TRENČÍN 16. decembra (WEBNOVINY) – Krajský súd v Trenčíne v stredu definitívne potvrdil, že firma Minerál – Invod podnikateľa Libora Jakšíka nemá nárok na 470 mil. korún, teda 15,6 mil. eur. Peniaze žiadala od štátu ako náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom. Spoločnosti, ktorá vysúdila nehnuteľnosti v areáli Mitickej minerálky, mal štát spôsobiť škodu tým, že po vymazaní z obchodného registra kataster nezákonne prepísal jej pozemky na obec Trenčianske Mitice a miestne družstvo, ktoré ich následne predali inej spoločnosti. Podľa súdu však firme škoda nevznikla.
Minerál – Invod, a.s. bol pri zrode Mitickej v 90. rokoch. Firma potom nevykazovala činnosť, neskôr ju vymazali aj z obchodného registra. Pozemky, vrt a hala prešli konaním katastra na obec. Mitice na prelome tisícročí majetok predali Slovenskému hodvábu Senica. O niekoľko rokov prešla Mitická pod Trenčianske minerálne vody, ktorú ovláda Slovintegra Slavomíra Hatinu.
“Žalobca sa domáhal náhrady ušlého zisku za obdobie od 1. januára 2000 do 3. novembra 2008 v sume 470 mil. Sk (15,6 mil. €) spolu s úrokom z omeškania a náhrady trov konania. Výšku škody vypočítal tak, že vynásobil výšku minútového prietoku vody a z toho vypočítal objem možnej a predanej vody,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
Súd konštatoval, že Správa katastra Trenčín odňala pozemky firme nezákonne, nebolo však preukázané, že žalobcovi v dôsledku tohto konania ušiel nejaký zisk. Samotným prietokom vody podľa súdu firma žiadny zisk dosahovať nemohla, pretože voda patrí štátu. Firma okrem toho pre finančné problémy nebola schopná dostavať areál plničky a uviesť Mitickú na trh. Žalobcovi nemohla vzniknúť škoda spočívajúca v predaji minerálnej vody od 1. januára 2000 podľa súdu už len z toho dôvodu, že nemal a ani nemá povolenie z Ministerstva zdravotníctva SR na predaj minerálnej vody v spotrebiteľskom balení.
Krajský súd v Trenčíne už v októbri potvrdil rozsudok okresného súdu, že vlastníkom vrtu a výrobnej haly Mitickej minerálky je firma Minerál – Invod a nie Trenčianske minerálne vody. Firme súdy vlani pridelili aj pozemky. To, že počas niekoľkých rokov firma neexistovala a nový vlastník do nej investoval nemalé prostriedky neznamená, že stráca vlastnícky vzťah, konštatovala vtedy sudkyňa.
Podľa TA 3 Slovintegra stiahla dovolanie na Najvyšší súd SR a s Minerál-Invodom sa dohodla, pričom obe strany bližšie informácie nezverejnili. Hovorca Slovintegry Tomáš Kurtanský pred dvoma týždňami pre televíziu uviedol, že pozemky, budovy a vrt sú opäť vlastníctvom spoločnosti Trenčianske minerálne vody.
SITA