Na Slovensku transplantovali srdce už viac ako 200 ráz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srdce
Ilustračné foto Foto: SITA/AP Photo/Chitose Suzuki, File

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku už transplantovali srdce vyše 200 ráz.

Od prvých úspešných operácií v roku 1998 slovenskí odborníci rozbehli systematický program transplantácií srdca. Ide o metódu pre liečbu pokročilých foriem srdcového zlyhávania, ktoré sa nedajú priaznivo ovplyvniť inou cestou.

Je určená pre prísne selektovanú skupinu pacientov s ťažkým ochorením srdca, ktorí nemajú žiadne iné ochorenia ohrozujúce úspech operácie, následné prežívanie a kvalitu života pacienta.

Na Slovensku je nedostatok darcov

Lekar operacia nemocnica
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Dôvodom je fakt, že za úspech transplantácie nie je považovaná len úspešná operácia, ale predovšetkým predĺženie a skvalitnenie života pacienta. Hlavnou limitáciou tejto úspešnej liečebnej metódy je nedostatok darcov, z čoho vyplýva aj relatívne nízka frekvencia transplantácií srdca v porovnaní so susednými krajinami s podobnou legislatívou.

V roku 2011 v susednom Rakúsku vykonali 6,4 transplantácií na milión obyvateľov a v Česku 6,5. Slovensko popri nich zaostáva s číslom 3,6 transplantácií na milión obyvateľov. Príčin je hneď niekoľko.

„V prvom rade sú to stále nevyriešené otázky financovania odberovej aktivity a tiež jej nedostatočné organizačné zabezpečenie. Samotná kapacita transplantačného centra je aj podľa medzinárodného auditu ďaleko vyššia ako 20 až 25 transplantácií ročne,“ uviedla prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

Riešením sú aj podporné implantáty

Srdce, implantát
Foto: dailymail.co.uk

Počet darcov sa nikdy nepriblíži počtu pacientov s ťažkým terminálnym zlyhaním srdca. Riešením sú implantácie mechanických podporných systémov, ktoré čiastočne alebo úplne nahrádzajú činnosť srdca.

Najmodernejšie z nich sú konštruované tak, že umožňujú pacientom byť doma a vykonávať bežné činnosti, či dokonca ľahko pracovať. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb takéto zariadenie doteraz implantovali 30 pacientom, ktorí čakali na transplantáciu a ich stav sa zhoršil natoľko, že by sa darcu už nedočkali.

Prevažná väčšina pacientov po úspešnej transplantácii srdca žije normálnym životom bez zvláštnych obmedzení, zapájajú sa do spoločenského života a jedna tretina z nich sa vracia do pôvodného zamestnania.

Jediným obmedzením je doživotné užívanie liekov, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď organizmu na nové srdce. Priemerná doba prežívania po operácii je 11 rokov, no ešte dlhší život pacientov dnes už nie je výnimkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať