MŠ SR: Malé zástavy v školách by boli zosmiešnením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikolaj
Foto: SITA/ Peter Žákovič

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Štátny znak, zástavu, text hymny aj preambuly Ústavy SR musia školy od 1. septembra umiestniť na dôstojnom, dobre viditeľnom mieste, pričom ich veľkosť má byť vzájomne vyvážená. Vyplýva to zo smernice, ktorú pripravilo k novele zákona o štátnych symboloch ministerstvo školstva. Rezort na čele s Jánom Mikolajom (SNS) v smernici prízvukuje dôstojnosť a za prehrešok považuje už veľkosť symbolov. „Nemožno ich použiť zosmiešňujúcim spôsobom tak, že by ich vyobrazenie bolo navzájom v nepomere (napr. malá zástavka),“ uvádza ministerstvo v odôvodnení smernice. Školy by mali dbať na predpísanú veľkosť. „I pozornosť rozptyľujúci spôsob použitia (napr. priveľká zástava) je nevhodný,“ tvrdí ministerstvo.

Okrem školákov nariadil Mikolaj vlastenectvo aj vedeniu škôl, symboly musia byť i v riaditeľniach a inom vhodnom priestore školy, napríklad vo vstupnej hale. Zatiaľ čo v triedach stačí grafické znázornenie zástavy, riaditeľne či verejný priestor školy musia byť vyzdobené fyzickou zástavou. Smernica oslobodila od vlasteneckej výzdoby školské telocvične, dielne, strediská praktického vyučovania a laboratóriá. Predpis sa netýka vyučovania mimo budovy školy ani vysokých škôl. Riaditelia majú smernicu vnímať predovšetkým ako odporúčanie, konštatuje ministerstvo. Materské a špeciálne školy povinne vyvesia len štátny znak, umiestnenie ostatných štátnych symbolov ako aj hranie hymny je na rozhodnutí riaditeľov.

Podľa smernice treba štátny znak v triedach umiestniť na čelnej stene vľavo alebo v strede nad tabuľou. Zástavu, texty hymny a preambuly ústavy je vhodné znázorniť na spoločnom paneli bez orámovania alebo s orámovaním modrou linkou či trikolórou. Ministerstvo vyžaduje zástavu len v grafickej podobe, jej rozmery odvodzuje od veľkosti štátneho znaku. Pri výške znaku 30 centimetrov má mať zástava 40 x 60 centimetrov, pri výške znaku 40 centimetrov treba dbať na rozmery zástavy 60 x 90 centimetrov a pri výške znaku 60 centimetrov na rozmery 80 x 120 centimetrov.

V miestnostiach škôl so štátnym vzdelávacím programom sa zástava nezobrazuje vo forme koruhvy, teda zvislej zástavy. „Mohlo by dôjsť k vyvolaniu zmätkov najmä u mladších žiakov,“ odôvodňuje ministerstvo. Štátna hymna na školách so štátnym vzdelávacím programom odznie vždy na začiatku i na konci školského roka. Jej textová podoba v učebniach má byť znázornená písmom Arial, najmenej s veľkosťou 36 (jeden centimeter), rovnako ako text preambuly Ústavy SR. Školy pre žiakov so zrakovým postihnutím môžu uvádzať obidva texty v Braillovom písme.

Ministerstvo školám radí zvoliť si symboly z odolného a trvanlivého materiálu, prihliadať majú aj na bezpečnosť. Zástavu, texty hymny a preambuly možno umiestniť jednotlivo, avšak za vhodnejšie považuje rezort ich znázornenie na spoločnom paneli bez orámovania alebo s orámovaním. Vzory rozmiestnenia štátnych symbolov prikladá Mikolajov rezort k predpisu v prílohe, zverejnené sú aj na stránke www.iedu.sk. Účinnosť smernice číslo 11/2010-R z 24. mája tohto roka sa ustanovuje zároveň s nadobudnutím účinnosti novely zákona o štátnych symboloch SR a ich používaní, teda na 1. septembra.

Smernica ministerstva školstva mala pôvodne dopĺňať návrh vlasteneckého zákona z dielne Jána Slotu a Rafaela Rafaja (obaja SNS). Poslanci ho zamietli po tom, čo návrh do Národnej rady SR vrátil prezident Ivan Gašparovič. Alternatívu k zákonu predložil premiér Robert Fico (Smer-SD), v skrátenom legislatívnom konaní prešiel jeho návrh ako novela zákona o štátnych symbolov. Fico si predsavzal zabezpečiť prijatie rovnakých princípov ako deklarovala SNS, ale zjednodušene. Príkladom je štátna hymna – SNS ju chcela púšťať na začiatku každého školského týždňa, Fico to obmedzil na začiatok a koniec školského roka. Vládna novela určuje vlastenectvo štátnym, cirkevným aj súkromným školám, slotovci rátali len so štátnymi.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJán MikolajRobert Fico