Milenecká kauza exšéfa CIA má novú obeť, top generála Allena

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Davis Petraeus
Davis Petraeus a Paula Broadwellová Foto: SITA/AP
John Allen
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. novembra (WEBNOVINY) – Aktivity vrchného veliteľa medzinárodných ozbrojených síl pôsobiacich v Afganistane, generála Johna Allena, sú predmetom vyšetrovania „vzdialene“ súvisiaceho s kauzou dnes už bývalého šéfa Ústrednej spravodajskej služby (CIA), generála Davida Petraeusa.

Ten odstúpil pre odhalenia Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý náhodou vypátral jeho mimomanželský vzťah s novinárkou Paulou Broadwellovou.

Allen velí americkým vojakom v rámci misie ISAF. Bojové postupy v afganskej vojne konzultuje priamo s prezidentom Barackom Obamom, ministrom obrany Leonom Panettom a prezidentom Afganistanu Hamídom Karzajom.

Zároveň pripravoval prenesenie kompetencií amerických vojakov na bezpečnostné jednotky vojnou zničenej krajiny.

Agenti FBI potvrdili existenciu približne 20 000 až 30-tisíc emailov s „nevhodnou komunikáciou“ medzi Allenom a Petraeusovou blízkou priateľkou Jill Kelleyovou počas rokov 2010 – 2012. Informoval o tom portál politico.com.

Panetta okamžite pozastavil Allenovu kandidatúru na funkciu vrchného veliteľa amerických vojsk v Európe.

Spojené štáty majú v Afganistane celkovo 68-tisíc vojakov. Tvoria výraznú silu v rámci kontingentu NATO, ktorý počíta so 100 000 mužmi.

Ako uvádza portál politico.com, Allen by sa mal vrátiť do Afganistanu. „Iba preto, že sú tam obvinenia, by sme mali stiahnuť veliteľa,“ povedal nemenovaný úradník pre politico.com. Petraeus požiadal o svoje uvoľnenie z funkcie ešte v piatok. Šéfom CIA sa stal v septembri 2011 po tom, ako odstúpil z postu šéfa veliteľa spojeneckých vojsk v Afganistane, kde ho nahradil práve Allen.

„Pokašlal som to“

Leon Panetta
Foto: SITA/AP
Jill Kelleyová
Foto: SITA/AP

Sťažnosť 37-ročnej Kelleyovej stála za vyšetrovaním tajnej služby, ktoré si vyžiadalo rezignáciu jedného z najväčších hrdinov americkej armády.

Ako informovala televízia CNN, Kelleyová so svojim manželom v spoločnom stanovisku priznali vyše päťročné priateľstvo s rodinou Petraeusa a médiá požiadali o súkromie.

Práve obyvateľka Floridy mala byť najväčšou „sokyňou“ pre Broadwellovú v milostnom príbehu s bývalým šéfom CIA.

Jill Kelleyová je vydatá a má tri deti.

Pracuje na vojenskej základni Mac Dill v Tampe, kde sa v roku 2010 zoznámila s Petraeusom.

Obe rodiny si boli veľmi blízke. Spoločne napríklad strávili leto vo washingtonskej rezidencii špičkového armádneho stratéga a dva dni po vypuknutí škandálu Petraeus usporadúval pre jej dcéru narodeninovú oslavu.

Ľudia z okolia bývalého šéfa kadeta z West Pointu však odmietajú akýkoľvek romantický vzťah medzi nimi dvomi.

Bývalý armádny dôstojník a blízky spolupracovník Petraeusa Steve Boylan pre agentúru AFP povedal, že bývalý šéf CIA „ľutuje svoj zlý úsudok a nedostatok disciplíny“. „Pokašlal som to,“ citoval Boylan slová Petraeusa.

Ostré slová o Líbyi

Broadwellová v októbri zaujala počas rozhovoru na univerzite v Denveri. Podľa jej slov v líbyjskom Benghází existovala tajná väznica CIA a teroristický útok z 11. septembra mal väzňov oslobodiť. Takéto tvrdenie by mohlo výrazne poškodiť novozvoleného prezidenta USA Baracka Obamu. Šéf Bieleho domu v roku 2009 zakázal CIA vytvárať tajné väznice po svete.

David Petraeus, ktorý velil spojeneckým silám v Afganistane rok, dosiahol pokrok v boji proti Talibanu a stabilizácii južných nepokojných regiónov v čase, keď afganské sily začínajú preberať zodpovednosť za bezpečnosť vo svojej krajine. Svoju povesť si však nevybudoval v Afganistane, ale predtým v Iraku, kde takisto šéfoval spojeneckým jednotkám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David PetraeusJohn Allen
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency