ISTANBUL 21. januára (WEBNOVINY) – Irán na rokovaniach v tureckom Istanbule odmietne diskusiu o akýchkoľvek obvineniach na adresu jeho nukleárneho programu. V piatok to v úvode nového kola rokovaní medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami povedal jeden z členov z iránskej delegácie. Islamská republika tiež v piatok zverejnila vyhlásenie iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť, podľa ktorej sa rokovanie začalo v „pozitívnej atmosfére“. Ranná schôdzka sa po dvoch hodinách skončila a pokračovať sa bude poobede a v sobotu.
„Na mítingu v Istanbule nepripustíme žiadnu diskusiu na tému zmrazenia alebo pozastavenia iránskych obohacovacích aktivít,“ uviedol v Istanbule pre tlačovú agentúru Reuters iránsky diplomat Massúd Zohrevand. Túto tému zatiaľ podľa neho nikto z druhej strany ani nespomenul, ani nenavrhol. Tieto informácie agentúre AFP potvrdili aj iní iránski diplomati.
Irán a šesť mocností začali jadrové rozhovory
Šesť svetových mocností začalo v piatok v tureckom Istanbule rozhovory s Iránom s cieľom vyriešiť napätie týkajúce sa jeho kontroverzného jadrového programu. Spojené štáty americké však už stihli varovať pred robením si nádejí, že v rokovaní nastane nejaký prielom. Podobné vyjadrenia vyslala už aj islamská republika. Delegácie, ktoré sa zišli na dvojdňovom stretnutí v hoteli Ottoman palace v Istanbule, vedú vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí. Ashtonová pritom zastupuje takzvanú Skupinu P5+1, ktorú tvoria Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko, Spojené štáty a Veľká Británia. Informovali o tom turecké diplomatické zdroje.
Spojené štáty, ktoré Irán podozrievajú z toho, že jeho jadrový program má iba zamaskovať snahu Teheránu vyvinúť atómovú bombu, schladili očakávania ešte pred začiatkom rokovaní. Vyjadrili však potrebu toho, aby sa Irán zapojil do „vierohodného“ procesu a rozptýlil tým toto podozrenie. „Neočakávame žiaden veľký prielom,“ vyhlásil ešte vo Washingtone Mark Toner, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. „Želáme si vidieť konštruktívny proces … ktorý privedie Irán k tomu, aby sa zapojil do vierohodného procesu spolu s medzinárodnou komunitou … a k tomu, aby čelil obavám medzinárodného spoločenstva v súvislosti s jeho jadrovým programom,“ dodal.