Odporúčame:
Na druhej strane však verí, že Líder Obyčajných ľudí a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Matovič, ktorý aktuálne podmieňuje podporu budúcoročného štátneho rozpočtu zmrazením platov politikov a zmenami vo financovaní politických strán, dodrží slovo a za rozpočet zahlasuje. Ako Mikloš zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy, na rozpočte sa pravicová koalícia dohodla pár dní pred vyslovením nedôvery vláde a súhlasili s ním aj Obyčajní ľudia.
Matovič podľa neho nepredkladal žiadne dodatočné podmienky a „ak si stojí za chlapským slovom, predpokladám, že by rozpočet mal podporiť.“ Okrem toho sa zástupcovia koalície stretli aj tento týždeň, kde podľa neho SaS deklarovala súhlas s dohodnutým riešením. Pripomenul, že predseda strany Richard Sulík hovoril o hlasoch 21 zákonodarcov, teda aj vrátane troch Obyčajných ľudí. „Predpokladám, že pán Sulík bude rokovať s poslancami, za ktorých aj podpisoval koaličnú zmluvu,“ poznamenal.
Návrhy opozície by poškodili ekonomiku
Minister financií tvrdí, že sa nebráni ani rokovaniam s opozičnými SNS a Smerom, no ich návrhy označil za nereálne.
Tvrdí, že opatrenia SNS by rozbili rozpočet a opatrenia Smeru by poškodili slovenskú ekonomiku. „Poškodili by vytváranie nových pracovných miest, poškodili by budúci ekonomický rast, budúce investície a teda pracovné miesta a tieto opatrenia sú pre nás neakceptovateľné,“ vyhlásil Mikloš.
Jediným výsledkom Smerom navrhovaného zdanenie bohatýchfiriem a jednotlivcov by podľa Mikloša bol odchod spoločností zamestnávajúcich najviac ľudí preč zo Slovenska. „Skutočne bohatí ľudia, ako sú napríklad vaši mecenáši, pán Počiatek, alebo aj vy napríklad, tí sa vyhnú tomuto zdaneniu veľmi ľahko. Zdaníte tých schopných, manažérov,“ adresoval svojmu predchodcovi v kresle.
Pravica by to podľa neho chcela riešiť napríklad tým, že by neplatili detské prídavky solventným ľuďom. Medzi ďalšie opatrenia zaradil environmentálne dane, majetkové dane či úspory vo výdavkoch. Mikloš tvrdí, že cestou zvyšovania DPH a priamych daní by nešli.
Naopak, Miklošov predchodca, exminister financií a poslanec za Smer-SD Ján Počiatek je presvedčený, že nimi navrhovaná sadzba pre zdanenie bohatých nie je tak drastická, aby ich to vyprovokovalo k odchodu či obchádzaniu platenia daní.
Ak sa verejné financie nezvýšia touto cestou, podľa neho príde k zdaňovaniu bežných ľudí, čo považuje za omnoho horšie. Ako podotkol, keď Smer presadzoval bankovú daň, pravica tiež hovorila o poškodení ekonomiky a nakoniec ju sama navrhla. „Tento pravicový zlepenec, ktorý tu vládne, sa dostal do situácie, kde nie je schopný prijímať žiadne zásadné rozhodnutia,“ podotkol Počiatek a zdôraznil, že štátny rozpočet je jednou z kľúčových vecí, ktoré by mali prijať.
„Možno ste boli homogénnejšie zoskupenie, Smer, SNS a HZDS, ale tak vyzeral aj výsledok vášho vládnutia z pohľadu verejných financií,“ zareagoval na kritiku Mikloš.
Počiatek by na Miklošovom mieste nemachroval
Tvrdí, že súčasná koalícia prijatými opatreniami v tomto roku zníži deficit verejných financií o 3,1 percenta, čo je rekordne najvyššie tempo v histórii Slovenska. „My vládneme v situácii, keď bola vyslovená nedôvera vláde,“ poznamenal. Podľa neho na rozdiel od predchádzajúcej vlády nič nezakrývajú a priznávajú, že sa situácia zmenila. Za základnýcieľ označil to, aby bola zachovaná dôveryhodnosť Slovenska v očiach veriteľov, aby sa podarilo dodržať deficit v tomto roku, v budúcom roku by sa nemal dostať nad 4,6 percenta a v roku 2013 by sa mal dostať pod tri percentá.
„Keď sa tento pravicový zlepenec neustále tvári, machruje a vyvyšuje sa nad ostatných ako oni vedia perfektne spravovať verejné financie, tak keď ja sa pozerám na to, v akom stave vy budete budúcej vláde odovzdávať krajinu, tak by som na vašom mieste tak nemachroval, pretože situácia je naozaj žalostná,“ vyhlásil Počiatek.
Podľa jeho názoru na základe poslednej prognózy je pri scenári pravice plán zadlžiť krajinu o 16 miliárd eur. „Situácia je vážna, sú rozvrátené verejné financie a nastavenie ekonomiky je veľmi zlé,“ vrátil Miklošovi kritiku.