Murray ovládol mužský Wimbledon, Raonicovi nedovolil ani set

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najkrajšie momenty finále Wimbledonu
Brit Andy Murray s trofejou pre víťaza finále mužskej dvojhry Wimbledonu, v ktorom zdolal Kanaďana Milosa Raonica. Londýn, 10. júl 2016. Foto: SITA/AP

LONDÝN 10. júla (WebNoviny.sk) – Domáci tenista Andy Murray nasadený ako druhý zvíťazil za 167 minút 6:4, 7:6 (3), 7:6 (2) nad kanadskou šestkou podujatia Milosom Raonicom v nedeľňajšom finále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (27. júna – 10. júla, celková dotácia 28,1 milióna libier, tráva).

Nadviazal na svoj miestny triumf spred troch rokov a raduje sa z celkovo tretieho titulu na veľkej štvorke, premiérovo to bolo na newyorských US Open 2012. Najmä v defenzíve predviedol vynikajúci výkon, zároveň ani raz neprišiel o podanie.

Murray zvíťazil aj pred troma týždňami

Dvadsaťdeväťročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray prekonal o štyri roky mladšieho debutanta v takto významnom zápase na Majors Raonica aj pred troma týždňami vo finále prípravného podujatia v Queen´s Clube takisto v britskej metropole (6:7 /5/, 6:4, 6:3 z manka setu a brejku). Takáto situácia nastala prvý raz od roku 1988. Vtedy v súboji o trofej v Queen´s Clube Nemec Boris Becker zdolal Stefan Edberga, Švéd sa mu v ešte dôležitejšom finále revanšoval. V bilancii zo vzájomných duelov zvýšil zverenec Ivana Lendla Murray na 7:3, pričom spočiatku za Raonicom zaostával 1:3.

„Víťazstvo po prehrách náročných na strávenie chutí extra výnimočne. Som hrdý, že opäť mám trofej v rukách. Dnes som zahral naozaj dobre. Milos má za sebou niekoľko vydarených týždňov na tráve, nazbieral počas tohto obdobia neuveriteľné triumfy, zahral výborne proti Rogerovi Federerovi, je jedným z najpracovitejších hráčov na okruhu. Vždy, keď proti sebe hráme, registrujem jeho napredovanie,“ povedal podľa blogu podujatia Murray, ktorý mal pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 39:12, Raonic skončil na hodnotách 39:29.

Obrazom: Najkrajšie momenty z finálových zápasov Wimbledonu

Raonic vyhral aspoň na esá

Na esá bol Kanaďan lepší len 8:7 (dvojchyby 1:2), zvládol 45 zo 73 zákrokov pri sieti, súper 16 z 23. Víťaz si pripísal 87 % bodov rozohraných jeho prvým podaním, zdolaný iba 67 % (po druhom servise, paradoxne, až 71 %). Brit získal aj fiftín, do ktorého Raonic vstúpil servisom s rýchlosťou 236,5 km/h, druhým najrýchlejším vo wimbledonskej histórii (147 míľ za hodinu, v roku 2010 vypálil Američan Taylor Dent 148 mp/h). Murray využil jeden zo siedmich brejkbalov, Raonic žiadny z dvoch.

„Bol som presne taký nervózny ako pred všetkými predchádzajúcimi grandslamovými finále. Dnes som veľmi dobre plnil moje zámery a príliš som sa nezaoberal skúsenosťami z minulosti. Kvalitne som podával. Vopred som vedel, že aj musím. Uvedomoval som si, aké je zložité uspieť na takomto fóre čo i len raz. Pod tlakom som to dokázal dokonca druhýkrát, som veľmi hrdý na to, ako som to zvládol,“ skonštatoval Murray, ktorý je jednotkou oficiálnej predbežnej nominácie hostí na belehradské antukové stretnutie Srbsko – Veľká Británia 15. – 17. júla vo štvrťfinále svetovej skupiny Davis Cupu. Domáci nemajú k dispozícii Novaka Djokoviča ani Viktora Troického.

„Bola to náročná výzva. Andy zahral skvele a zaslúžil si svoj druhý triumf na tomto turnaji, gratulujem mu. Mňa bude tento neúspech moriť, uisťujem teda, že kým budú meistne kurty zelené, budem sa vracať pre ďalšiu šancu,“ vyhlásil Raonic.

Najkrajšie momenty finále Wimbledonu
Foto: SITA/AP

Šampión si odnáša 2000 bodov do hodnotenia a prémiu 2 milióny libier brutto, zdolaný 1200 bodov a 1 milión libier pred zdanením.

Murray bol vo svojom 11. veľkom finále, čím osamel na britskej historickej prvej pozícii pred legendárnym Fredom Perrym. Zásluhou 172. zápasového úspechu na grandslamových podujatiach sa na desiatej priečke odpútal od Austrálčana Kena Rosewalla. Vedie Švajčiar Roger Federer s 307 víťazstvami.

Kanaďan si posunul miestne maximum

Dobyvateľ už 38. primátov na hlavnej profesionálnej úrovni Murray je spoludržiteľom vlaňajšieho Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov a úradujúcim olympijským šampiónom z Londýna 2012 (tiež sa hralo práve na najrýchlejšom povrchu v All England Lawn Tennis and Croquet Clube). Na predchádzajúcich dvoch vrcholných podujatiach prehral vo finále so srbským lídrom renkingu ATP Novakom Djokovičom.

Rodák z Podgorice v Čiernej Hore Raonic si o jedno kolo posunul svoje doterajšie miestne maximum z roku 2014. Na tomto turnaji mu okrem dlhodobých trénerov Carlosa Moyu a Riccarda Piattiho pomáhal aj John McEnroe ako konzultant. Raonic má s členmi Top 3 štatistiku 5:24. Bol najmladším finalistom medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka od roku 2012 (Murray). Vlani sa lúčil už v 3. kole, nestačil na Austrálčana Nicka Kyrgiosa.

Dvojhra mužov – finále:

Andy Murray (V. Brit.-2) – Milos Raonic (Kan.-6) 6:4, 7:6 (3), 7:6 (2) za 167 minút (41, 66, 60)

I. set

Murray na príjme získal úvodný fiftín, Raonic sa však hladko ujal vedenia. Brit v pohode vyrovnal. Kanaďan z 30:0 klesol bekhendovým volejom do siete na 30:30 a po súperovom kvalitnom returne čelil brejkbalu. Odstránil ho odvážnym útokom po kvalitnom druhom podaní a napokon sa posunul na 2:1. Na returne vo štvrtej hre sa dostal z 0:40 na 30:30, ďalej nie. Raonic sa v súlade s očakávaniami hnal do ofenzívy – 3:2 na nulu.

Trpezlivejší Murray si dokázal na servise vynucovať dostatočnú prevahu – 3:3. Navyše, na príjme v siedmej hre si skvostným bekhendovým krížnym obhodením dodal 30:15 a Kanaďan vyhodil obehnutý forhend. Brit ho potom mal na lopate, ale bekhendové obhodenie nezmestil do dvorca. Presadil sa až podobným úderom z forhendu po značne naivnom Raonicovom nábehu a voleji pod pásku. Predvádzal vyváženejší výkon.

Murray následne novými loptičkami proti nepríjemnému slnku viedol 40:15, ale urobil dve bekhendové chyby z kategórie lacnejších. Pomohol si dvoma priamo zo servisu – 5:3. Prekvapivo bol lepší aj v tejto zložke. Raonic z 15:30 ešte upravil na 4:5, na returne v desiatom geme však nemal nárok, hoci mu patril vstupný bod. Kanaďanov bežný forhend do siete znamenal dva setbaly, Brit potreboval iba jeden: zakončil jasným forhendovým doťuknutím zo stupňovanej prevahy.

Najkrajšie momenty finále Wimbledonu
Foto: SITA/AP

II. set

Raonic nezvládnutým bekhendom z tzv. mŕtvej zóny spadol na 15:30, Murray vložil priveľa sily do hrateľného bekhendového obhodenia popri čiare. Neskôr si však skvostným bekhendovým krížnym príjmom vynútil zhodu a premiérová dvojchyba mu dopriala brejkbal. Britov defenzívny forhend zozadu vtedy nepreletel ponad sieť. Kanaďan sa predsa len dostal k náskoku 1:0. Na returne znížil z 0:40 na 30:40, ale pykal za zbytočné bekhendové zlyhanie – 1:1 a bez vážnejšieho vzrušenia aj 2:2. Raonic sa stále nedostával k ničomu sľubnejšiemu na príjme. Na postupné útoky mu chýbala väčšia úderová istota a pri tých riskantnejších defenzívne menej zdatný protivník.

Kanaďan jasne išiel na 3:2. Čistým bekhendovým returnom popri čiare dal na 15:15 v šiestom geme, Murray však rovnako brilantne trafil „zákrutu“ druhého podania na 30:15 a zvyšok bol rutinou – 3:3 bekhendovým obhodením. Ďalším bekhendovým obhodením, tentoraz do bližšej strany, sa Brit dostal na 30:30 v siedmej hre a Raonicovo hrubé forhendové volejové zlyhanie navodilo zhodu, inkasované forhendové krížne obhodenie ešte jednu. Murray potom pridal bekhendové obhodenie popri čiare, ale pri brejkbale nezvládol ďalšie z oveľa ťažšej pozície. Kanaďan si koledoval, vypodával sa však z ohrozenia – 4:3.

Raonic v ôsmej hre viedol 15:0, vložil priveľa sily do forhendového returnu druhého podania, sám sa pripravoval o možné body zlomu – 4:4 na 30. Murray aj cez súperov nedôrazný smeč dal na 15:30 a bekhendovým obhodením popri čiare na 30:30. Reflexívny forhendový halfvolej Kanaďana zahlásili ako zlý, Jastrabie oko privodilo opakovanie výmeny a Brit vytiahol ďalšie úžasné obhodenie – bekhend kros, brejkbal, Murrayho slajz v sieti. Napravil do returnom na čiaru, pri druhej príležitosti nezvládol obranný forhend. Kanaďan sa vyškriabal na 5:4. Na úvod desiatej hry správne videl loptičku mimo, ale Brit bekhendovým krížnym obhodením preklopil na 30:15 a suverénne išiel na 5:5.

Do neskoršieho tajbrejku vstúpil podávajúci Raonic značným bekhendovým zaváhaním pri sieti a zopakovalo sa to. Po kvalitnom útoku viedol Murray už 3:0. Kanaďan nebol extrémne presvedčivý a za stavu 1:3 doslova pustil súpera k dvojitému minibrejku: Brit forhendovým krížnym obhodením vytrestal váhanie. Nádherným bekhendovým „winnerom“ popri čiare upravil Murray na 5:1 a efektívnym servisom si doprial päť setbalov. Pri treťom, premiérovom na podaní, Raonic pokazil return druhého servisu.

Najkrajšie momenty finále Wimbledonu
Foto: SITA/AP

III. set

Do tretieho setu vstúpil na servise Murray, poľahky sa ujal vedenia, Raonic aktívnou hrou vyrovnal, Brit išiel na 2:1, úvodná pasáž nepriniesla zápletku. Vo štvrtom geme však Brit znova ponúkal famóznu defenzívu. Kanaďanov forhendový volej do siete znamenal manko 15:30 pre podávajúceho, ten zabral náročným bekhendovým volejom a následne dvoma „povinnými“ forhendovými – 2:2.

Murray nebol ďaleko od radosti na príjme, lenže po chvíli sa on ocitol s mankom 0:30 na servise, keď pokazil pomerne radový bekhend. Prospel si podaním (15:30), lenže Raonic si senzačným forhendovým returnom konečne vynútil po dve a štvrť hodine brejkbal, ba hneď dva. Prvý zmaril účinný servis, druhý Kanaďanova pasivita vedúca k bekhendu do siete. Navyše, cez kvalitný return si Raonic utvoril sľubnú situáciu, ale schytal bekhendové obhodenie popri čiare a napokon zaostával 2:3. Okamžite sa otriasol, aj prostredníctvom dvoch es vyrovnal. Murray sa jasne posunul na 4:3, hoci si neodpustil dvojchybu.

Raonicov nezvládnutý prechod dopredu znamenal skóre 30:30, vtedy Kanaďan nedoplatil na nedôraz v útoku a vyšlo mu improvizované riešenie, napokon dal na 4:4. Murray sa aj prostredníctvom dvoch es posunul na 5:4, súper teda už musel, čo nikdy nie je jednoduché. Kanaďana rozbehlo, že na úvod k nemu bola milosrdná páska – 5:5. Raonic potreboval repete na servise v dvanástej hre, bez zachvenia si vynútil ďalší tajbrejk.

Brit na podaní začal vydarenou kombináciou servis, prípravný úder, volej. Minibrejk na 2:0 dosiahol bekhendovým krížnym obhodením. Už 3:0 viedol, keď Kanaďan poslal reflexívny lob za. Murray sa presadil aj pri dvoch svojich podaniach, 5:0 po forhendovom zavŕšení tlaku už bolo enormných. Raonic vtedy kvitoval protivníkov nábehový bekhend do siete, ale nemal na rezolútny forhend – 1:6. Brit pri prvom mečbale prepálil forhendové obhodenie z behu, pri druhom Kanaďan pokazil defenzívny bekhend.

Najkrajšie momenty finále Wimbledonu
Foto: SITA/AP

Cesta Andyho Murrayho za titulom:

1. kolo: Liam Broady (V. Brit.-WC, 235. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre) 6:2, 6:3, 6:4 za 103 minút

2. kolo: Lu Jen-chsun (Taiw./76.) 6:3, 6:2, 6:1 za 100 minút

3. kolo: John Millman (Aus./67.) 6:3, 7:5, 6:2 za 131 minút

4. kolo (osemfinále): Nick Kyrgios (Aus.-15/18.) 7:5, 6:1, 6:4 za 103 minút

Štvrťfinále: Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-12/12.) 7:6 (10), 6:1, 3:6, 4:6, 6:1 za 234 minút

Semifinále: Tomáš Berdych (ČR-10/9.) 6:3, 6:3, 6:3 za 117 minút

Finále: Milos Raonic (Kan.-6/7.) 6:4, 7:6 (3), 7:6 (2) za 167 minút

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Murrayho s Raonicom (7:3):

2012 Barcelona (Šp.) antuka štvrťfinále Raonic 6:4, 7:6 (3)

2012 New York (USA) – US Open (GS) tvrdý povrch osemfinále Murray 6:4, 6:4, 6:2

2012 Tokio (Jap.) tvrdý povrch semifinále Raonic 6:3, 6:7 (5), 7:6 (4)

2014 Indian Wells (USA) tvrdý povrch osemfinále Raonic 4:6, 7:5, 6:3

2014 Londýn (V. Brit.) – koncoročný šampionát ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Murray 6:3, 7:5

2015 Madrid (Šp.) antuka štvrťfinále Murray 6:4, 7:5

2016 Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) tvrdý povrch semifinále Murray 4:6, 7:5, 6:7 (4), 6:4, 6:2

2016 Monte Carlo (Mon.) antuka štvrťfinále Murray 6:2, 6:0

2016 Queen´s Club (V. Brit.) tráva finále Murray 6:7 (5), 6:4, 6:3

2016 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon (GS) tráva finále Murray 6:4, 7:6 (3), 7:6 (2)

Prehľad výsledkov predchádzajúcich pätnástich finále dvojhry mužov:

2015 Novak Djokovič (Srb.) – Roger Federer (Švaj.) 7:6 (1), 6:7 (10), 6:4, 6:3

2014 Novak Djokovič (Srb.) – Roger Federer (Švaj.) 6:7 (7), 6:4, 7:6 (4), 5:7, 6:4

2013 Andy Murray (V. Brit.) – Novak Djokovič (Srb.) 6:4, 7:5, 6:4

2012 Roger Federer (Švaj.) – Andy Murray (V. Brit.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4

2011 Novak Djokovič (Srb.) – Rafael Nadal (Šp.) 6:4, 6:1, 1:6, 6:3

2010 Rafael Nadal (Šp.) – Tomáš Berdych (ČR) 6:3, 7:5, 6:4

2009 Roger Federer (Švaj.) – Andy Roddick (USA) 5:7, 7:6 (6), 7:6 (5), 3:6, 16:14

2008 Rafael Nadal (Šp.) – Roger Federer (Švaj.) 6:4, 6:4, 6:7 (5), 6:7 (8), 9:7

2007 Roger Federer (Švaj.) – Rafael Nadal (Šp.) 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2

2006 Roger Federer (Švaj.) – Rafael Nadal (Šp.) 6:0, 7:6 (5), 6:7 (2), 6:3

2005 Roger Federer (Švaj.) – Andy Roddick (USA) 6:2, 7:6 (2), 6:3

2004 Roger Federer (Švaj.) – Andy Roddick (USA) 4:6, 7:5, 7:6 (4), 6:4

2003 Roger Federer (Švaj.) – Mark Philippoussis (Aus.) 7:6 (5), 6:2, 7:6 (3)

2002 Lleyton Hewitt (Aus.) – David Nalbandian (Arg.) 6:1, 6:3, 6:2

2001 Goran Ivaniševič (Chor.) – Patrick Rafter (Aus.) 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andy MurrayAndy RoddickBoris BeckerDavid NalbandianGoran IvaniševičJo-Wilfried TsongaJohn McEnroeJohn MillmanLleyton HewittMilos RaonicNick KyrgiosNovak DjokovičRafael NadalRoger FedererTomáš Berdych