Miloša Formana si režiséri uctia cenou za celoživotné dielo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miloš Forman
Miloš Forman Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Českému režisérovi Milošovi Formanovi udelí Asociácia amerických režisérov (Directors Guild of America – DGA) ocenenie za celoživotné dielo.

Prestížne uznanie si prevezme na 65. ročníku udeľovania cien DGA, ktoré sa uskutoční 2. februára 2013. „Je nám veľkou cťou, že môžeme odovzdať cenu za celoživotné dielo jednému z najväčších filmárov našej doby,“ uviedol prezident DGA Taylor Hackford.

„Je úplne jedno, do akej témy či žánru sa pustil, Miloš našiel v každom príbehu univerzalitu ľudského poznania a tým nám – jeho uchvátenému publiku – dovolil objaviť samých seba v boji o vyjadrenie a sebaurčenie, ktoré Miloš tak schopne prenášal na strieborné plátno,“ dodal.

Počas 76-ročnej histórie DGA udelili toto významné ocenenie len 33 režisérom. Zatiaľ naposledy ho dostal v roku 2010 Norman Jewison.

Režisér Miloš Forman:

Miloš Forman sa narodil 18. februára 1932 v českom meste Čáslav. Jeho samostatným režisérskym debutom sú dve poviedky z roku 1963: Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly, ktoré sa uvádzajú pod súhrnným názvom Konkurs.

Formanov prvý celovečerný film Černý Petr (1963) získal množstvo zahraničných ocenení. V roku 1965 nasledoval film Lásky jedné plavovlásky, ktorý pre neho znamenal prvú nomináciu na Oscara – v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

V roku 1969 vznikol jeho posledný film v Československu Hoří, má panenko. Po emigrácii do USA sa mu napriek ťažkostiam podarilo v roku 1971 nakrútiť film s Tinou Turner a Kathy Bates Taking Off, za ktorý získal cenu BAFTA v kategórii réžia a cenu za najlepší film na filmovom festivale v Cannes. Adaptácia románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom (1975) mu vyniesla Oscara za réžiu.

Prelet nad kukučím hniezdom

V roku 1975 získal Forman americké občianstvo. Odvtedy režíroval širokú škálu titulov od kultového muzikálu Vlasy v roku 1979, cez drámu o rasovej neznášanlivosti Ragtime (1981) až po životopisnú drámu Amadeus, za ktorú získal v roku 1984 druhého Oscara za réžiu.

Zlé kritiky snímky Valmont (1989) spôsobili, že Forman uvažoval nad ukončením kariéry. Napokon sa však rozhodol inak a vznikli diela Ľud vs. Larry Flint (1996), Muž na mesiaci (1999) či Goyove prízraky (2006).

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloš Forman