BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Cesta k upokojeniu v Afganistane vedie najmä cez nevojenské projekty v oblasti infraštruktúry a sociálnej oblasti. Zhodli sa na tom dnes v Aténach minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák s rezortnými kolegami z krajín strednej Ázie. Ministri zahraničných vecí členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) rokujú v Aténach o budúcnosti európskej bezpečnosti.
Šéf slovenskej diplomacie diskutoval o možnostiach riešenia situácie v Afganistane na dvojstrannom stretnutí s tadžickým ministrom zahraničných vecí Chamrochonom Zafírím a na schôdzkach s uzbeckým kolegom Vladimírom Norovom a potom s kirgizským ministrom Kadyrbekom Sarbajevom. Ako ďalej informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano, pre krajiny strednej Ázie predstavuje nestabilný Afganistan bezprostredný problém najmä pre rozširovanie terorizmu, náboženského radikalizmu a pašovanie narkotík.
Minister Lajčák prebral s partnermi aj otázku dvojstrannej ekonomickej spolupráce so Slovenskom. V prípade všetkých troch krajín – Tadžikistanu, Uzbekistanu aj Kirgizska je priestor na rozšírenie aktivít. S kirgizským šéfom diplomacie Sarbajevom hovoril aj o rozvojovej pomoci, ktorú Slovensko poskytuje Kirgizskej republike a dohodli sa na preskúmaní možností štipendijných pobytov pre kirgizských študentov na Slovensku.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen je presvedčený, že členské krajiny aliancie vyšlú do Afganistanu značné posily. Dnes tak reagoval na prejav amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý v utorok 1. decembra oznámil, že USA do Afganistanu vyšlú ďalších 30 tisíc vojakov. Obama spojencov z NATO vyzval, aby aj oni prispeli dodatočnými jednotkami. „Nie je to len americká misia. Pod velením NATO je tam (v Afganistane) 43 krajín. Som presvedčený, že naši spojenci a partneri značne zvýšia počet svojich vojakov,“ vyhlásil Rasmussen.
V súčasnosti pôsobí v Afganistane takmer 110 tisíc zahraničných vojakov, z toho 68 000 amerických. USA očakávajú, že spojenci vyšlú do krajiny ďalších 5 000 až 10 000 vojakov. Vyslanie posíl už oznámilo Slovensko, Británia a Gruzínsko. Napríklad Francúzsko a Nemecko to zatiaľ odmietajú.
SITA