Mladí nezamestnaní Slováci by sa za prácou aj presťahovali, ale radšej do zahraničia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dvojica, práca, sťahovanie,
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Polovica nezamestnaných mladých ľudí v Európskej únii vo veku 20 až 34 rokov nie je ochotná presťahovať sa za prácou.

V rámci svojej krajiny je ochotných presťahovať sa za zamestnaním 21 % mladých Európanov bez práce, 12 % by uvažovalo o presťahovaní sa do inej krajiny EÚ a 17 % je ochotných odísť za prácou mimo EÚ. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat na základe údajov, ktoré zozbieral pri prieskume v roku 2016.

Vo väčšine krajín EÚ je vyšší podiel tých mladých nezamestnaných, ktorí sú ochotní presťahovať sa za prácou v rámci svojej krajiny, ako tých, ktorí by išli do iného štátu EÚ. V ôsmich krajinách by však mladí nezamestnaní uprednostnili odchod do iného štátu EÚ.

Najzreteľnejšie je to v Bulharsku, kde 12 % je ochotných presťahovať sa v rámci krajiny a 23 % do iného členského štátu EÚ. Podobne na Slovensku je 14 % mladých nezamestnaných ochotných presťahovať sa za prácou v rámci svojej krajiny, ale 23 % by uprednostnilo odchod do iného štátu EÚ.

Najviac sú ochotní za prácou sa presťahovať v rámci svojej krajiny mladí ľudia v Rumunsku a Nemecku (zhodne 37 %) a v Českej republike a Írsku (zhodne 35 %).

Odísť za prácou do inej krajiny EÚ sú najviac ochotní mladí nezamestnaní v Estónsku a Chorvátsku (zhodne 26 %) a v Slovinsku (25 %). Vysťahovať sa mimo EÚ kvôli zamestnaniu sú ochotní mladí ľudia predovšetkým vo Švédsku (34 %), Španielsku a Fínsku (28 %) a vo Francúzsku (27 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať