BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Schengenský priestor bude v marci 2011 rozšírený o Rumunsko a Bulharsko. „Prešli sme konkrétne hodnotiace správy. Hodnotiace komisie boli prednedávnom v oboch štátoch. Myslíme si, že obe krajiny zaznamenali pokrok,“ povedal dnes na tlačovej besede minister vnútra SR Robert Kaliňák po rokovaní ministrov krajín Salzburského fóra. Podľa Kaliňáka boli správy komisie v prípade Rumunska a Bulharska lepšie ako ich malo Slovensko v roku 2006 pri príprave na vstup do schengenu. Dodal, že obe krajiny urobili v príprave na vstup do schengenu veľký pokrok, ale budú musieť urobiť ešte niekoľko úprav do konca tohto roka.
Účastníci otvorili aj tému spoločnej azylovej politiky Európskej únie. „Všetky členské krajiny v rámci Salzburského fóra majú pomerne jednotný názor. Ide o to, aby azyl bol naďalej adresovaný tým, ktorí ho najviac potrebujú a aby sme čo najviac obmedzili jeho zneužívanie a tým aj záťaž na jednotlivé štáty,“ povedal Kaliňák. Rakúska spolková ministerka vnútra Marie Fekter uviedla, že rakúska strana na dnešnom stretnutí v Bratislave nesúhlasila s niektorými návrhmi v oblasti azylového systému. „Neakceptujeme ďalšiu liberalizáciu v azylovom systéme,“ povedala Fekter. Rakúsko však podľa nej bude podporovať Rumunsko a Bulharsko, ale zároveň očakáva, že mandát FRONTEX-u bude rozšírený. „Chceme dosiahnuť, aby spolupráca medzi FRONTEX-om a EUROPOL-om bola zintenzívnená a aby dochádzalo k efektívnej výmene údajov,“ skonštatovala. Podľa nej by sa tým účinnejšie bojovalo proti kriminalite a ilegálnej migrácii v bezhraničnom európskom priestore. „Boj proti kriminalite musí mať také isté postavenie ako ochrana údajov. Nedá sa pripustiť, aby napríklad FRONTEX neposkytoval informácie,“ povedala rakúska ministerka.
FRONTEX je európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie, pomáha členským štátom pri vzdelávaní a odbornej príprave vnútroštátnej pohraničnej stráže vrátane stanovovania spoločných vzdelávacích noriem. Vykonáva analýzy rizika, sleduje vývoj výskumu, ktorý sa týka kontroly a dozoru nad vonkajšími hranicami, pomáha členským štátom v situáciách, ktoré si vyžadujú zvýšenú technickú a operačnú pomoc na vonkajších hraniciach a poskytuje členským štátom potrebnú pomoc pri organizovaní spoločných operácií v prípadoch navracania osôb. Agentúra v záujme upevnenia celkovej súdržnosti úzko spolupracuje s inými partnermi, ako je napríklad EUROPOL, ktorý zabezpečuje celoeurópske spravodajstvo v trestnej oblasti a napomáha v boji proti medzinárodnej organizovanej trestnej činnosti.
V Bratislave sa zišli ministri vnútra ôsmich krajín Salzburského fóra – Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Bulharska, Poľska, Rumunska, Slovinska a Slovenska – a dvoch prizvaných krajín Moldavska a Chorvátska. Salzburské fórum je zoskupenie ministrov, ktorého poslaním je spoločne riešiť otázky z oblasti vnútorných vecí. Fórum tvorí most medzi Európskou úniou a nečlenskými štátmi v tomto regióne. Nosnou témou stretnutia preto bude posilnenie vzťahov s východnou a juhovýchodnou Európou. Tento rok oslávi svoje desiate výročie.
SITA