Na Slovensko už prišli pozorovatelia prezidentských volieb z OBSE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
prezidentské voľby
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Šesť medzinárodných expertov pricestovalo na Slovensko s cieľom posúdiť prípravu a priebeh prezidentských volieb z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel právneho štátu.

Nezávislosť mediálneho prostredia

Volebná hodnotiaca misia je z Úradu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), Vedúcim komisie je Alexander Keltchewsky a jeho zástupkyňou je Daria Bogumila Paprocka.

Ako informoval tlačový obor rezortu diplomacie, prijal ich už aj štátny tajomník ministerstva Lukáš Parízek. Pozorovatelia sa sústredia na implementáciu volebnej legislatívy a vyváženosť a nezávislosť mediálneho prostredia.

Organizácia vypracuje hodnotiacu správu

Komisia bude pôsobiť na Slovensku do ukončenia prezidentských volieb, vypracuje hodnotiacu správu do dvoch mesiacov od volieb a zverejní ju. Súčasťou správy budú aj odporúčania ODIHR zamerané na odstránenie prípadných identifikovaných nedostatkov.

Pozorovanie prípravy a priebehu volieb je súčasťou záväzkov účastníckych štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Tejto organizácii Slovensko okrem toho tento rok predsedá.

Slobodné, spravodlivé a transparentné voľby

„Volebná hodnotiaca misia ODIHR hodnotila slovenské parlamentné voľby v roku 2016 ako vedené v súťaživom a pluralitnom prostredí. Medzinárodní experti ocenili všeobecné dodržiavanie základných práv a slobôd, vyvážené podmienky pre kampaň a vysoký stupeň dôvery verejnosti v nestrannosť volebnej administratívy,“ uviedol Parízek.

Slobodné, spravodlivé a transparentné voľby v súlade s národnou legislatívou a medzinárodnými záväzkami predstavujú jeden z pilierov modernej demokratickej a prosperujúcej krajiny.

Zlepšovanie volebných postupov

Správa ODIHR z návštevy SR zverejnená v januári 2019 konštatuje, že existujúci právny rámec obsahuje rad pozitívnych zmien a dodatkov od roku 2014 vrátane špecifikovania postavenia a úloh Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

V ostatných rokoch ODIHR na medzinárodnej úrovni aktualizoval a prispôsobil svoje činnosti v oblasti pozorovania volieb a vypracoval niekoľko foriem aktivít súvisiacich s voľbami, aby účinne reagoval na potreby účastníckych štátov.

Cieľom je zlepšovať volebné postupy v členských štátoch OBSE a vo svete a posúdiť volebné procesy v širšom spektre účastníckych štátov. Pozorovanie volieb je súčasťou dohôd všetkých účastníckych štátov OBSE, ktoré pozvaním volebných pozorovateľov pod patronátom úradu ODIHR demonštrujú ich transparentnosť, nezávislosť a dodržiavanie demokratických princípov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe