MVO musia byť v rozvojovej pomoci efektívnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, čína
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Nová predsedníčka Platformy mimovládnych rozvojových organizácií Nora Beňáková chce, aby boli slovenské mimovládky v rozvojovej pomoci silnejšie a efektívnejšie. „Vo všeobecnosti pôsobíme v nestabilnom prostredí, preto som sa rozhodla venovať trochu viac celkovej kultivácii systému rozvojovej pomoci a zlepšovaniu podmienok aj pre slovenské organizácie, aby mohli byť silnejšími hráčmi v oblasti rozvojovej pomoci. Aby mohli zamestnávať ľudí, ktorí sa rozvojovej pomoci venujú dlhobodo, zvyšujú svoju profesionálnu odbornosť a nebojujú o každodenné prežitie,“ tvrdí. Sama už v Platforme pôsobí od roku 2002, kedy sa stala riaditeľkou organizácie Človek v ohrození. „Človek v ohrození bol jednou zo zakladajúcich organizácií Platformy, takže odvtedy pôsobím v Platforme. Posledné štyri roky som bola v pozícii podpredsedníčky a od roku 2010 som bola zvolená za predsedníčku,“ dodala Beňáková.

„Osem rokov som robila v organizácií Človek v ohrození a mala som skúsenosti s realizáciou rozvojových projektov, dosť veľa informácií z terénu. Naša organizácia pri svojom vývoji už však narazila na strop alebo limit ako ďalej expandovať. Z malej dobrovoľníckej organizácie sme sa dostali na úroveň menšej strednej organizácie s pätnásť až dvadsať pracovníkmi, projektmi v troch, štyroch, piatich krajinách,“ vyhlásila Beňáková v rozhovore pre SITA. Dodala, že je „už veľmi ťažké dostať sa na úroveň organizácií, ktoré sú v tradičných európskych krajinách, ktoré naozaj nemusia denno-denne zápasiť s tým, či budú mať dosť financií na predlžovanie projektov, stále sa uchádzajú o objemovo malé projekty, ktoré trvajú rok-dva. Finančné možnosti na Slovensku sú veľmi obmedzené. Väčší objem financií je možné získať napríklad pri zbierke na veľkú humanitárnu krízu, ako bolo tsunami alebo zemetrasenie na Haiti,“ vyhlásila. Riešenie Beňáková vidí v zvýšení podielu bilaterálnej pomoci Slovak Aid. „Slovenské organizácie budú mať väčšiu možnosť zapojiť sa a získať postupne nielen krátkodobé projekty, ale aj dlhodobejšie programové financovanie, čo by bolo ideálne,“ tvrdí Beňáková.

„V Platforme sú rôzne organizácie, niektoré sú skúsenejšie, je ich, samozrejme, menšina, niektoré sú nové, snažia sa nájsť si svoje miesto v rozvojovej pomoci, takže naozaj sa treba snažiť o to, aby sa organizácie dostali na porovnateľnú úroveň. A samotná Platforma tiež musí mať viac spojencov, nie je možné mať len vzťah s ministerstvom zahraničných vecí alebo s agentúrou, ale tému rozvojovej pomoci ako verejnú tému treba dostať medzi viaceré subjekty a takisto aj medzi verejnosť,“ apeluje Beňáková. Verejnosť totiž podľa jej slov síce podporuje rozvojovú pomoc, ale dôležité je aj ich vyššie zapojenie. „Len malá časť verejnosti sa zapája do verejných zbierok na pomoc rozvojovým krajinám. V tradičných donorských krajinách je to úplne opačne – mimovládne organizácie fungujú na základe peňazí a darov od jednotlivcov, až tak sa nespoliehajú na financie zo štátnych zdrojov alebo z európskych zdrojov,“ vysvetlila.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nora Beňáková