Mesto Košice má záujem rokovať o dlhopisovom programe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (VVS) a nevylučuje, že sa doň zapojí. Podobne má záujem aj o ďalšie programy, ktoré inicioval Klub akcionárov VVS.
Vyplýva to z Memoranda o vzájomnom porozumení a spolupráci, ktoré podpísali zástupcovia VVS a mesta Košice. Informovala o tom riaditeľka Klubu akcionárov VVS Miroslava Hančaková.
Ako uviedla, negociácie s mestom Košice za VVS viedol Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS a člen správnej rady Klubu akcionárov VVS.
Možný prínos vyše milióna eur
„Mesto Košice patrilo v minulosti skôr ku kritikom vodární, ale na základe rokovaní verím, že pripravované kroky si získavajú dôveru a aj podporu okrem jeho vedenia i poslancov mestského zastupiteľstva,“ uviedol Kratky, podľa ktorého ak by došlo v maximálnej miere k využitiu všetkých benefitov, prínos pre mesto by mohol dosiahnuť hneď v prvý rok 1,3 milióna eur, a to každoročne.
„O podobnej spolupráci bude VVS samozrejme rokovať aj s ďalšími akcionármi,“ doplnil.
Košickí poslanci schválili zmeny územného plánu, splnili tak základnú podmienku pre príchod automobilky Volvo
Košice majú tiež záujem rokovať o téme výkupu vlastných akcií spoločnosťou VVS, zavedenie tzv. zamestnaneckých akcií aj o zámere VVS rozšíriť oblasti podnikania do segmentov, ktoré nie sú regulované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
„Na druhej strane, vodárne prejavili ochotu poskytnúť Košiciam bonifikáciu z poplatku za odvod dažďovej vody a ďalších služieb. Bonifikácia vo výške 15 percent by sa mala týkať nielen mesta Košice, ale aj niektorých podnikov a organizácií s účasťou mesta,“ uviedla Hančaková.
Projekt tepelných čerpadiel
Vodárne sa podľa nej tiež budú zaoberať možnosťou zapojenia sa do Akčného plánu rozvoja mesta Košice 2022-2024 v oblasti biodiverzita, modrá a zelená infraštruktúra.
Vodárne sú pripravené spolupracovať na Koncepcii rozvoja mesta Košice v oblasti tepelnej energetiky svojím pripravovaným zeleným projektom tepelných čerpadiel.
Mesto Košice je v súčasnosti najväčším minoritným akcionárom VVS s podielom 20,44 percenta na základnom imaní.
Vzhľadom k finančnej náročnosti dlhopisového programu sa v prvom kole počíta s vydaním emisie dlhopisov pre akcionárov majúcich podiel na základnom imaní VVS v rozsahu maximálne 30 percent.
Klub akcionárov VVS je združením miest a obcí, ktoré sú akcionármi VVS a jej oficiálnym partnerom. Klub v súčasnosti zastupuje 72 percent akcionárov s podielom viac ako 51 percent na základnom imaní VVS.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., sa venuje výrobe a distribúcii pitnej a úžitkovej vody, prevádzke kanalizácií a čistiarní odpadových vôd a s tým súvisiacim servisným službám.
S viac ako 2 000 zamestnancami je jedným z najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku.