V rozpočte bude chýbať ďalších 350 miliónov, avizuje Kažimír

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter kazimir
Minister financií Peter Kažimír Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Daňové a odvodové príjmy štátu budú v tomto roku nižšie o ďalších takmer 350 mil. eur.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra poklesnú daňové a odvodové príjmy v roku 2013 oproti februárovej prognóze o 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku o 0,8 % HDP, čo predstavuje zhruba 611 mil. eur.

„Podľa nás až dve tretiny celkového zníženia príjmov sú spôsobené makroekonomickým vývojom, to znamená hlavne poklesom rastu ekonomiky v tomto roku a potom miernym spomalením v roku budúcom,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede Peter Kažimír.

Zároveň dodal, že aj aktuálny výpadok príjmov považuje rezort financií za zvládnuteľný.

Kažimír nevylučuje šetrenie

Peniaze
Foto: SITA/Michal Svítok

Minister financií zároveň na tlačovej konferencii potvrdil, že vláda Roberta Fica chce dodržať svoj záväzok a vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu.

V tomto roku tak kabinet chce podľa Kažimíra dosiahnuť deficit verejných financií blízky 3 % HDP.

Pre naplnenie tohtoročných a budúcoročných cieľov však podľa Petra Kažimíra budú nevyhnutné aj ďalšie opatrenia.

Jeho kolegov z ostatných rezortov tak čaká veľká inventúra čerpania výdavkov. „Nevylučujem realokáciu, nevylučujem aj šetrenie,“ spresnil Kažimír.

Zároveň dodal, že kľúčový bude pre naplnenie štátnej pokladnice boj s daňovými únikmi.

„V daňových únikoch naďalej pritvrdíme, pritvrdíme aj preto, že vidíme, že to má význam,“ avizuje minister financií. Vláda však podľa jeho slov už neprijme opatrenia, ktoré budú poškodzovať ľudí a ekonomiku.

V pohári už nie je voda, konštatuje Švejna

Opozícia však vládnemu Smeru-SD vyčíta, že súčasné stomiliónové výpadky v príjmoch spôsobil sám svojimi opatreniami. „Minister financií vidí dôvody v externom prostredí, v nižšej spotrebe ľudí, jednoducho všade inde, len nie v opatreniach Smeru. Hlavnú zodpovednosť za zhoršenie výberu daní má strana Smer, ktorá svojimi opatreniami pridusila slovenskú ekonomiku a tým pridusila výber daní,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii predstaviteľov Ľudovej platformy podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Ako doplnil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, súčasný vývoj, keď rezort financií opäť skresáva odhady príjmov verejných financií, je jasným dôkazom toho, že politika zvyšovania daní, odvodov a zhoršovania pracovného práva nefunguje.

Podľa Ivana Švejnu z Mosta-Híd preto už otázka nestojí tak, či je pohár poloplný, alebo poloprázdny. „Už to nemôžeme ani takto definovať, musíme povedať, že či vôbec nejaká voda je v tom pohári,“ konštatoval.

Samosprávy musia zmeniť správanie

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

Okrem už spomínaných krokov rezort financií nevylučuje prijatie aj jednorazových opatrení, či zmenu v podielových daniach, ak sa do septembra nezmení správanie samospráv. „Je tu asi 300 samospráv, ktoré spôsobujú odklon v objeme skoro 150 mil. eur,“ upozornil Kažimír.

Zmena očakávaných daňových a odvodových príjmov prichádza po tom, čo Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií znížil v prvej polovici júna odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,5 %, čím svoju januárovú prognózu zrevidoval nadol o 0,7 percentuálneho bodu.

Podobne analytici rezortu financií pristúpili aj k vyhliadkam v ďalších rokoch. Očakávania pre rok 2014 skresali rovnako o 0,7 percentuálneho bodu na 2,2 % a pre rok 2015 o 0,5 percentuálneho bodu na 2,9 %.

Výber spotrebných daní z tabaku

Horšie sa však podľa rezortu vyvíja výber spotrebných daní z tabaku. Ministerstvo za tým vidí prechod spotrebiteľov od lacných cigariet pravdepodobne k nelegálnemu a nezdanenému tabaku. Rezort chce preto podľa Petra Kažimíra zmeniť legislatívu ešte pred letnými prázdninami kabinetu.

Zmena očakávaných daňových a odvodových príjmov prichádza po tom, čo Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií znížil v prvej polovici júna odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,5 %, čím svoju januárovú prognózu zrevidoval nadol o 0,7 percentuálneho bodu.

Podobne analytici rezortu financií pristúpili aj k vyhliadkam v ďalších rokoch. Očakávania pre rok 2014 skresali rovnako o 0,7 percentuálneho bodu na 2,2 % a pre rok 2015 o 0,5 percentuálneho bodu na 2,9 %.

Kažimír avizuje prípravu rozpočtu až do polovice októbra

Zhoršujúci sa makroekonomický vývoj a prehodnocovanie príjmov štátu komplikuje ministerstvu financií aj prípravu budúcoročného rozpočtu. Odhadovaný ďalší výpadok daňových a odvodových príjmov v roku 2014 vo výške 611 mil. eur stavia rezort podľa ministra financií Petra Kažimíra pri príprave rozpočtu do novej situácie.

„Bude veľmi ťažké postaviť tento rozpočet k 15. augustu, čo je zákonný termín. Avizujem, že s rozpočtom sa bude pracovať určite až do posledných dní, to znamená do 15. októbra, kedy bude poslaný do parlamentu,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede Peter Kažimír.

Vláda Roberta Fica bude podľa ministra financií potrebovať čas navyše, aby pripravila rozpočet, ktorý umožní Slovensku vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu. „Základný odkaz, ktorý už počuli aj moji kolegovia z vlády je ten, že nás čaká zásadné šetrenie v oblasti verejného sektora. To je zatiaľ jediný odkaz, ktorý vám môžem dať,“ avizuje zameranie kabinetu pri ozdravovaní verejných financií Kažimír.

Zároveň dodáva, že na šetrení sa bude musieť podieľať každý jeden rezort. Ministerstvo financií chce v rámci konsolidácie uprednostňovať opatrenia, ktoré podľa slov Petra Kažimíra nebudú poškodzovať domácu spotrebu cez poškodzovanie životnej úrovne alebo ekonomiku cez dane a odvody. „Touto cestou určite nemôžeme ísť,“ vyhlásil vo štvrtok minister financií.

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy by mal rezort financií vláde predložiť skompletizovaný návrh rozpočtu do 15. augusta, ak vláda neurčí neskorší termín. Kabinet by mal podľa tohto zákona o návrhu rozpočtu rozhodnúť do 30. septembra a do Národnej rady Slovenskej republiky by ho mal predložiť do 15. októbra.

Ak by parlament návrh rozpočtu neodsúhlasil do 31. decembra, hospodárenie štátu by bolo od začiatku nasledujúceho roka spravované v rozpočtovom provizóriu, teda podľa pravidiel a limitov schválených v rozpočte na predchádzajúci rok.

Rozpočtové provizórium pritom trvá až do nadobudnutia účinnosti zákona o štátnom rozpočte na príslušný rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMiloš MoravčíkPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR