BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – V piatok si svet pripomína Medzinárodný deň múzeí. Cieľom je predstaviť kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany.
Slovensko si v sobotu pripomenie tento deň podujatím Noc múzeí a galérií. V poradí ôsmy ročník sa uskutoční 19. mája na celom Slovensku. Dvere múzeí a galérií vo vyše 50 mestách zostanú v sobotu otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili prehliadku výstav.
Spoluorganizátor podujatia – Zväz múzeí na Slovensku pripomína, že „múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme“.
Múzea poukážu aj na zlú finančnú situáciu
Ako pre agentúru SITA povedala podpredsedníčka zväzu Zuzana Šullová zo Slovenského technického múzea v Košiciach, tento rok si pripomíname 35. výročie vyhlásenia Medzinárodného dňa múzeí a tento ročník je zameraný na tému: „Múzea v meniacom sa svete – Nové výzvy, nové inšpirácie“. Múzeá a galérie však popri pútavom programe „svojej noci“ zverejnia aj výzvu, ktorou chcú upozorniť na zlú finančnú situáciu, s ktorou dlhodobo zápasia.
Noc múzeí a galérií predstavuje najmä tie činnosti, ktoré sú bežne nedostupné. Múzeá a galérie otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty, zákulisie,
Medzinárodný deň múzeí
Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977.
Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.
Podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí si pred ôsmimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva. S týmto cieľom založila Nuit européenne des musées (Európsku noc múzeí), ktorá sa koná pod patronátom Rady Európy.ktoré návštevníkom umožnia pochopiť význam múzeí a galérií pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva.
Popritom ponúknu všetkým bohatý sprievodný program – návštevy depozitárov, ukážky reštaurovania, tvorivé dielne, premietania filmov, koncerty alebo odborné poradenstvo. Tradične bude časť podujatí bezplatná alebo za znížené vstupné.
Napríklad v Bratislave stačí za vstup do vyše 50 múzeí a galérií zaplatiť raz 1,50 eura. „Aj keď múzeá a galérie neštrajkujú, nerezignovali sme a záleží nám na nich!“ – je názov výzvy zamestnancov múzeí a galérií na Slovensku, ktorá bude podľa Zuzany Šullovej dostupná aj pre návštevníkov sobotnej Noci múzeí a galérií. Ako píšu vo výzve, „všetkým nám je jasné, že dnes sú najdiskutovanejšími prioritami otázky zdravotníctva, vzdelania a sociálnych istôt. O podhodnotení učiteľov, lekárov, sestier asi už nikto nepochybuje. Málokto vie, že v podobnom stave je aj kultúra a umenie“.
Kultúra nás pritom definuje ako národ. Už niekoľko rokov sa miestnym, regionálnym aj celoštátnym múzeám a galériám znižujú finančné príspevky. Majú málo pracovníkov, zastarané budovy, chýbajú peniaze na dopĺňanie zbierok a na nové trendy. „Väčšina múzeí a galérií zápasí s ťažkosťami, ktoré ohrozujú, ba až znemožňujú vykonávať ich základné poslanie,“ píše sa ďalej vo výzve.
Vlani sa nocovalo v 80 múzeách
Paradoxom je, že tento stav plný negatívnych faktov a prekážok skôr mobilizuje pracovníkov múzeí a galérií iniciovať projekty a aktivity. Noc múzeí a galérií je toho príkladom. „Minulý rok len v Bratislave podujatie hostilo dvakrát viac návštevníkov ako v roku 2010 a ‚nocovalo‘ sa vo vyše 80 múzeách a 23 galériách v 50 mestách na celom Slovensku“.
Obrazom: Noc múzeí a galérií 2011
Je to dôkazom, že „pracovné nasadenie a nadšenie napriek všetkému neslabne, a tak môže vzniknúť dojem, že múzeá a galérie v súčasnosti bez problémov zvládajú riešenie svojich úloh. Málokto však napríklad vie, že všetci odborní pracovníci pracujú až do polnoci bez nároku na mzdu, pretože nadčasy sú v kultúre už dávno zabudnutý pojem“, dodávajú vo výzve zamestnanci múzeí a galérií na Slovensku.
Výzvou chcú verejnosť upozorniť, že chod ich inštitúcií je vážne ohrozený a podujatia ako Noc múzeí a galérií nemusia byť v budúcnosti samozrejmosťou.
Informácie o programe Noci múzeí a galérií 2012 nájdu návštevnici TU.