BRATISLAVA 4. mája (WBN/PR) – Štatistika pôrodnosti na Slovensku je neúprosná. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším prírastkom obyvateľov z Európskej únie. Už dnes môžeme predpokladať, že štát, napriek reformám, bude mať problém dnešným mladým ľuďom zabezpečiť adekvátny dôchodok. Preto je dôležité, myslieť na budúcnosť a odkladať si zo svojho príjmu časť na dôchodok.
„Vzorom nám môžu byť západné štáty, kde si mladí ľudia, okamžite po nástupe do zamestnania, odkladajú na dôchodok 10% zo svojho príjmu,“ hovorí Marián Biesik, Sales Director zo Salve Finance.
Na Slovensku môžeme hovoriť o štyroch pilieroch šetrenia na dôchodok. Prvý je štandardný a to zákonom stanovený odvod do Sociálnej poisťovne. Druhý je zavedený po reforme dôchodkov, kde z povinných odvodov ide polovica do Sociálnej poisťovne a druhá polovica do Dôchodcovskej správcovskej spoločnosti (DSS). Tretí pilier je poistenie na dôchodok, do ktorého podľa vzájomnej dohody prispieva zamestnávateľ a zamestnanec a posledný štvrtý je komerčný, ktorý je na rozhodnutí každého.
Nie je jednoduché si vybrať vhodný model šetrenia na dôchodok. „Veľmi záleží na stabilite finančnej inštitúcie a samozrejme aj na efektívnom zhodnotení úspor. Preto je dobré poradiť sa pri výbere s nezávislým poradcom“, radí Marián Biesik. Šetriť na dôchodok si môžeme aj cez bankové produkty a aj produkty poisťovní. Výhodnejšie z pohľadu krytia sú produkty poisťovní. V prípade, že klient zostane invalidný, je oslobodený od platenia a produkt pracuje, akoby finančné prostriedky vkladal i naďalej.
Rovnako spôsoby šetrenia, z ktorých sa priebežne dá hocikedy vyberať finančné prostriedky, nie sú najoptimálnejšie na šetrenie na dôchodok, lebo: „vždy sa nájde dôvod vybrať a použiť peniaze určené práve na dôchodok,“ uzatvára Marián Besik zo Salve Finance.