Monika Přikrylová, 25-ročná rodáčka z českých Boskovic, premýšľala o kariére aranžérky kvetov. Namiesto toho dala prednosť svetu ihiel, nití a látok a už tri roky pracuje na odevnej značke MONGOL, ktorá sa v novembri dostane aj do pražského butiku. Finalistka súťaže Schwarzkopf Fashion Talent má skúsenosti s tvorbou kostýmov pre film i divadlo, stará sa o styling hudobnej skupiny Fiordmoss a uplynulý rok drela lavice i šijacie stroje na študijnom pobyte v anglickom Nottinghame. Držiteľka ocenenia Národná cena za študentský dizajn, ktorá svoje kolekcie prezentovala aj na módnych prehliadkach v Prahe, Nottinghame, v Brne či Zlíne, trávi väčšinu dňa v ateliéri a energiu načerpáva pri prechádzkach so psom či pri dobrom víne s priateľmi. Mladá česká dizajnérka sa už o rok chystá na ďalšiu stáž do Holandska a strach o vyschnutie studnice nápadov zatiaľ nemá, lebo ako sama hovorí: „Mám pocit, že je strašne veľa inšpirácií na zamyslenie, na ktoré by sa dala vytvoriť kolekcia.“
V súťažnej kolekcii sa snažíš odraziť pocit z našej doby – aká teda je?
Myslím, že je zmätená a rýchla, ale zároveň si to ľudia začínajú uvedomovať. Takže podľa mňa sa myslenie opäť začína meniť.
Snažíš sa aj ty utiecť pred konzumným životom? Kde/pri akej činnosti nachádzaš „únikový východ“?
Snažím sa, ale zisťujem, že to nie je možné. Mojím obľúbeným „únikovým východom“ je hudba, ktorú milujem alebo prechádzka v prírode. Veľmi rada si ľahnem do trávy, pozerám na nebo a snažím sa myslieť pozitívne.
Aké boli tvoje prvé kontakty s módnym návrhárstvom?
Moje prvé kontakty začali na šliapacom stroji, ktorý ležal na povale a ja som potrebovala šiť pre bábiky:)
Zimný semester si strávila na študijnom pobyte na anglickej Nottingham Trent University – čo ti tento pobyt dal/vzal?
Môžem povedať, že mi tento pobyt hlavne dal a to rozhľad, ako to naozaj vo svete módy funguje. Skôr mi vlastne ukázal, ako to nefunguje.
A pre nezasvätených – ako to teda funguje resp. nefunguje?
Keď sme našim spolužiakom povedali, že naše povolanie má byť odevný návrhár, tak sa nám úplne vysmiali. Dobre vedia, že uspieť na trhu so svojou značkou nie je len tak a treba mať hlavne kapitál na veľkú marketingovú stratégiu a propagovanie značky. Takže návrhár s malou individuálnou kolekciou sa tam sám moc neuchytí. Ale na druhej strane má možnosť pracovať pre veľké svetové značky. U nás sa snažíme tvoriť individualitu a ísť trochu viac do hĺbky, zatiaľ čo tam to trochu chýba a je to viac komerčné.
Ako vyzeral tvoj bežný školský deň v Anglicku? Na čo najradšej spomínaš?
Bežný školský deň bol veľmi vyčerpávajúci. Škola bola každý deň a bola takmer od rána do piatej. Všetky predmety na seba perfektne nadväzovali tak, aby sme mali všetky informácie pre náš polročný projekt. Pracovali sme v tímoch, takže to vyžadovalo každodenné schôdzky celého tímu, aj keď bolo voľno alebo po škole. Po škole sme zase pracovali na tom, čo je potrebné urobiť na ďalší deň. Takže neustála práca, ktorá ale k niečomu naozaj viedla. Rada spomínam na celý pobyt až na niektoré problémy s bývaním, bolo to strašne veľa skúseností za krátku dobu. Najúžasnejšia bola knižnica a noví kamaráti z rôznych kútov sveta.
Tvoj pobyt vyvrcholil módnou prehliadkou pánskej kolekcie pre značku GEORGE – je v Británii bežné, že študenti navrhujú modely pre známe značky?
Áno, v Británii je to úplne bežné. Každý rok sa v škole navrhuje pre inú firmu, tá na oplátku vedie celý projekt a dáva vám spätnú väzbu a skúsenosti. Študent si tak vyskúša celý priebeh od hľadania trendov, materiálov, prieskumu trhu až po finálnu prezentáciu celej kolekcie na trhu. Je to veľmi dobré, že sa pracuje pre reálnu firmu a študenti to potom berú vážne, navyše ten najlepší tím získa pracovnú stáž v tejto firme, čo je veľká motivácia.
Pred troma rokmi si vytvorila kostýmy i scénu pre divadlo Pod střechou – o aké inscenácie išlo? Čím ťa zaujala práca pre divadlo? Túžila si aj ty sama niekedy stáť „na doskách, ktoré znamenajú svet“?
Tak táto spolupráca vznikla v rámci povinnej praxe počas štúdia na VOŠ textilnej v Brne. Práca pre divadlo bola fajn, pretože som sa už dlho poznala s režisérom a poznala jeho pojašené scénografie, dosť som sa bavila. Herečkou by som ale byť nikdy nechcela. Radšej som v ústraní, kde ma nie je vidieť, ako na pódiu. Ale pre svoju profesiu sa to asi tiež budem musieť raz naučiť.
Vyskúšala si si aj výrobu kostýmov pre študentský film Čtvrteční rána – láka ťa práca kostýmovej výtvarníčky?
Pre mňa to bola určite dobrá skúsenosť, pretože je to opäť práca o niečom inom – skôr o zachytení charakteru postavy, behaní po sekáčoch, zháňaní rekvizít a prešívaní oblečenia. Mňa ale asi viac láka rola odevného návrhára. Vytvoriť celý odev a hľadať charakter.
Čo ťa pri tvorbe najviac inšpiruje, kde hľadáš nové nápady?
Nápady hľadám okolo seba, či už v histórii, na krídlach motýľov alebo cestou vlakom. Mám pocit, že je strašne veľa inšpirácií na zamyslenie, na ktoré by sa dala vytvoriť kolekcia.
K tvojmu širokému tvorivému záberu treba zaradiť aj styling pre hudobnú kapelu Fiordmoss – ako si sa k tejto práci dostala?
Môj brat je člen kapely a keďže máme dosť podobný cit pre štýl, tak sme sa to rozhodli prepojiť.
Žiadajú ťa aj tvoji priatelia a známi o rady v oblasti stylingu?
Skôr majú záujem o moje oblečenie, ktoré tvorím pod značkou MONGOL. Inak rady a styling so mnou neustále rieši môj brat :)
Kedy vznikla značka MONGOL? Ako sa ho darí? Ako by si ju charakterizovala?
Značku MONGOL som založila asi pred tromi rokmi. Ale nedá sa povedať, že od tej doby funguje na plné obrátky. Mať svoju značku znamená strašne veľa vecí okolo, ktoré sa stále vyvíjajú, ako je napríklad vizuál značky, cieľová skupina a rovnaký štýl a hlavne to nie je záležitosť jedného človeka. Zo začiatku to fungovalo skôr ako taký môj pseudonym a tvorba pre kamarátky, teraz sa to začína dostávať do podvedomia a pod značkou MONGOL som predávala napríklad na Fashion Markete v Brne alebo aj na pražskom CODE: MODE. V novembri sa chystám do novo otvoreného butiku v Prahe – Kurator, kde budem mať kolekciu zameranú na zimnú sezónu. Tak snáď budú dobré ohlasy a pôjde to len ďalej.
MONGOL je pre ľudí, ktorí sa neboja vybočiť a mať svoj štýl. Rada kombinujem rôzne materiály a staviam k sebe protiklady ako je vzdušnosť a zároveň ťažkosť. Baví ma robiť oblečenie pre ženy aj mužov, ako aj doplnky či kabelky.
V rámci súťaže Národná cena za študentský dizajn si si uplynulý rok odniesla ocenenie za Dobrý studentský design – akú kolekciu si tu prezentovala? Čo pre teba toto ocenenie znamená? Zmenilo sa tým niečo v tvojom profesionálnom či súkromnom živote?
Bola to kolekcia Japan, ktorá bola mojou absolventskou prácou na VOŠ. Keďže mám k japonskej kultúre veľmi blízko, venovala som túto kolekciu japonskému kimonu, ktoré som parafrázovala do svetových trendov dnešnej doby. Na japonskej kultúre ma priťahuje ich krása a cit pre detail, harmónia a súzvuk s prírodou. Ocenenie je pre mňa určite veľmi dôležité, pretože je to uznanie mojej neustálej práce. Nedá sa ale povedať, že by to nejako viac ovplyvnilo môj život. Najmä asi preto, že som vtedy práve bola na študijnom pobyte v Anglicku a všetky záležitosti ako prehliadky či prevzatie ceny som riešila prostredníctvom zástupcov a nemohla si tento okamih vychutnať na vlastnej koži.
Máš za sebou mnoho prehliadok a prezentácií v Prahe, Brne, Ostrave či v Zlíne – na ktoré z nich najradšej spomínaš a prečo?
Tak najviac asi spomínam na svoju prvú prehliadku organizovanú spoločne s bývalými spolužiačkami z VOŠ, ktorú sme usporiadali na diskotéke v Kobeřicích u Ostravy, kde jedna zo spolužiačok pracovala. Bol to strašný stres, aby to všetko na prvý raz vyšlo a prišli aspoň traja ľudia :) Ale po polnoci bolo plno a vlastne to bola najväčšia show.
Termín na odovzdanie hotovej kolekcie, ktorú predvedieš na SCHFT 2012 sa už blíži. Ako to vyzerá „v dielni“ Moniky Přikrylovej?
Stále je čo dokončovať a hlavne posledný model je stále na ceste. U mňa prirodzene funguje, čím viac sa to blíži, tým viac to odďaľujem:)
Čo robíš, keď ti veci nevychádzajú podľa tvojich predstáv?
Snažím sa zdvihnúť a skúsiť to znova.
Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Môj deň začína dobrými raňajkami s kopou ovocia a k tomu hlavne káva – bez tej si deň ani nedokážem predstaviť. Keď už netrávim deň v školskom ateliéri, tak vo svojom, pretože vždy sa nájde niečo na šitie. Šitiu sa venujem skoro každý deň, je to moja vášeň a únik do vlastnej reality. Baví ma tvoriť. Keď si chcem odpočinúť, rada chodím na prechádzky so svojím verným psom, alebo idem niekam na výlet. Energiu rada načerpávam s dobrými kamarátmi pri dobrom víne alebo káve.
Ak by si nenavrhovala módu, tak by si bola …?
Nooo, moje ďalšie varianty boli aranžérka kvetín alebo technologička potravín .. takže úplne vedľa :)
V zimnom semestri sa chystáš na pracovnú stáž k umelkyni Zyanya Keizer do Holandska – čím ťa táto umelkyňa zaujala?
Táto umelkyňa ma zaujala tým, ako k svojej tvorbe pristupuje. Neponíma ju totiž čisto ako odev, ale skôr ako objekt. Stáž som ale musela kvôli istým nezhodám so školou odložiť až na budúci rok. Určite ale chcem túto možnosť cez štúdium využiť. Myslím, že je to skvelá príležitosť, ako sa naučiť pracovať v reálnom svete módy.
Tvojich päť vychytávok, ktoré by si nevymenila za nič na svete?
Káva, mango, župan, vegetatarák a banánové lízatko.
Tvorbu Moniky Přikrylovej uvidíte aj na slávnostnom finále Schwarzkopf Fashion Talent 2012 už 27. septembra v bratislavskom Auparku. Za svoje favoritky môžete hlasovať tu.