LONDÝN/MOSKVA/WASHINGTON 13. marca (WebNoviny.sk) – Rusko v utorok odmietlo ultimátum zo strany Veľkej Británie, aby sa do utorka večera vyjadrilo k otázke, či stálo za otrávením bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, alebo nie.
Podľa príspevku, ktorý v utorok ruské veľvyslanectvo vo Veľkej Británii zverejnilo na Twitteri, sa Rusko k situácii vyjadrí len v prípade, ak mu Londýn poskytne vzorku látky, ktorou bol Skripaľ otrávený. Britská premiérka Theresa Mayová v utorok o situácii telefonovala aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ten ju uistil, že Spojené štáty stoja pri Veľkej Británii.
Moskva žiada vzorky chemickej látky
„Moskva neodpovie na ultimátum Londýna skôr, ako obdrží vzorky chemickej látky, o ktorej britskí vyšetrovatelia hovoria,“ napísalo v utorok na Twitteri ruské veľvyslanectvo v Londýne. Nadviazalo tak na požiadavku, aby do vyšetrovania bolo zapojené aj Rusko, ktorá z Moskvy zaznela už v utorok ráno. Rusko vyhlásilo, že Veľká Británia má podľa medzinárodných zmlúv o chemických zbraniach dokonca povinnosť vyšetrovať túto záležitosť v súčinnosti s Ruskom.
Britská premiérka obvinila Rusov z otrávenia agenta Skripaľa, tí hovoria o cirkusovom predstavení
Americký prezident Trump sa v utorok pridal k tlaku Londýna na Moskvu, keď vyhlásil, že ruská vláda musí poskytnúť „jednoznačné dôkazy“ o tom, ako sa nervovo paralytická látka sovietskej výroby ocitla na území Veľkej Británie. Podľa komuniké Bieleho domu sa Trump s Mayovou v utorňajšom telefonickom rozhovore zhodli, že tí, ktorí používajú „tieto ohavné zbrane a jasne tým porušujú medzinárodné normy, musia niesť dôsledky„. Trump Mayovú ubezpečil, že Washington „stojí plne pri Veľkej Británii„.
Medzi Moskvou a Londýnom sa v súvislosti s otrávením Skripaľa a jeho dcéry rozhorel v utorok aj spor v mediálnej oblasti a obe krajiny si hrozia zákazom vysielania pre médiá druhej strany. Britský mediálny regulátor Ofcom najskôr pohrozil, že v súvislosti s dezinformáciami, ktoré v tejto kauze šíri, by mohla prísť vo Veľkej Británii o licenciu ruská televízia RT. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová na to reagovala vyhlásením, podľa ktorého Rusko môže zakázať rovno všetky britské médiá. „Ak oni zatvoria RT, potom nebude môcť v Rusku pôsobiť ani jedno britské médium,“ vyhlásila Zacharová.
Pokus o vraždu nebudú tolerovať
Mayová v pondelok v prejave na pôde britského parlamentu informovala, že Skripaľ a jeho déra Julia boli otrávení nervovo paralytickou látkou známou ako Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci Studenej vojny. To, že sa táto látka objavila na území Veľkej Británie, má podľa Mayovej len dve možné vysvetlenia – buď šlo o útok zo strany ruského štátu, alebo Rusko stratilo kontrolu nad vysoko nebezpečnou smrtiacou látkou, ktorú vlastní.
Mayová v pondelok informovala, že ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii dostal čas do utorka večera, aby britskej vláde oznámil, ktorá z týchto dvoch možností je pravdivá. Ak sa potvrdí, že šlo o útok Ruska, britská vláda to bude považovať ze „nezákonné použitie sily zo strany ruského štátu proti Spojenému kráľovstvu„, oznámila Mayová. „Takýto bezcharakterný pokus o vraždu nevinných civilistov na našom území nebudeme tolerovať,“ vyhlásila britská premiérka.
Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. V nemocnici je aj policajt, ktorý s nimi ako prvý po útoku prišiel do styku, ten však už komunikuje s okolím.
Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.