Mihálova novela údajne porušuje vládny program

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mihál
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce počas funkčného obdobia riešiť aj problém tzv. nútených živností. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou sa majú upraviť pravidlá pre platenie poistného na sociálne poistenie, podľa Ministerstva hospodárstva a výstavby SR (MHV) nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Rezort výstavby ministerstvo práce a sociálnych vecí upozornil na to, že podľa vládneho programu „bude reforma odvodového systému spojená s revíziou nastavenia sadzieb poistného„. Ministerstvo práce však túto kritiku odmieta a upozorňuje na to, že sa vláda zaviazala presadiť zásadnú reformu a zjednodušenie odvodového systému s cieľom zefektívniť tento systém. „Predmetná novela je prvým krokom k realizácií celého programového vyhlásenia vlády, z uvedeného dôvodu ju nemožno vnímať oddelene od ďalších cieľov zahrnutých do programového vyhlásenia vlády,“ odkázalo ministerstvo práce a sociálnych vecí rezortu hospodárstva a výstavby.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí priznáva, že navrhované zmeny v platení odvodov môžu spôsobiť pokles, resp. pomalší nárast miezd u zamestnancov v porovnaní s nezmeneným stavom. „Očakáva sa, že zamestnávatelia nezmenia objem nákladov práce, čo znamená, že v prípade potreby upravia výšku vyplatených hrubých miezd, vrátane odmien, na úrovni spoločnosti,“ konštatuje sa v doložke vplyvov k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Dotknúť sa to môže podľa rezortu práce najmä výšky vyplatených odmien, ktoré sú najflexibilnejšou zložkou príjmov. Ministerstvo práce priznáva aj to, že nie je možné zamedziť niektorým jednotlivcom využiť ďalšie legislatívne možnosti s cieľom vyhnúť sa plateniu odvodov. „Niektorí jednotlivci, v závislosti od predpokladaného poklesu čistých príjmov, sa plateniu odvodov vyhnú. To platí najmä v prípade zvýšenia maximálnych vymeriavacích základov a v prípade dohôd s vysokými príjmami,“ konštatuje rezort.

Výdavky samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) na zdravotné a sociálne poistenie už od budúceho roka nebudú znižovať vymeriavací základ pri výpočte budúcich odvodov. Vyplýva to z návrhov noviel zákonov o zdravotnom a sociálnom poistení, ktoré rezorty práce a zdravotníctva predložili do pripomienkového konania. V súčasnosti sa pritom živnostníkom zaplatené zdravotné a sociálne odvody uznávajú ako výdavok pri stanovovaní vymeriavacieho základu na platenie sociálneho poistenia a pri určovaní vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie sa ako výdavok uznávajú odvody na sociálne poistenie. Kvôli týmto pravidlám sa tak živnostníkom zvýšia odvody na zdravotné a sociálne poistenie.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rezort zdravotníctva tiež navrhujú zmeniť aj ďalšie pravidlo na stanovovanie vymeriavacích základov pre výpočet odvodov pre SZČO. Kým v súčasnosti sa vymeriavací základ na sociálne poistenie pre SZČO určuje ako polovica pomernej časti základu dane a pri zdravotnom poistení sa pomerná časť základu dane delí číslom 2,14, od budúceho roka by sa mal vymeriavací základ SZČO jednotne stanovovať tak, že sa pomerná časť základu dane vydelí číslom 1,352. Pri rovnakom základe dane ako v súčasnosti tak niektoré SZČO zaplatia na sociálne a zdravotné poistenie vyššiu sumu.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie zostane naďalej na úrovni 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zvýši sa však maximálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov na 5-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti sa pritom poistné na nemocenské poistenie a garančné poistenie platí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy, dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie z najviac trojnásobku priemernej mzdy a poistenie v nezamestnanosti a poistenie do rezervného fondu solidarity z najviac štvornásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zmena bude aj v tom, že maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia sa bude stanovovať vždy k 1. januáru kalendárneho roka, a nie ako v súčasnosti k 1. júlu kalendárneho roka. Od 1. januára 2011 sa zvýši maximálny vymeriavací základ na 5-násobok priemernej mzdy z roka 2009.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR