BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Cestovná horúčka v slovenskej olympijskej výprave už vypukla naplno. Po biatlonistoch a ženskej časti behu na lyžiach nabrali smer Pjongčang aj ďalší slovenskí športovci. Vo štvrtok sa na juh Kórejského polostrova pobrali sánkari a mužská časť lyžiarov – klasikov.
Azda najskúsenejší z tejto partie, ktorý sa predstaví v kórejskom ľadovom koryte, je 36-ročný Jozef Ninis. Z nedávnych majstrovstiev Európy v lotyšskej Sigulde si priviezol skvelé 6. miesto a v rámci pretekov Svetového pohára v tom istom dejisku bol v šprinte, ktorý nebol súčasť ME, dokonca druhý.
Overené činnosti v lietadle
„Samozrejme, je to povzbudzujúce, že som dosiahol také dobré výsledky pred olympijskými hrami. Ešte je priskoro hovoriť o tom, aké to bude v Pjongčangu. Svoje ambície však mám. Top desiatka by bola super, keď skončím do 15. miesta, tiež sa nebudem za to hanbiť,“ uviedol Jozef Ninis.
Líder slovenskej výpravy sánkarov má rokmi overené činnosti, ktoré robí počas dlhých zaoceánskych letov. Výnimkou nebude ani ten aktuálny z Viedne do kórejského Soulu.
Do Pjongčangu odletí vedenie slovenskej výpravy, ich olympiáda začne po príchode športovcov
„V lietadle si pozriem film, zrejme komédiu alebo akčný podľa ponuky. Možno vylúštim krížovku a dám si pohár vínka na lepší spánok,“ uviedol Jozef Ninis. V jeho batožine nechýba talizman, ktorý pochádza z rodinného prostredia. „Je ním ružový zajačik od dvojročnej dcérky Magdalénky,“ ozrejmil dobre naladený športovec.
Spolieha sa len na vlastné sily
Zatiaľ čo Ninis do fotoaparátov a kamier rád ukázal svoj talizman od dcéry, bežec na lyžiach Peter Mlynár na ne príliš neverí. Čoskoro 30-ročný Tatranec tvrdí o sebe, že je realista a spolieha sa len na vlastné sily a schopnosti svojho podporného tímu. A ako zvláda odlúčenie od rodiny a blízkych?
„Fungujem takto na cestách už dobrých 12 rokov, je to moja práca, súčasť života. Dnes máme internet, skype, viber, čiže komunikovanie s domovom je zjednodušené. Čo vlastne môžem vo voľnom čase robiť na izbe v olympijskej dedine? Facebook nemám, ale komunikovať s priateľkou môžem. Ona znáša to odlúčenie ťažšie. Samozrejme robím to až vtedy, keď si v ten deň odrobím všetko športové, čo súvisí s prípravou na preteky,“ referoval Mlynár.
„Zázračných“ robotov zatiaľ nevideli, predvoj slovenskej výpravy už je v Pjongčangu
Na nedávnych pretekoch Svetového pohára v slovinskej Planici si Mlynár pripísal umiestnenia v piatej desiatke výsledkového poradia v klasickom šprinte aj na 15 km klasickým spôsobom.
„Boli to moje sezónne maximá. Najmä v šprinte som si dokázal, že už nie som veľmi vzdialený od tridsiatky najlepších, ktorá postúpi z kvalifikácie do vyraďovacích jázd. Na posledných dvoch-troch pretekoch Svetového pohára mi chýbali 2-3 sekundy, čo už nie je veľa. Škoda, že pätnástka bude na olympiáde skejtová, nie klasická. Šprint klasickou technikou by mi však mal najviac sedieť,“ skonštatoval Mlynár.
Aj najlepší slovenský bežec na lyžiach si myslí, že olympiáda má byť vrchol v snažení športovca. „Je to jednoznačný vrchol už len preto, že je raz za štyri roky. Veľa športovcov vynechá preteky Svetového pohára, aby sa mohli dobre pripraviť na olympijské hry a umiestnenie na nich by malo byť to najdôležitejšie v celej kariére,“ dodal Mlynár, ktorý sa v Pjongčangu zaradí medzi športovcov s tromi olympijskými účasťami.