Mesežnikov považuje snahu o zmenu voľby sudcov za účelovú, prístup koalície bol amatérsky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grigorij Mesežnikov
Politológ Grigorij Mesežnikov. Foto: archívne, SITA/Michal Burza.

BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Vládna koalícia chcela podľa politológa Grigorija Mesežnikova pri ústavnom zákone o voľbe sudcov Ústavného súdu SR presadiť iba účelovú zmenu. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že predstavitelia vládnej koalície chceli iba presadiť vlastné mocenské ambície.

Zároveň doplnil, že ani poslanci koalície nehlasovali jednotne, čo podľa Mesežnikova svedčí o určitom stupni amaterizmu.

Prejav amaterizmu

Národná rada SR neodobrila návrh ústavného zákona o voľbe sudcov ústavného súdu, keď zaň hlasovalo iba 55 poslancov. Zdržali sa aj niektorí poslanci za Smer-SD či Slovenskej národnej strany (SNS). Slovensko pritom čaká veľká výmena sudcov na Ústavnom súde SR, keď sa ich vymení až deväť z celkového počtu 13. Podľa platných pravidiel najskôr parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Povedal by som, že vôbec prístup tej časti vládnej koalície, ktorá tento návrh iniciovala, podľa mňa svedčí skôr o tom, že to mala byť nejaká účelová zmena preto, aby sa naplnili ich mocenské ambície,“ povedal Mesežnikov. „Ukázalo sa však, že to nezvládli. Ak by išlo o poctivý prístup k tomu, že sa zavedie nový spôsob voľby a zohľadnia sa nejaké kritériá, možno by sa našiel politický konsenzus. Ten sa však nenašiel ani vo vládnej koalícii, čo je prejavom určitého amaterizmu,“ doplnil.

Veľké varovanie

Postup vládnej koalície kritizoval aj prezident Andrej Kiska, podľa ktorého koalícia v tejto závažnej skúške zlyhala. Nočné parlamentné hlasovanie bolo podľa prezidenta veľkým varovaním. „V mene mocenského ovládnutia bola vládna väčšina ochotná spoliehať sa na podporu fašistov,“ povedal prezident Kiska v reakcii na neúspešné hlasovanie o zmene ústavy pre médiá.

Poslanci Národnej rady SR novelu ústavy v noci z utorka na stredu neschválili. Spôsob voľby ústavných sudcov tak zostáva po starom. Za schválenie finálneho znenia zákona hlasovalo iba 55 poslancov z 97 hlasujúcich zákonodarcov. V súčasnosti stačí kandidátom získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaGrigorij Mesežnikov
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR