Súd v nemeckom Düsseldorfe vo štvrtok rozhodol, že mužov nie je možné doma nútiť močiť posediačky. Kuriózny prípad, pri ktorom prenajímateľka žalovala nájomcu bytu za to, že odmietol zaplatiť náhradu škody za škvrny od moču na podlahe v kúpeľni, skončil v jej nesprospech.
Majiteľka bytu objavila na mramorovej podlahe v kúpeľni škvrny od moču. Od nájomcu požadovala odškodné v hodnote 1900 eur, muž však zaplatiť odmietol, a tak sa celý prípad dostal pred súd.
Sudca Stefan Hank súhlasil s vyjadrením experta, že kyselina močová spôsobuje škody na podlahe toaliet. Nárok na odškodnenie ale zamietol s tým, že močenie postojačky je súčasťou kultúrnej normy. „Aj napriek rastúcej domestikácii mužov v tejto záležitosti je močenie postojačky stále bežnou praktikou,“ rozhodol sudca.
Ďalej sa vyjadril, že muži, ktorí sa rozhodnú vykonávať potrebu postojačky, „musia počítať s občasnými hádkami so spolubývajúcimi, najmä so ženami“. „Neznamená to však, že nesú zodpovednosť za koróziu mramorových podláh toaliet a kúpeľní,“ dodal Hank.
Diskusie o tom, či môžu muži močiť postojačky, nie sú v Nemecku novinkou. Na niektorých verejných toaletách v krajine je dokonca vzpriamená pozícia priamo zakázaná. Muži, ktorí si pri močení radšej sadnú, než aby počúvali výčitky, bývajú hanlivo nazývaní „Sitzpinkler“ („cikajúci posediačky“) a sú považovaní za zženštilých či pod papučou.
www.bbc.co.uk