BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Pôžička Grécku sa napokon v kabinete nedočkala podpory žiadneho člena vlády. Ministri totiž odporučili parlamentu finančnú pomoc Slovenska Grécku neschváliť hlasmi všetkým ministrov, okrem členov vlády za KDH. Ako po rokovaní kabinetu informoval minister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ, ministri za jeho stranu sa pri hlasovaní o tomto bode zdržali.
Podobný osud čaká hlasovanie o pôžičke Grécku zrejme aj v pléne Národnej rady SR. Hlasovanie poslancov za hnutie by totiž podľa Figeľa malo byť konzistentné so štvrtkovým hlasovaním ministrov vo vláde. „KDH podmieňovalo schválenie pôžičky Grécku. Tou podmienkou boli myslené prísne kritériá pre ozdravenie financií v samotnom Grécku, ale aj sprísnenie pomerov v rámci eurozóny a zároveň vynegociovanie prijateľných podmienok pre účasť Slovenska na pôžičke,“ povedal Figeľ s tým, že to sa však nenaplnilo. Môžu za to podľa neho predovšetkým postoje minulej vlády, ktoré boli skôr pasívne ako aktívne. „Dnes už nie je možnosť na zmenu tohto postoja. Takže ministri za KDH sa pri hlasovaní zdržali. Postoj ministrov a postoj poslancov by mal byť v jednej línii,“ dodal.
Grécko sa tak hotovostnej pôžičky od Slovenska zrejme nedočká. Ministri totiž zmenili uznesenie predchádzajúcej vlády a schválili ho s odporučením parlamentu pôžičku Grécku neschváliť. „V nadväznosti na výsledky parlamentných volieb, ktoré sa konali 12. júna 2010 a vzhľadom na zmenu vlády Slovenskej republiky, došlo k prehodnoteniu pozície Slovenskej republiky k poskytnutiu finančnej pomoci Helénskej republike. Vláda SR týmto materiálom zaujíma postoj k politickým záväzkom prijatým predchádzajúcou vládou SR,“ konštatuje sa v materiáli, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Pomoc Grécku je pritom na rozdiel od eurovalu riešená formou bilaterálnych hotovostných pôžičiek členských štátov eurozóny v celkovej sume 110 mld. eur. Podiel Slovenska na pomoci Grécku by mal predstavovať zhruba 800 mil. eur.
SITA