Podľa Bugára treba urýchliť rokovania o spoločnom kandidátovi na prezidenta
Most-Híd chce spoločného prezidentského kandidáta Ľudovej platformy a prípadne aj celej opozície, ale rokovania o tom podľa Bélu Bugára treba urýchliť.
Podľa predstavy šéfa strany Bélu Bugára by bolo bývalo dobré, ak by sa na jeho mene dohodli už pred záverom januára. „Nestalo sa to a nie z našej viny. A tie rokovania sú na môj vkus trošku pomalé,“ povedal Bugár.
Rozumie tomu, že niektoré strany ešte potrebujú urobiť svoje vnútorné rozhodnutia. „Ale ak ten náš prezidentský kandidát nebude dostatočne známy, tak nemáme veľa času,“ dodal s tým, že treba robiť aj kampaň a hľadať osobnosti, ktoré by ho podporovali.
Bugár dnes svojich spolustraníkov z Republikovej rady informoval, že sa zatiaľ neblížia k tomu, aby mohol povedať, kto bude spoločným kandidátom. „Dokonca sa zas objavujú nové a nové mená. Ja si nemyslím, že takýmto spôsobom má pokračovať Ľudová platforma,“ povedal.
Ďalšie stretnutie o tejto téme budú mať na budúci týždeň. Pripustil, že môžu aj taktizovať a nemusia napokon hneď oznámiť, že sa dohodli. „Aj zo strany Smeru je tu určitá taktika, ale minimálne by sme mali vedieť, že sa blížime k tej dohode,“ dodal.
Takéto uznesenie prijali na sobotňajšom rokovaní republikovej rady v Bratislave. „Takým prirodzeným partnerom samozrejme pre tieto koalície sú strany Ľudovej platformy, to znamená KDH a SDKÚ-DS,“ povedal na tlačovej besede predseda strany Béla Bugár.
Republiková rada vyzvala krajské organizácie, aby sa snažili uzavrieť takéto koalície do 1. apríla a informovať o stave rokovaní vedenie.
Podľa Bugára je to dôležité, lebo napríklad na južnom Slovensku akoby bola ochota rokovať len na okresnej úrovni, ale koalície musia byť v rámci krajov, nie okresov.
Béla Bugár hovorí o príklade dvoch volebných obvodov (Novozámocký a Štúrovský) , ktoré sú v rámci jedného Novozámockého okresu. Tam sú momentálne dve predstavy, súvisiace s možnou spoluprácou s SMK. V jednom by chceli ísť ľudia z SMK do volieb samostatne, v druhom s Most-Híd. „V Štúrovskom proti nám chcú ísť a v Novozámockom s nami – to sa nedá,“ vysvetlil Bugár. Republiková rada dnes odsúhlasila aj harmonogram prác, ako aj to, že strana bude tento rok hospodáriť so sumou asi 500-tisíc eur.
Bugár zatiaľ nepovažuje za aktuálne hovoriť o tom, koľko kandidátov by chcela celkovo postaviť jeho strana v rámci prípadných koalícii Ľudovej platformy.
Za pozitívny príklad považuje Košický kraj, kde predsedovia krajských organizácií Ľudovej platformy predrokovali spoločný postup a sú dohodnutí. „Dohodli sa traja, že postavia kandidátku, nechali tam samozrejme voľné miesta a spoločne budú rokovať s ďalšími politickými stranami,“ povedal Bugár.
Vedia však, že asi najproblematickejší bude Nitriansky kraj, kde v minulosti zvykli vznikať široké slovenské koalície proti strane, ktorá mala najmä voličov maďarskej národnosti. „Tam rokujeme aj s KDH aj s SDKÚ,“ dodal Bugár s tým, že v prípade SDKÚ čakajú, ako sa vyvinie situácia, keďže tamojšiu organizáciu SDKÚ strana rozpustila a vznikne nová. „SDKÚ tam musí urobiť isté rokovania, aby sme vedeli, s kým máme rokovať,“ povedal Bugár.
Bugár na margo otázky, či by v niektorom kraji mohli ísť do koalície s vládnym Smerom odpovedal všeobecne, že tam, kde koalícia Ľudovej platformy nevznikne, budú rokovať aj s inými. „Nič nevylučujeme, ale naše priority sú jednoznačné,“ povedal.