina Európskej únie bojuje s náporom sýrskych utečencov.

„V posledných dňoch sme svedkami alarmujúcich incidentov, kriminálnych útokov, snáh vyvolať nenávisť a výziev na vyhostenie utečencov,“ uviedli premiér Plamen Orešarski a prezident Rosen Plevneliev. „Sú to extrémne nebezpečné a neprijateľné činy, ktoré musia byť kategoricky zamietnuté, pretože sú vážnou ranou európskeho imidžu bývalej komunistickej krajiny.“

Bulharské azylové centrá sú po príchode takmer 10 000 utečencov najmä zo Sýrie úplne preplnené. Stály prílev utečencov vyvolal antiimigranské nálady v krajine bojujúcej s chudobou.

Napätie sa zvýšilo začiatkom novembra, keď mladú ženu dobodal údajne azylant z Afganistanu, čo vyvolalo veľké demonštrácie. V troch separátnych incidentoch na uliciach Sofie neznámi páchatelia zbili imigranta z Mali, ženu z Kamerunu ako aj bulharského moslima.

Sýrska povstalecká armáda si kladie podmienky účasti na konferencii

Syria
Foto: SITA/AP

Sýrska slobodná armáda, ktorá už dva a pol roka bojuje proti silám prezidenta Baššára al-Asada, si v utorok taktiež stanovila svoje podmienky na účasť na medzinárodnej mierovej konferencii v Ženeve. Velenie povstaleckej armády žiada, aby konferencia viedla k rezignácii al-Asadovej vlády a k vytvoreniu prechodného vedenia krajiny s plnými právomocami. Chce tiež, aby konferencia „určila časový plán na rokovania o Článku VII Charty OSN, ktorý umožňuje použitie vojenskej sily“.

Ďalšou požiadavkou je vytvorenie nezávislého súdneho orgánu, ktorý potrestá vojnové zločiny spáchané proti Sýrčanom, ako aj prepustenie väzňov zadržiavaných režimom. Vládne sily musia ukončiť „zabíjanie a bombardovanie“ a umožniť vytvorenie humanitárnych koridorov. Sýrska povstalecká armáda navrhuje, aby sa na konferencii pod názvom Ženeva 2 zúčastnila len jedna sýrska delegácia predstavujúca jej velenie ako aj Národnú koalíciu opozičných síl.

Sýrska opozičná koalícia už tiež oznámila, že sa na pripravovanej mierovej konferencii zúčastní, iba ak al-Asad odovzdá moc a nebude sa môcť zúčastniť na budúcej vláde. Opozícia tiež žiada vytvorenie humanitárnych koridorov k obliehaným oblastiam a prepustenie zadržiavaných, najmä žien a detí. Sýrska vláda prejavila ochotu zúčastniť sa na mierovej konferencii, odmieta však diskutovať o prezidentovej rezignácii.

Medzinárodné spoločenstvo sa snaží zástupcov rozdrobenej sýrskej opozície presvedčiť, aby sa na mierovej konferencii zúčastnili v záujme dosiahnutia mieru v krajine. Rusko a Spojené štáty sa začiatkom októbra dohodli, že konferencia o Sýrii sa bude konať v polovici novembra, tento termín však už odložili. Ženeva 2 má nadviazať na podobné podujatie z júna 2012, keď svetové mocnosti podporili myšlienku prechodnej vlády v Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rosen Plevneliev