BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Slovenskej vláde by mali pribudnúť nové limity, podľa ktorých bude môcť hospodáriť.
Po tom, čo od 1. marca nadobudol účinnosť ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti mimo iného stanovujúci sankcie pri prekračovaní limitov verejného dlhu, ministerstvo financií prichádza s ďalším nadväzujúcim opatrením v predloženej novele zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.
Tou sa totiž majú stanoviť výdavkové limity, ktoré by vláde stanovili stropy výdavkov tak, aby bola schopná dodržať svoje záväzky konsolidácie vyplývajúce aj z nových európskych pravidiel.
Pre určenie konkrétnej výšky výdavkových limitov bude mať podľa návrhu ministerstva financií, ktorý predložilo do pripomienkového konania, rozhodujúce slovo vláda. Tá stanoví svoj cieľ pri zlepšovaní dlhodobej udržateľnosti verejných financií, teda vlastne podiel, o ktorý chce znižovať deficit verejných financií.
Až na základe tohto cieľa vypočíta konkrétne výdavkové limity Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zriadená na základe ústavného zákona o dlhovej brzde. Výdavkový limit predstavuje konkrétnu sumu vyjadrenú v eurách, ktorú môže verejná správa za daný rok minúť. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť by podľa predloženého návrhu mala prvý raz určiť limit verejných výdavkov na rok 2014 až 2017 v termíne do 30. júna budúceho roku.
Prekročenie limitov nebude pokutované
„Výdavkové limity ponúkajú veľmi jasný a transparentný pohľad na dodržiavanie pravidiel a ich výhodou je jednoduché vyhodnocovanie,“ konštatuje rezort financií.
Prekročenie výdavkového limitu však na rozdiel od prekročenia limitu verejného dlhu na základe ústavného zákona nebude spojené s automatickými sankciami.
Nedodržanie vlastných cieľov pri zlepšovaní verejných financií však podľa ministerstva môže mať pre vládu vážne politické a reputačné náklady vo forme zníženia dôveryhodnosti.
Mikloš verí v schválenie
Ako dodal na piatkovej tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš, novela zákona o rozpočtových pravidlách by mala byť schválená ešte tento rok, zrejme na jeseň.
Výdavkové limity sú podľa neho nástrojom, ktorý nám Európska rada odporúča každoročne už od roku 2004.
„Predpokladám, že keď tento návrh zákona bude schválený, a ja verím, že bude schválený, tak že bude znamenať ďalší účinný nástroj na to, aby sme mali veľmi prísne pravidlá, a aby sme zabránili nezodpovednému rozpočtovému hospodáreniu,“ povedal Mikloš.