Múzeá a gelérie dnes ostanú v 60 mestách počas noci otvorené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Terchová
Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Múzeá a galérie pozývajú na netradičné programy nielen cez deň, ale i v noci. Slovensko sa totiž už po jedenásty raz zapojilo do medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií, ktorý sa tradične koná tretiu májovú sobotu.

Pre návštevníkov múzeí a galérií vo vyše 60 mestách na Slovensku je do noci pripravený bohatý program. Podujatie zastrešuje hlavný organizátor Zväz múzeí na Slovensku, ktorý ním oslavuje a pripomína 18. máj – Medzinárodný deň múzeí.

Program stoviek zapojených inštitúcií má upozorniť na to, že „múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme,“ píšu organizátori na webe akcie http://www.nocmuzei.sk.

Pripomenú to denné aj nočné prehliadky výstav, depozitárov a iných bežne neprístupných miest, besedy na zaujímavé témy, premietania filmov, koncerty, tvorivé ateliéry a iné aktivity, ktoré dnes od rána až do neskorej noci prinášajú zapojené inštitúcie.

Na Budatínsky hrad zavíta orient

Počas sobotňajšej medzinárodnej Noci múzeí a galérií otvoria aj Hrad Strečno a vežu Budatínskeho hradu. Netradičný program pripravilo Považské múzeum aj v Múzeu dopravy Rajecké Teplice, kde sa okrem prehliadky sprevádzanej historikmi dopravy pokúsia sfunkčniť a návštevníkom predviesť starý Morseho telegraf.

„V areáli Budatínskeho hradu je pripravená prehliadka hradnej veže a výstavy Krása pravekej keramiky, príbehy z Tisíc a jednej noci, súboj Bega a Varadískeho kapitána či scénické prevedenie Aiša a Ali s orientálnymi tancami,“ povedala kultúrna manažérka Považského múzea v Žiline Andrea Lukácsová.

„Nočnú prehliadku budú môcť návštevníci absolvovať od 20:00 hodiny do 23:00 hodiny aj na hrade Strečno, kde si okrem nej vychutnajú ohňovú šou a pozorovanie nočnej oblohy. Navštíviť môžu tiež dielňu konzervátora keramiky v podhradí a stredovekú dedinu Paseka,“ dodala správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Počas medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií bude v sobotu 16. mája otvorená veža Budatínskeho hradu v Žiline do 22:00 hodiny, Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach do 19:30, Radenov dom a Dom č. 42 v Čičmanoch do 17:00 hodiny a Expozícia Jánošík a Terchová v Terchovej do 16:00 hodiny.

Návštevníci pri pokladniach ušetria

V tento deň bude platiť spoločné vstupné tri eurá s možnosťou navštíviť všetky objekty Považského múzea. „V prvom navštívenom objekte Považského múzea návštevník zaplatí tri eurá a s touto vstupenkou mu bude umožnený vstup po celý deň-noc do ďalších našich expozícií a hradov,“ povedala marketingová pracovníčka múzea Michaela Koláriková.

Pre návštevníkov múzeí a galérií je vo vyše 60 mestách na Slovensku pripravený bohatý program až do noci. Rozhodnutie o Medzinárodnom dni múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.

Podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí si pred jedenástimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva, ktorá stála pri vzniku Nuit européenne des musées (Európskej noci múzeí) pod patronátom Rady Európy. Jedenásty ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční na celom Slovensku 16. mája.

Zapojí sa aj múzeum v Pezinku a Senci

Do víkendového podujatia Noc múzeí a galérií sa zapoja aj Malokarpatské múzeum v Pezinku a Mestské múzeum v Senci. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Iveta Tyšlerová.

Ako ďalej uviedla, návštevníci môžu v sobotu od 18:00 do 22:00 nahliadnuť do priestorov Malokarpatského múzea v Pezinku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Budú hľadať poklad a kroky ich dovedú aj do mučiarne. Nebude chýbať ani to, čo je pre bratislavský región typické, a tým je kvalitné víno. Tento ročník sa v Malokarpatskom múzeu bude niesť aj v duchu osláv 55. výročia jeho znovuzaloženia.

Do podujatia sa zapojí aj Mestské múzeum v Senci, ktoré zároveň oslávi svoje piate výročie. Otvoria ho o 14:00 a zatvoria o 23:00. Deti môžu majstrovať v dielňach a pripravené je aj bábkové predstavenie. O 19:00 bude akadémia k výročiu založenia múzea a od 20:00 si môžu návštevníci pozrieť výstavu Z vašich darov.

„Už tradične sa zapájame do tohto medzinárodného podujatia, pretože je to ďalší spôsob, ako môžeme prezentovať naše kultúrne dedičstvo, návštevníci môžu spoznať zaujímavé exponáty, nahliadnuť do depozitárov a tiež spoznávať históriu prostredníctvom interaktivít a zábavy. Osobná skúsenosť a poznanie je vždy viac ako sprostredkované informácie, preto tieto akcie podporujeme,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

V hlavnom meste vypravia Vláčik Blaváčik

V hlavnom meste počas 11. ročníka Noci múzeí a galérií očakávajú organizátori desaťtisíce návštevníkov. Pre pohodlnú a rýchlu prepravu medzi výstavami a za sprievodným programom bezplatne premávajú: Vláčik Blaváčik (trasa: Vajanského nábrežie – Rázusovo nábr. – Žižkova ul. – Bratislavský hrad – hotel Ibis – Stará Tržnica) a špeciálne autobusy (Vajanského nábr. – Rázusovo nábr. – Hlavná stanica – Istrijská – Volkswagen).

V Bratislave sa dá putovať medzi vyše 30 objektmi múzeí a galérií iba za dve eurá. Tak ako v minulých rokoch sa platí pri prvej návšteve. V každej galérii či múzeu dajú návštevníkovi pečiatku a tí, ktorí ich získajú aspoň päť, sa môžu zúčastniť žrebovania o zaujímavé ceny.

V Košiciach pozývajú na Noc múzeí a galérií po piaty raz. Na východe si programom špeciálne pripomínajú 70 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny, ale aj život mesta v období po vojne – päťdesiate až sedemdesiate roky. Kompletný program Noci múzeí a galérií po celom Slovensku, do ktorého sa zapojili všetky krajské mestá, no napríklad i Gelnica, Komárno či Svidník, je zverejnený na http://www.nocmuzei.sk a tiež na oficiálnych stránkach múzeí a galérií.

Deň múzeí vznikol v roku 1977

Noc múzeí a galérií sa koná na Slovensku a v ďalších krajinách Európy pri príležitosti 18. mája – Medzinárodného dňa múzeí. Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí (ICOM, International Council of Museums) v Moskve v roku 1977.

Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí si pred jedenástimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva, ktorá stála pri vzniku Nuit européenne des musées (Európsku noc múzeí) pod patronátom Rady Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Frešo