BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Vláda v stredu schválila zmeny ôsmich zákonov, ktoré by podľa ministerstva financií mali podnikateľom znížiť administratívnu záťaž a mali by pomôcť v boji proti daňovým podvodom.
Kabinet napríklad schválil zrušenie kolkových známok s účinnosťou od 1. júla 2014. V priebehu budúceho roka by sa tak mali postupne zavádzať nové spôsoby platenia poplatkov.
„Pri platbe na príslušnom orgáne bude možné poplatok zaplatiť v hotovosti alebo platobnou kartou prostredníctvom napr. kioskov, ktoré vytlačia potvrdenie o zaplatení poplatku,“ informovalo ešte v júni ministerstvo financií.
Zmenám sa od začiatku budúceho roka nevyhne ani oblasť medzinárodného zdaňovania, a to v priamych daniach. Rezort financií totiž pripravil zvýšenie už existujúcej sadzby dane vyberanej zrážkou z 19 na 35 % a zabezpečenie dane pri platbách plynúcich daňovníkom z krajín, s ktorými nemá Slovensko uzavretú zmluvu o zamedzení dvojakého zdanenia. Taktiež by sa malo zjednodušiť poukazovanie 2 % podielu zaplatenej dane zamestnancami.
Boj proti daňovým podvodom
Balík vládou schválených legislatívnych zmien obsahuje aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť v boji proti daňovým podvodom. Ako jedno z najperspektívnejších opatrení rezort financií uvádza zavedenie tzv. kontrolného výkazu pri dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorý by mal priniesť efektívnejšiu a rýchlejšiu kontrolu daňových subjektov.
Ministerstvo financií chce krížovou kontrolou faktúr podnikateľa s jeho obchodným partnerom potlačiť daňové podvodné aktivity. Mali by sa tak odhaliť karuselové podvody, machinácie s faktúrami, či monitorovať rizikoví platitelia dane. Termín účinnosti sa oproti pôvodnému zámeru posúva z 1. októbra 2014 na 1. január 2014.
Sprísnená kontrola pokladníc
Súčasťou pripravených zmien je aj úprava zákona o používaní registračnej pokladnice, kde rezort financií navrhol sprísnenia s cieľom eliminovať krátenie prijatých tržieb.
Podnikatelia by mali byť povinní umožniť kontrolným orgánom prístup k uloženým údajom, či predkladať kontrolné záznamy.
S novelou však nesúhlasí opozičná SDKÚ-DS, podľa ktorej ak podnikateľský subjekt neuvedie výnosy do pokladnice, pre kontrolné orgány ostanú naďalej neviditeľné.
„Zákon vyvolá u podnikateľov zbytočné náklady, čo po zvyšovaní ostatných nákladov, osobitne daní, odvodov a poplatkov, prispieva k ďalšiemu zhoršovaniu podnikateľského prostredia na Slovensku,“ uviedol Ivan Štefanec, podpredseda strany. Túto novelu spolu s novelou zákona o DPH kabinet schválil s pripomienkami.
Od začiatku nasledujúceho roka by sa mala aj zefektívniť daňová správa. Zmeny boli vládou odsúhlasené aj v oblasti spotrebných daní, konkrétne v zákone o minerálnom oleji. Administratívna záťaž by sa mala znížiť aj v oblasti spotrebnej dane z elektriny, uhlia a zemného plynu.