Zajali i ďalších predstaviteľov režimu
Neďaleko dobytého mesta Syrta zadržali vo štvrtok Kaddáfího hovorcu Músu Ibrahíma. Informoval o tom veliteľ 11. brigády Abdul Hakím Džalíl krátko po správach o diktátorovom zadržaní a smrti. Ako uviedol, videl tiež telo šéfa Kaddáfího ozbrojených síl Abú Bakra Júnusa Džábra.
„Videl som ho na vlastné oči,“ povedal veliteľ a ukázal reportérovi agentúry Reuters fotografiu Džábrovho tela. „Chytili tiež Músu Ibrahíma a oboch prepravili do (našich) operačných miestností,“ dodal.
Telo Abú Bakra Júnusa Džábr už predtým identifikovali v poľnej nemocnici, kam ho previezli vo štvrtok, informoval lekár Abdu Raúf.
ODPORÚČAME
Reakcie sveta na Kaddáfího smrť
Začala sa vojna v Líbyi, Západ bombarduje krajinu
Profil: Život a smrť Muammara Kaddáfího
V Syrte zajali Kaddáfího syna Mutasíma, Sajf stále uniká
Najdôležitejšie udalosti od vypuknutia vojny v Líbyi
„Oznamujeme svetu, že Kaddáfí bol zabitý v rukách revolúcie. Je to historický moment. Je to koniec tyranie a diktatúry. Kaddáfí naplnil svoj osud,“ oznámila rada. Podľa slov hovorcu Abdíla Hafíza Ghogu sily nového režimu zabili Kaddáfího pri poslednom útoku, ktorý znamenal dobytie Syrty.
Jeho telo odviezli na miesto, ktoré je z bezpečnostných dôvodov utajované. „Kaddáfího telo je s našou jednotkou v aute a berieme ho z bezpečnostných dôvodov na tajné miesto,“ povedal predstaviteľ Dočasnej národnej rady Muhamad Abd al-Kafí v Misráte pre agentúru Reuters.
O smrti Kaddáfího už informoval zástupca Dočasnej národnej rady Abdíl Madžíd Mlegta. Ako povedal, zajali ho vo štvrtok na úsvite, keď chcel ujsť v konvoji, na ktorý zaútočilo letectvo NATO. „Bol zasiahnutý do hlavy, je mŕtvy.“
Predtým uviedol, že mal zranenia oboch nôh a odviezla ho sanitka. Jeden z povstaleckých bojovníkov pre Reuters povedal, že sa skrýval v jame. „Nestrieľajte, nestrieľajte,“ kričal, keď ho zo skrýše vyťahovali, dodal bojovník.
Vojská líbyjskej Dočasnej národnej rady len pred krátko predtým potvrdili, že zadržali zosadeného vodcu Muammara Kaddáfího v jeho rodnom meste Syrta. Povstalci kontrolu nad mestom získali iba pred niekoľkými hodinami.
OBRAZOM: Plukovník Muammar Kaddáfí
O smrti Kaddáfího už informovala televízia al-Arabíja, ktorá uviedla, že zahynul pri pokuse o útek. Líbyjská televízna stanica Libya lil Ahrar uviedla, že je vo väzení. Prokaddáfiovská televízia Al-Libiya poprela jeho smrť alebo zajatie. „Správy šírené lokajmi NATO o zajatí alebo smrti nášho brata, vodcu Muammara Kaddáfího, sú nepodložené,“ uviedla. Kaddáfí je podľa televízie „zdravý“.
O zajatí Kaddáfího informoval veliteľ síl Dočasnej národnej rady Mohamed Leith. „Zajali sme ho. Je ťažko zranený na oboch nohách, ale stále dýcha,“ povedal pre agentúru AFP . Kaddáfí mal podľa jeho slov pri zajatí na sebe kaki uniformu a turban.
„Je to veľké víťazstvo líbyjského ľudu,“ uviedol minister informácií prechodnej líbyjskej vlády Mahmúd Šammám.Februárové povstanie, ktoré vyústilo do občianskej vojny, znamenalo zvrhnutie Kaddáfího a jeho režimu.
Zatiaľ však nie je isté, či sa štvrtok naozaj stane najväčším dňom novodobej líbyjskej histórie.
Vyhlásenia predstaviteľov nového vedenia v minulosti neboli vždy pravdivé. V Syrte teraz miestni aj fotografovia čakajú, aby bývalého vodcu odfotografovali ako dôkaz o jeho získaní.
Kaddáfího bašta sa otriasa v základoch
Púštne veľkomesto Syrta bolo až do smrti líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího jeho sídlom a baštou. Je vzdialená 360 kilometrov východne od metropoly Tripolis a Kaddáfí si tam počas svojej dlhoročnej vlády pozýval aj zahraničných hostí. Syrta bola sídlom viacerých oficiálnych úradov vrátane celoštátnych ministerstiev. Všeobecne sa predpokladalo, že Kaddáfí sa ukrýva práve tam, čo sa vo štvrtok po jeho dolapení a zabití aj potvrdilo. Vojská líbyjskej Dočasnej národnej rady spustili v meste ofenzívu ešte 15. septembra, teda šesť dní po vypršaní ultimáta, podľa ktorého mali vojaci lojálni Kaddáfímu zložiť zbrane.
Kaddáfí v minulosti dokonca uvažoval o tom, že zo Syrty, ktorá bolo ešte pred jeho nastúpením k moci len malou púštnou dedinkou, urobí aj hlavné mesto. Autoritársky vodca tam v kontraste s tradičnou miestnou architektúrou vybudoval obrovské moderné konferenčné centrum. Pred vypuknutím ozbrojeného povstania voči Kaddáfího vláde malo mesto 120 tisíc obyvateľov, jeho populácia sa však následne rapídne znížila, keďže obyvatelia zo Syrty ušli z obáv pred násilím.