Nádherné róby, vysoké tóny, veľkolepý hudobný doprovod a neuveriteľné scény priamo na vode – tak vyzerá festival v rakúskom meste Bregenz neďaleko švajčiarskych hraníc. Už od roku 1946 sa jazero Constance stáva svedkom operných výkonov, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Na pozadí západov slnka si diváci v hľadisku s kapacitou 6800 ľudí užívajú jedinečný kultúrny zážitok v blízkosti vody. Tento rok sa na pódiu v tvare ľudského tela, ktoré v rukách drží knihu a mapu sveta, uskutočnila premiéra opery André Chénier od talianskeho hudobného skladateľa Umberta Giordana.
Počas svojej histórie sa neustále meniace javisko stalo svedkom svetoznámych opier ako Carmen, Nabucco či Aida. V roku 2007 v javisku sedel i producent a režisér filmovej série o Jamesovi Bondovi Marc Foster. Ten bol scénou opery Tosca tak očarený, že sa rozhodol využiť ju i vo filme Quantum of Solace.
Foto: Karl Forster
Foto: Benno Hagleitner
Foto: Benno Hagleitner
Foto: Benno Hagleitner
Foto: Karl Forster
Operné scény na jazere Constance sa obmieňajú každé dva roky. Okrem pódia v sebe ukrývajú i šatne a orchestrisko pre Viedenský symfonický orchester. Dno jazera je vyložené špeciálnymi drevenými kolmi, ktoré tvoria stabilný podklad pre majestátne javiská. Pre ne platí základné pravidlo – aby neboli pohltené prírodným pozadím, musia byť minimálne o dve tretiny väčšie ako klasické divadelné scény.
Malé rakúske mesto zažilo svoje prvé ovácie krátko po druhej svetovej vojne. Bregenz, ktorý dovtedy nemal ani mestské divadlo, zrazu hostil týždňový hudobný festival. Návštevníci z Nemecka, Švajčiarska a Francúzska rozšírili chýry o „opere na jazere“ do celého sveta. Viedenský symfonický orchester, ktorý tvoril súčasť osláv už od polovice 20. storočia, pomohol rozvinúť úspech slávností. Dnes sa počet návštevníkov ročne počíta v státisícoch. Najnovšiu operu s názvom André Chénier v talianskom jazyku môžete vidieť do 21. augusta.
www.bregenzerfestspiele.com